Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora szén dioxid koncentrác...

Mekkora szén dioxid koncentráció érhető el az élesztős módszerrel mondjuk egy légmentesen nem zárható dobozban, tehát normál légköri nyomáson?

Figyelt kérdés
Ugye a szén dioxid nehezebb mint a levegő tehát kitölti a dobozt, a kérdés csak az lenne hogy mekkora koncentráció érhető így el?

2015. febr. 20. 09:37
 1/10 anonim ***** válasza:
Számold ki. Mivel a szén-dioxid oldódik vízben, ezért ha a pH 5 alá csökken, akkor nagy valószínűséggel leáll a folyamat.
2015. febr. 20. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
tudod mi az a diffúzió?
2015. febr. 20. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Ha ki tudnám nem raktam volna fel a kérdést :)
2015. febr. 20. 10:45
 4/10 anonim ***** válasza:

hát egy nem lezárt dobozból eldiffundál a gáz, mert nem a tárló alakját tölti ki hanem a rendelkezésére álló teret

reagálva arra, hogy kitölti a dobozt


egyébként szerintem a fermentáció másik eleme a CO2 mellett a befolyásoló, pl az alkohol 30% fölött már elég erős sejtméreg

2015. febr. 20. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

A kérdésemre még mindig nem kaptam választ :)


A doboznak van egy teteje ami nem légmentesen zár, így ki tudja szorítani a levegőt CO2. A kérdés még mindig az mekkora az a koncentráció ami megmarad a dobozban, hány %os koncentrációnál kezd el "kifolyni" a CO2. A teljes mennyiség nem diffundálódhat elvileg, mivel el kell érnie egy bizonyos nyomást hogy a légkör tömegét kiegyenlítse.


Szólj ha hülyeségeket írok, nem vagyok otthon ezen területen, de szeretnék egy megközelítőleges választ plusszmínusz 5% os pontossággal.

2015. febr. 20. 11:38
 6/10 anonim ***** válasza:

C6H12O6 → 2 CH3CH2OH + 2 CO2


1 mol szőlőcukor 2 mol széndioxiddá ég el

ebből ki lehet számolni igazából

a folyamat anaerob (nem igényel oxigént), tehát csak ismételni tudom magam, hogy az etanol koncentrációja előbb utóbb túl nagy, hogy folytatódjon a biológiai oxidáció és a CO2 termelése


miközben a nem légmentesen záró tetőn folyamatosan keveredik a levegővel

2015. febr. 20. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Én elhiszem hogy ki lehet számolni, csak nem rendelkezek hozzá a megfelelő tudással.. Ezért is tettem fel a kérdést. Próbálok itt okoskodni a jelenlegi ismereteimmel, de fogalmam sincs hogy álljak neki.
2015. febr. 20. 12:02
 8/10 anonim ***** válasza:

időben csökken a CO2 koncentráció

lehet hogy gyorsabban is, mint ahogy a fermentáció történik

2015. febr. 20. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Még mindig nem látok %-os értéket, de akkor pontosítok még a kérdésen :)

Mekkora lehet a koncentráció a dobozban mikor eléri a csúcsot és elkezd csökkenni, CO2 mérő vagy egyéb műszer nélkül honnan tudom mikor következik ez be?

2015. febr. 20. 12:13
 10/10 sadam87 ***** válasza:

Függ attól, hogy mennyire nagy a doboz, hogy mennyi oldat van benne, mekkora a doboz nyílása, van-e levegő áramlás a helységben, ha igen, mekkora. Függhet a hőmérséklettől is (ami befolyásolja a szén-dioxid oldhatóságát, valamint a fermentáció sebességét), valamint a rendelkezésre álló szőlőcukor mennyiségétől. Összegezve: elég nehéz kiszámolni.

A pincékbe történő balesetekből következik, hogy a életveszélyes szintet biztos el lehet így érni (de ehhez már 7-10 % koncentráció elég), valószínűleg megfelelő körülmények között a koncentráció ennél jóval nagyobb lehet.

2015. febr. 20. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!