Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Könyörgöm valaki magyarázza...

Könyörgöm valaki magyarázza el, honnan tudom megkülönböztetni, hogy a virágon mikor van lepellevél és mikor van sziromlevél?

Figyelt kérdés
tök primitív kérdés de nem tudom mi a különbség és honnan tudjam melyik melyk ha ránézek egy virágra.köze van a csészelevelekhez?ha van csészelevél akkor lepellevele van?Jellemzést találtam sokat de konkrétan a megkülönböztetés nem megy..
2010. okt. 3. 12:20
 1/6 A kérdező kommentje:
Azt olvasom,a nyitvatermőknek egyáltalán nincs takarólevelük.Ha ránézek egy növényre,megtudom állípítani hogy zárva vagy nyitvatermő-e?
2010. okt. 3. 12:27
 2/6 anonim ***** válasza:

Ha lepellevél van, akkor nincs külön zöld csészelevél és színes párta, pl. a tulipán is ilyen. Ránézel, virágja van, de nincs csészelevele.

A nyitvatermők meg... mindig fás szárúak, és sosincs klasszikus értelemben vett virágjuk. Azaz nem látsz színes pártákat, stb, pl. tobozvirágú fenyőfélék, páfrányfenyők, stb.

2010. okt. 3. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Nyitvatermők a fenyők. Nekik tobozaik vannak, az a virágjuk/virágzatuk. (Különbség a nyitvatermők és zárvatermők közt, hogy a zárvatermőknek van termése a nyitvatermőknek pedig sosincs. Hiába néz ki úgy a páfrányfenyő, vagy ginkgo "bogyója", az nem termés, hanem virág)

A többi virágos növény zárvatermő. A zárvatermők virágainak vannak takaróleveleik és ivarleveleik. Az ivarlevél a porzó és a termő, a takarólevél pedig a csésze és a szirom. Ahol nincs külön csésze és sziromlevél, ott egynemű takarólevélről beszélünk, ennek neve pedig lepellevél. Gyakorlatilag olyan, mintha sziromlevél lenne, de valamiért máshogy hívják.

2010. okt. 3. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat,így már sokkal világosabb! Még lenne egy kérdésem,az összefüggés az egylaki/kétlaki-egyivarú/kétivarúság között.A defnicíókat tudom,de számomra pl ugyanazt jelenti az egylaki meg az egyivarú tulajdonság ami gondolom nincs így.
2010. okt. 3. 13:44
 5/6 anonim ***** válasza:
90%

Először azt kell megérteni, hogy a növény nem egyenlő a virággal. A virág a növény része, egy szerve.

Egyivarú a VIRÁG, ha csak egyféle ivarlevél van benne (azaz csak porzós, vagy csak termős) Ha láttál már barkát, akkor tudod: a "húsvéti barka" csak hímivarú virágokből áll, a sárga por a felszínén a virágpor.

Kétivarú a VIRÁG, ha porzók ÉS termő is van vannak benne.

Egylaki a NÖVÉNY, ha a porzós és termős virágok is "laknak" rajta. Az mindegy, hogy ez úgy valósul meg, hogy vannak rajta csak termős és csak porzós virágok is (azaz a növény egylaki de egyivarú virágokkal), vagy kétivarú virágok "laknak" rajta.

Kétlaki a növény, ha a termsős és porzós virágok két külön NÖVÉNYEN "laknak". Ekkor egyértelműen nem lehet a virág kétivarú. Ez olyan, mint az embereknél is: vannak fiúk és lányok. Növénynél vannak porzósak és termősek, de csak egy ivaruk van növényenként. Ilyen pl a páfrányfenyő.

Tudom, hogy könnyű kavarni, de azért remélem, érthető voltam... :D

2010. okt. 3. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Igen eléggé bele lehet zavarodni,azért áttanulmányozom köszi szépen:)
2010. okt. 3. 17:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!