Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az alábbiak szerint Stephen...

Az alábbiak szerint Stephen Hawking is tévesen magyarázza a határozatlansági elvet?

Figyelt kérdés

[link]


"A határozatlansági elvet néha hibásan úgy magyarázzák, hogy a részecske helyének mérése szükségképpen megzavarja a részecske impulzusát. ..."


[link]


"A fényelektromos jelenség teljes jelentőségét csak 1925-ben ismerték fel igazán, amikor Werner Heisenberg kimutatta, hogy a fény kvantáltságának következtében lehetetlen az anyagi részecskék helyzetét pontosan meghatározni. Ahhoz, hogy lássuk, hol van a részecske, fényt kell bocsátani rá. Einstein azonban kimutatta, hogy a fényt nem lehet tetszőlegesen kis mennyiségben alkalmazni, legalább egy fénycsomagot, azaz egy kvantumot mindenképpen fel kell használni. Ez a fénycsomag azonban megzavarja a részecskét, kölcsönhatásba lép vele és mozgásra készteti valamilyen sebességgel valamilyen irányban. Minél pontosabban szeretnénk meghatározni a részecske helyzetét, annál nagyobb energiájú fénycsomagot kellene felhasználnunk, és így annál inkább megzavarnánk a részecskét. Bárhogy próbáljuk is mérni a részecskét, helyzete bizonytalanságának valamint sebessége bizonytalanságának szorzata mindig nagyobb egy jól meghatározott minimális értéknél.

A Heisenberg-féle határozatlansági elv megmutatta, hogy egy rendszer helyzete nem mérhető meg pontosan, ezért az adott rendszer jövőbeli viselkedése sem jelezhető előre pontosan."


2010. febr. 13. 20:16
 1/5 A kérdező kommentje:
A wikis cikkben további fontos dolgok is vannak a kérdés szempontjából, csak a kulcsmondatot idéztem.
2010. febr. 13. 20:17
 2/5 anonim ***** válasza:
Nem hiszem, hogy egy nyílt enciklopedianak ahova bárki bármit írosgathat hitelt kellene adni vele szemben, Stephen W. Hawking kisujja hitelesebb mint az egész wikipedia - tudom, mert már nem egy szócikket javítottam ki feketéről fehérre, úgy ,hogy máig 100%-osan biztos vagyok annak helyességében.
2010. febr. 14. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Na jó, de a határozatlansági elv wikis definíciója összhangban van más oldalak határozatlansági elvről való definícióival, és rámutat arra, hogy milyen a rossz értelmezése az elvnek.

És nekem úgy tűnik, hogy Hawking-é inkább az utóbbihoz hasonló.

2010. febr. 14. 10:47
 4/5 anonim ***** válasza:
Ez nem ilyen egyszerű kérdés. Helyesen magyarázza egyszerűsített verzióban. Ugyanis, amíg egy öntudattal rendelkező lény nem figyeli meg a mérési eredményt, addig az eredmény nem is létezik önmagában, hanem szuperpozícióban áll, azaz bármi lehet az eredmény, amíg egy ember meg nem figyeli és ebben valószínűleg a megfigyelőnek is szerepe van. Erre ki is tér Hawking a Schrödinger macskája gondolatkísérlet kapcsán.
2010. febr. 17. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Azt jelenti a határozatlansági reláció hogy van amikor nincsen is helye és impulzusa a részecskének.
2012. júl. 25. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!