Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz, hogy a magyaroknak...

Igaz, hogy a magyaroknak lényegesen nagyobb I. Q-juk a világon?

Figyelt kérdés

Biztosan megfigyelted, hogy a barátaid és bárki a fórumon elmondja mennyi az I.Q-ja a teszt alapján, azok átlaga jóval nagyobb, mint 100! Ugyanis az I.Q defíniciója szerint az emberek I.Q átlaga az összesnek pont 100-nak kell lennie. Egyszerűen értelmesebbek vagyunk mint mások?


Barátom említette, hogy nemhiába híres a magyar szűrkeállomány. Mi adtuk az atombomba készítőit (a fasori gimnázium), rengeteg tudóst a világnak egyfőre eső Nóbel-díjasok számí itt a legnagyobb. Barátom szerimt kimutatások alapjákn a magyarok átlag I.Q-ja jóval nagyobb a világon. Nekem is 145. Megkérdezném, ti mit tuttok erről ? Hollehet a felmérrésnek utánajárni? Megnézni?



2015. márc. 2. 22:44
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
91%

Nem, átlagosan egyáltalán nem igaz. Sajnálom, de egy gondolkodni képtelen magyar, vagy egy "egybites", attól egy milliméterrel nem lesz okosabb, hogy volt/van néhány igazán zseniális magyar is.


Tudom, hogy jól esik ezt mindenkinek a saját dicsőségének kezelni, de semmi köze a kettőnek egymáshoz. (A sok magyar Nobel-díjas esetében pedig illik föltenni a kérdést, hogy mennyi halt meg Magyarországon? Egy sem.)


Az átlagos IQ nem különösebben magas, legföljebb aránylag nagy a szórása, ami miatt becsúszik néhány igazán zseniális magyar is.

2015. márc. 3. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 Wadmalac ***** válasza:
78%

Szerintem globálisan "butul a nép". Ez alól Mo. sem vonja ki magát.

A felsőfokú- és szakképzések színvonala még 20-30 éve fölötte volt akár az európai, akár az amerikai átlagnak, ezért is voltak külföldön felkapottak a magyar szakemberek. Plusz az itthon rutint szerzett szakemberek hozzá voltak szokva, hogy xarból kel várat építeniük, tehát jobb problémamegoldó-képességük volt, mint a nyugati, lehetőségekben jobban elkényeztetett kollégáiknak. Akkoriban még volt némi igazság abban, hogy a magyar szakember réteg jobb az átlagosnál (de persze ez sem jelenti, hogy a magyarság valami értelmi elit lenne). Sajnos a szakmai képzések színvonala nálunk is hanyatlik.

2015. márc. 3. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
75%

Az IQ-t van értelme egy ember esetében elvégezni. Vagyis egy emberről elmond valamit az IQ adata (intelligencia-hányadosa, ami igazából azt jelenti, hogy milyen a problémamegoldó-képessége). Ezt a mérést azonban csak szakemberek, pszichológusok tudják elvégezni, mert a speciális felmérő tesztet csak ők tudják kiértékelni. Ebből az következik, hogy azok a tesztek, amik a neten vannak, mind kamu tesztek, és hiába jön ki 145 érték, az nem fedi a valóságot, nem kell komolyan venni. Ez az egyik.


A másik az, hogy csoportoknak nincs értelme megmérni az IQ-ját. Egy közösségre vonatkoztatva ugyanis, ha rárakjuk az egyének intelligencia-hányadosát egy grafikonra, akkor egy haranggörbét kapunk. Ez azt jelenti, hogy 20 főnél kb. a legtöbben ütik az átlagot, van 1-2, akik kiemelkednek és vannak olyanok, akik az átlag alatt vannak. És az a helyzet, hogy bármilyen 20 embert kiválaszthatnál találomra, kb. ugyanezt a haranggörbét kapnád. Pl. egy találomra kiválasztott osztály IQ eredményei a grafikonon ábrázolva hozzák ezt a haranggörbét.


Jó persze, kis csoportoknál még lehetnek azért eltérések. Lehet,hogy az egyik osztályban 3 kiemelkedő képességű gyerek van, a másikban 2 vagy 1. De ha mondjuk 100 fős vagy 1000 fős csoportot nézel meg, akkor ha pl. több 1000 fős csoport eredményét rakod egymás mellé, azok gyakorlatilag megegyező haranggörbét mutatnak.


