Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ebben a középiskolai matek...

Ebben a középiskolai matek felvételi feladatban hogy jött ki alfára 40 fok? (5. feladat)

Figyelt kérdés

[link]

A többit meg tudtam oldani, ABC egyenlő szárú, ebből megkaptam gammát. APB szintén egyenlő szárú, és a szárszög az ABC háromszög alapon fekvő szögének a kiegészítő szöge. Innen a delta kiszámolható, 35 fok. Hasonló módon a BCQ háromszögben is ki tudom számolni a szögeket. Viszont a PBQ háromszöggel nem boldogulok. Elvileg alfa 40 fok, ami azt jelenti, hogy ez a háromszög is egyenlő szárú. De nem tudom, hogy miért?


2015. febr. 12. 09:21
 1/3 anonim ***** válasza:

Abból jön ki, hogy PBQ és ABC háromszög egybevágó, mert


PB=AB

BQ=BC


és a közbezárt szög egyenlő. (B-nél lévő szög 70fok.)


Ezért alfa = 40 fok.

2015. febr. 12. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2xSü ***** válasza:

Tehát már tudod az összes megjelölt szöget alfán kívül.


Azt kell belátni, hogy ABC∡ = QBP∡, hiszen csúcsszögek. Ekkor PBQ∡ = γ


A PBQ háromszög szögeinek összege tehát:

α + γ + BQP∡ = 180°

ebből:

BQP∡ = 180-α-γ


Ekkor az egész APQC minden szöge felírható, abból egyetlen ismeretlen lesz csak, az alfa.


A négyszög szögei:

QPA∡ = δ + α

PAC∡ = 40° + δ

ACQ∡ = γ + ε

CQP∡ = ε + (180-α-γ)


A négyszög szögeinek összege meg ugye 360°, tehát:


QPA∡ + PAC∡ + ACQ∡ + CQP∡ = 360°


Behelyettesítve a fenti egyenlőségeket egyetlen ismeretlen marad, az pedig az α.

2015. febr. 12. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 2xSü ***** válasza:
#1: Óh, tényleg. Így sokkal egyszerűbb…
2015. febr. 12. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!