Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tanuljak egyetemi...

Hogyan tanuljak egyetemi integrálásos, deriválásos fizikát?

Figyelt kérdés

Egyetemen most második félvben van fizika 1 tárgyam.

A középiskolai szintű fizikával nem volt gondom.

Csomó olyan feladatot csinálunk amiben integrálás van. Ezeket hogyan tudnám megérteni? (integrálás nagyjából megy)

Még csak a határozatlant tanultuk de azt mondta mire a zh hoz érünk addigra a határozottat is megtanuljuk.

Pl ezt csináltuk gyakorlaton.

Álló vízben 6 m/s kezdősebességgel indított, majd magára hagyott csónak sebessége 69 s

alatt 3 m/s-ra csökken. A víz ellenálló ereje a test sebességével arányos. Hogyan változik

a csónak által befutott út az idő függvényében?


Honnét tudom ebben hogy miből kell kiindulni?

Órán mikor a tanár csinálta ezeket kapásból felirta azt mondta hogy ezen nincs is mit gondolkodni ez adódik:

Az integrált S el jelölöm

S(F dr)=S(P dt)=S(F*v dt)=S(m*a*v dt)=m*S(x''*x'+y''*y') Dt

Az alsó és felső határokat nem tudtam beírni de nem is az "Lényeg" hanem hogy ezeket ő miből vagy hogyan tudta.


2015. márc. 4. 09:34
 1/4 A kérdező kommentje:
Nem a feladat megoldását kérem. Az megvan nekem is hanem hogy ezeket miből és hogyan érthetném meg.
2015. márc. 4. 09:45
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

S F dr a munka definíciója, ebből indult ki. Mivel P=dW/dt, így ebből átrendezve jön, hogy W=S P dt. A teljesítményre meg kihozható hogy Fv:

P=dW/dt=d/dt ∫F dr = d/dt ∫Fvdt, mert dr/dt=v, így a deriválás és integrálás kiüti egymást, tehát P=Fv. Ezt aztán lehetne magyarázni, de szerintem elég ha annyit tudsz, hogy P=Fv. Innentől ugye kiírja F-et m*a-ként, majd kiemeli az integrálból a tömeget, mert az ugye konstans és kiírja a skalárszorzatot. Így jut ide.


Egyszerűen annyit csinált, hogy felírta a munkadefinícióját és abból kihozta azt, ami kellett a feladat megoldásához. Nem fizika szakosoknak tróger dolog így fizikát tanítani... El kéne mindent magyarázni szépen, ennek a tanárnak elégtelen a tanító képessége.

2015. márc. 4. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Itt nem a tróger tanárról van szó. A fizika törvényei a fizikaóra feladatai, a matematika szabályai pedig a matematika óráé. Amikor egy adott szintre jut mindkettő, kölcsönösen használják a másikon tanítottakat, így jut kölcsönhatásba a kettő. A működéshez jó összehangolás kell, azaz megfelelő tematika. Ismerve a mai tematika készítés "titkait", azt kell mondani, a véletlen szerencse és egy két ember kvalitása, ha összejön. A közeg, a rendszer, az oktatás infrastruktúrája és még sok minden fokozatosan alkalmatlanná tette a helyet a színvonalas oktatásra. Ezért szerencsefüggő (tanárfüggő) a minőségi oktatás. De ez nem a tanár hibája akkor se, ha rosszul oktat. Már őt is elfuserálták.


Itt középiskolai probléma van, mégpedig az elmei fizikával, amire egyetemen sokszor már csak építenek. Adott egy csónak egy közegben. Mozog, tehát a dinamika törvényei érvényesek rá. Az erőtörvények, az út-idő függvények differenciális változatai. Vízben mozog, tehát súrlódik. Azaz tudnunk kell, hogy a súrlódás egyfelől erőhatás (sebességet csökkent), másfelől energiát emészt fel (kölcsönhatás, tehetetlenségi energiát átveszi a víz). Ha tehát meg tudjuk fogni, hogy a jelenségre miféle szabályok érvényesek (meg tudjuk - megnézzük - a vonatkozó képleteket), akkor fel is tudjuk írni az összefüggéseket. A megoldás már matematikai tudomány, az eredmény ellenőrzése ismét fizikai ismeretet igényel. ÉS ha reálisnak tartjuk, készen vagyunk.

2015. márc. 5. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ez hátha segít: Newton II. szerint itt F_ell=ma, avagy konkrétabbra fogva -k*v(t)=m*dv(t)/dt, avagy v(t)-re kaptál egy elemi úton kiintegrálható differenciálegyenletet. Ehhez még kell egy kezdeti feltétel, ami v(t0)=v_0. Amint megvan konkrétan v(t), egy integrálással megvan x(t) is még egy kezdeti feltétellel, de ez már csak a koordinátarendszer megválasztásától függ, azaz rajtad áll.


Azért az fura, hogy a fizika 2. félévben van, és nem volt első félévben letudva az egyváltozós analízis.

2015. márc. 6. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!