Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van esély úgy helyes modellt...

Van esély úgy helyes modellt kitalálni anélkül, hogy azt matematikailag leírnánk?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy a modell lehet-e csak egy vízió szerű kép, amelyet később írunk csak le matematikailag. Vagy már az elején is matekban kell gondolkoznunk? Gondolok itt arra, hogy pl. a kvantumelméletnek egy új interpretációját megalkotni, vagy az ősrobbanásét, ilyesmi. A tudósok hogyan alkotják meg új elméleteiket?

2014. máj. 16. 00:13
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Az ötlet általában nem matematikai jellegű, de a probléma, ami előhívja, az az.


A kvantummechanikát egy matematikai értelmetlenség inspirálta: az jött ki, hogy a testek végtelen energiát sugároznak ki. Itt még megoldási ötlethez is a matematika vezetett: Planck először levezetett egy függvényt, majd azt értelmezve jutott arra, hogy az energia csak kvantumokban terjedhet.


A relativitáshoz is a matematika vezetett: baj volt a Maxwell egyenletekkel. Ez inspirálta Einsteint, de a megoldási ötlete már nem matematikai természetű volt, hanem szinte már filozófiai.


Szóval matematika nélkül elég nehéz manapság (meg pár száz éve) újat kitalálni.

2014. máj. 16. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

És még annyit: Minden elmélet lényege, hogy valamit meg tudjon jósolni. A jóslás pedig alapvetően számokat jelent, még akkor is, ha ez nem nyilvánvaló. A jóslásnak nem elég azt megmondania, hogy mi fog történni, hanem azt is meg kell, hogy mikor és hol. Nem sokat érnénk egy olyan időjárás-jelentéssel, hogy "esni fog az eső". (Persze, valamikor biztos fog.)


Szóval ha egy modelltől legalább annyit elvárunk (már pedig elvárunk), hogy konkrét, számszerűsíthető eredményt adjon, akkor nem lehet megkerülni a matematikát.

2014. máj. 16. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Nekem a kvantumelmélet kettős rés kísérletére lenne új ötletem, de mivel nem tanultam, csak utánaolvasgattam ismeretterjesztő könyvekben, meg megnéztem róla videókat, azok alapján született meg az új gondolat. De hogy matematikailag leírjam, mindenképpen ki kéne járnom a fizika szakot, és erre vagyok kíváncsi, hogy lehet-e az ötlet jó, érdemes-e ebből kiindulni.
2014. máj. 16. 14:18
 4/13 anonim ***** válasza:
Hogy jó-e az ötleted, azt csak úgy tudod megállapítani, hogy konkrét eredményeket jósolsz meg vele, azaz számítasz ki. Tehát igen, ehhez ki kell járnod a megfelelő iskolát.
2014. máj. 16. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Tom Benko ***** válasza:
Halljuk az elgondolást, és megvitatjuk.
2014. máj. 17. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Nem szeretném, hogy más ellopja az ötletemet, ezért kérdeztem általánosságban. De köszi. :)
2014. máj. 19. 13:39
 7/13 Tom Benko ***** válasza:
Pedig másképpen nem megy. A szobatudósok kora régen lejárt.
2014. máj. 20. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Már meg is adtad a saját kérdésedre a választ: neked nem modelled van, hanem csak egy víziószerű képed, annak köszönhetően, hogy saját bevallásod szerint sem értesz a témához. Ebből következően még az is lehet, hogy egyáltalán nem is tudod, hogy miről van szó. (Sok laikus hiszi azt, hogy ért valamit, miközben nem.) Egy modellhez viszont érteni kéne a fizikához, mivel a modell nem egy a levegőben lebegő homályos vízió, mint valami délibáb, hanem az addigi fizikai elméletekhez illeszkedő, matematikailag jól megfogalmazott és konzisztens elgondolás, amely kísérletileg ellenőrizhető eredményekhez vezet.


Egyébként a kettős rés kísérletre már létezik "modell", úgy hívják, hogy kvantummechanika. Eddig még soha egyetlen kísérlet sem cáfolta.

2014. máj. 20. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Utolsó, te is megmutattad a hozzá nem értésedet azzal, hogy azt mondtad, kvantummechanikának hívják a modellt. Nem, a kvantummechanika működik, mert a tapasztalt jelenséget kihasználják, de annak mögöttes tartalmát már kb. egy évszázada rejtély fedi. Vannak interpretációk (koppenhágai modell, multiverzum-elmélet), amelyek lehetséges magyarázatok lehetnek, de nem sikerült még igazolni.


Ami pedig azt illeti, nem akarok szobatudós lenni, végigjárom az egyetem útját. A kérdésem mindössze arra irányult, hogy lehet-e alapja egy olyan elméletnek, amelyet matematika nélkül fogalmazunk meg. Később természetesen már, ha több lesz a tudásom, leírom matematikailag is.

2014. máj. 20. 10:25
 10/13 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező! Köszönöm aggodalmad, de én már végigjártam ezt az utat és van egy fizikusi diplomám, szóval - ha nem veszed nagyképűségnek - értek hozzá. Veled ellentétben matematikailag is.


A kvantummechanika az a modell, ami működik, és ebben minden fizikus egyetért. Az interpretációja már filozófiai kérdés, és leginkább az egyes fizikusok fizikához történő hozzáállásától függ. Tehát modell és interpretáció különböző fogalmak. Ellenkező esetben ugyanis csak egyetlen interpretáció létezne: az, amelyiket a kísérletek alátámasztanak.

2014. máj. 20. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!