Ugyanígy van ez az országokkal is. Egyébként is, ha lennének ilyen felmérések (márpedig én nem tudok róla, hogy vannak), hogy pl. "Magyarország lakosságának IQ-ja", akkor kiválasztanának pl. 2000 embert és ezeket mérnék le. Ugyanígy más országok is kiválasztanának 2000 embert. És az a lényeg, hogy mindegyik csoportnál kijönne ugyanaz a haranggörbe. Minden csoportban vannak gyengébbek, vannak átlagosak (ezek legtöbben) és van pár átlagon feletti.


Kb. ennyi erővel azt is lehetne mérni, hogy hány balkezes és hány jobbkezes van egy országban. Az ilyen mérések nem mondanak el igazából semmit...


Az, hogy egy országnak hány Nobel-díjasa van és milyen az oktatási rendszere, ezeknek semmi köze nincs az adott ország IQ-jához (nincs is ilyen, hogy egy ország IQ-ja, mert egyéneknek van IQ-ja, nem közösségeknek).

2015. márc. 3. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
83%

A kérdés értelmetlen, mert az IQ kultúrafüggő. Azonos kultúrával rendelkező országokat még össze lehet hasonlítani, de világméretű összehasonlítás elvileg sem lehetséges.

(Ha pedig az adott kultúrára szabott tesztet töltetsz ki, akkor meg mindenhol a 100-as átlag jön ki nyilván...)


Egy korábbi válaszolónak: a nyelvtani szabályok bemagolása valóban nem IQ függő, de nem is kizárólag ezek az emberek írnak helyesen. Hanem azok is, akik olvasottak. Ez pedig összefügg az IQ-val. Nem mondom, hogy a kérdező mínuszban lenne, de a 145-öt én is kétlem :D

2016. ápr. 11. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
82%
A barátod téved, kultúrafüggetlen IQ-teszt nem létezik, a különböző népek, közösségek intelligenciája összehasonlíthatatlan. A ma Magyarországon használt tesztek régiek, ezért magasabb intelligenciát mérnek. Ugyanezt használták 20 évvel ezelőtt is, mint ma, akkor sem volt friss.
2016. aug. 7. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 A kérdező kommentje:

Én pl az I.Q teszt alapján zseni vagyok és sok más magyar barátom is, pedig őket nem a világ végéröl szedtem össze, hanem csak Bp-röl. Talán nem véletlen, hogy az egy főre eső Nobel díjasok számában mi vagyunk a világelsők. Az atombombát is a Fasori gimnazisták hozták össze az usának, amivel megkímélték milliók életét a Japó elleni inváziót kiküszöbőlvén. Talán ez nem véletlen meg Marx Gyuri könyve sem a magyarokról. A ​marslakók érkezése :)


Nem tudom, hogy az IQ mennyire kólturfüggő, mert roppant kultúrált vagyok, de nem is számít igazán, mert a kérdésemnek nem is ez a lényege. Olvastam valamit, hogy mi magyarok a Szíriuszról jöttünk, meg hogy az idegenek is magyaul beszélnek és az ősnyelv is ez volt. Lehetséges, hisz ennyire kimagaslunk a többi ember közül már félelmetes. A dogonok bizonyítják, hogy a Szíriusziakkal van kapcsolatunk [link]


[link]

2016. aug. 27. 13:17
 17/24 anonim ***** válasza:
79%
2016. aug. 27. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
66%

Szerintem mészáros lörinc iq-ja húzza fel az átlagot.


Csak rá kell nézni az arcára, csak úgy süt az értelem.

2016. aug. 28. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
0%
soros györgy azért jócskán felnyomja a magyar átlagot.
2017. ápr. 29. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
37%

Az IQ szerintem nem "minden".

Például:- miért működnek ilyen hatékonyan a reklámok ...? Nem kell hozzá problémamegoldási készség?

Bocs hogy kérdésekkel válaszolok, de gondolkodj bele.


Egyébként Wadmalac hozzáírásával teljesen egyetértek.

2017. ápr. 29. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!