Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy tudnám rábírni a szaktárs...

Hogy tudnám rábírni a szaktársamat, hogy belássa ezt matematikailag, és ne legyen hülyeség neki? [lényeges lenne, mert nagyon idétlenül hat]

Figyelt kérdés

Van egy rendes szaktársam, jó vele beszélgetni, nagyon rendes, van, amit Őneki sikerült elmagyaráznia, meg amúgy van, amihez nagyon ért, széleskörű tudása van.


De van egy matematikai bökkenő nála, magyarán olyasmit tekint Ő anomáliának a matematikában, amit a vak is lát, hogy úgy van, és nem vagyok képtelen felfogni, hogy miért van ezen kiakadva, és miért hiszi azt, hogy ezzel probléma van. Annak ellenére, hogy tényleg rendes velem, ez már zavaró nekem, de olyan egyszerű a dolog - amit Ő anomáliának hisz -, hogy szemléltetni se tudom neki.


Konkrétan : Az neki a baja, hogy hogy lehet az, hogy egy számnak a maradékos osztása önmaga. Magyarán amit nem fog fel, hogy lehetséges:


x,y C N+ ; x<y ==> x mod y = x


Ráadásul - bár ebbe már inkább bele se merek gondolni -, lehet, hogy annyira rá van szálva a dologra, hogy otthon ezen cseszi el az idejét, hogy ennek mentén próbál ellentmondást keresni a matematikában.


Tényleg nem tudom, hogy szegénynek milyen logika lett huzalozva a fejében, mert ráadásul azért nagyjából vágja a matekot, és amúgy szvsz. oda van érte.


De most egy olyan nyílvánvaló dolgon van kiakadva, amit szerintem muszáj lesz beláttatni vele, különben még a végén nagyon csúnyán fel fog sülni (pl.: ha tényleg ez alapján elkezd ellentmondásokat keresni a matematikában, ami eleve egy veszett ügy).


Szóval arra kéne egy nagyon frappáns ÉS MARADÉKTALAN (minél nagyobb matekos precizitással felírva, ahogy csak lehet) bizonyítás, hogy egy szám egy nála nagyobb számmal való maradékos osztása magát a számot (az osztandót) adja.


Előre is köszönöm!



2015. febr. 19. 20:50
1 2 3 4
 1/31 anonim válasza:

talan egy konkret peldaval:


3 mod 5 = 3



3 osztva 5-tel megvan benne NULLA-szor, es felmaradt teljes egesz szam (az az onmaga)

2015. febr. 19. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim válasza:
100%

ellenorzes:


NULLA * 5 + 3 = 3


es valoban helyes harmat visszakapjuk :)

2015. febr. 19. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 A kérdező kommentje:

"3 osztva 5-tel megvan benne NULLA-szor, es felmaradt teljes egesz szam (az az onmaga)"


Ajjj! Azért ennyire még én se vagyok elveszett.

Magyarán ezt már én is mondtam neki, de két napra rá megint felhozta.


Mint írtam is, full matematikai bizonyítás kéne ehhez! Lehet, hogy van készen, sőt, valószínűsítem, de én egy 3-as Anal. I. vizsga után érthető, hogy ezt nem fogom tudni, mert nem vagyok annyira jártas.


Úgyhogy amit Te gyors' felírtál, annál ide jóval több, matematikailag korrekt levezetés kéne.


De azért köszi! :)

2015. febr. 19. 20:58
 4/31 A kérdező kommentje:

Tegyük fel, mint tétel : {

"Tetszőleges a, b ≠ 0 egész számokhoz léteznek olyan egyértelműen meghatározott q és r egész számok, melyekre a = b * q + r és 0 ≤ r < b."

}


Ezt kéne maradéktalanul bizonyítani. Ebben kérném a segítségeteket.

2015. febr. 19. 21:03
 5/31 A kérdező kommentje:

Várjunk..... ezt most énsem értem.


b hogyhogy nemnulla szám ???? :O

2015. febr. 19. 21:04
 6/31 A kérdező kommentje:

Jaaa, világos... :D XD

Kicsit kiforgatottan láttam a dolgot. Azt hittem, hogy b az osztó. De ugye attól még hogy b ≠ 0, q lehet nulla.


Világos.


Szóval...? :) Valakinek esetleg bizonyítása a dologra??!!

2015. febr. 19. 21:08
 7/31 anonim ***** válasza:
69%
Melyik egyetem melyik szakára jártok? Aki egy ilyen triviális dolgoz nem lát be az szerintem veszett ügy.
2015. febr. 19. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 2xSü ***** válasza:
100%

Nézzük. Mondjuk vannak gyufaszálaink. Ugye négy gyufaszálból tudunk csinálni egy négyzetet. Pontosan négyből, se többől, se kevesebből.


Ha van mondjuk 9 gyufaszálunk, akkor abból tudunk két négyzetet csinálni, amihez 2*4=8 gyufaszál kell. Marad egyetlen gyufaszálunk, amit nem használtunk fel négyzet gyártásra, így azt más céllal félre tudjuk tenni. Ezt fejezi ki matematikailag az, hogy 9-ben a 4 megvan 2-szer, és maradt az 1.


Oké, ha van két gyufaszálunk, akkor abból hány négyzetet tudunk csinálni? Egyet sem. Semmi gond, de akkor is megmarad 2 gyufaszál, amit nem használtunk fel négyzet gyártásra, így más célra félre tudjuk tenni, meggyújthatjuk, használhatjuk fogpiszkálónak, stb… Ezt fejezi ki, hogy a 2-ben a 4 megvan 0-szor, és maradt a 2. Hát hogy ne maradt volna meg az a kettő? Csináltunk belőle négyzetet? Nem. Akkor megmaradt. Kész.

2015. febr. 19. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 A kérdező kommentje:

2xSü, köszi a fejtegetésed, nekem pl. amúgy egyből világos a dolog. Csak ezzel attól félek, az lesz a gond, hogy nagyon belemagyarázósnak fog hatni. Igaz, hogy most ezt is maradéknak hívjuk, meg azt is, amikor nem tudtuk elvégezni, csak a szemléletes példa második felében ott a gond, hogy nem került sor műveletvégzésre, mert ott tulajdonképpen a művelet más volt, és a matematikai művelettel végzett párhuzama eléggé közvetett.


És igen, én is tudom, hogy ott baj van, ha ezt a triviális dolgot nem látja, de sok mindenben pedig pont, hogy jó. Ma is Őtőle kértem jegyzeteket, és amiért látom, hogy milyen rendes, azért is sajnálnám, hogy ezen rágja magát, és olyasmit lásson a dologba, ami amúgy kuka (mármint semmibe vesző).

2015. febr. 19. 21:20
 10/31 A kérdező kommentje:

"Melyik egyetem melyik szakára jártok?"


Prog.-Info. Elsőévesek vagyunk, de Ő kb. az összes matekos tárgyból kreditátviteles. :) Szóval Ő se lehet hülye.

Csak most szegénynek ez a probléma a hepje valamiért. :/

2015. febr. 19. 21:22
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!