Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehetséges az, hogy a...

Hogy lehetséges az, hogy a CO2 bár apoláris molekulákat képez mégis igaz rá, hogy vizes oldata a szódavíz?

Figyelt kérdés

#kémia #apoláris molekulák #poláris molekulák #oldhatósága vízben
2015. márc. 4. 21:29
 1/10 anonim ***** válasza:
0%
Miért ne lenne lehetséges?
2015. márc. 4. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
41%

azért mert csak kvázi az.

a lineáris szerkezete miatt nincs dipólusmomentuma, ezért mondjuk, hogy apoláris. de közben a C és az O elektronegativitása között van akkora különbség, hogy közelről szemlélve az apolárisokra jellemző viselkedést is mutat.

2015. márc. 4. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
63%

ÚÚÚRR ISTEN, de hülye válaszokat adtak eddig...áhhhw

Szóval amikor CO2-t oldunk vízben, akkor reakcióba lép a vízzel: CO2 + H2O = H2CO3. Ez a szénsav, és ez a szénsav fog ionizálódni(kilép egy H+ majd utána még1): H2CO3 = (HCO3)- + H+ , a másik: (HCO3)- = (CO3)2- + H+.(remélem érthető így elnagyolva is a reakció) A keletkező H+ miatt savas a szódavíz. (Elméletben így megy, de valójában teljesen máshogy, bejönnek az egyensúlyi reakciók..blabla...tehát elég ennyi egyenlőre. :) )

2015. márc. 4. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
55%
Jah..én a savasságát magyaráztam...de az a lényeg, hogy CO2 és H2O "reakcióba" bír lépni egymással..ahogy mondtam nem teljesen így van a reakció mechanizmus, de a lényege ez.
2015. márc. 4. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Fizikailag rosszul oldódik a CO2 vízben, de kémiailag egész jól:

H2O + CO2 «=» H2CO3

A folyamat egyensúlyra vezet. Nyomással növelhető például a szén-dioxid oldhatósága vízben. Ezért történik a buborékozás is, mikor lecsavarjuk a szódásüvegről a kupakot, mert a nyomás a palackban lecsökken, ami a szénsav bomlásának, így a szén-dioxid gáz képződésének kedvez.

2015. márc. 4. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
47%

#3, #5

A "szénsav" nagyrészt fizikailag oldott CO2. Az oldódásáért csak kismértékben felelős a keletkező H2CO3. Nem igaz, hogy az oldódást jelentősen elősegítené a kémiai reakciójuk.


De én még mindig nem értem, hogy mi a nagy baj az oldódásával. Minden apoláris gáz kismértékben oldódik vízben. A CO2 is.

2015. márc. 4. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Én is a CO2 kvázi apolaritásra és a gyenge mértékű oldhatóságra tippeltem.
2015. márc. 4. 22:25
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Más apoláris molekulák is oldódnak vízben, pl. vízben oldott oxigén nélkül nem lenne élet a tengerben. Csak ezek sokkal kisebb mennyiségben oldódnak, mint a poláris molekulák.
2015. márc. 4. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Fizikailag kb. 600-szor több CO2 oldódik vízben, mint kémiailag. Ennek magyarázata a Van der Waals kötőerőkön belül az indukált dipólus kh.
2015. márc. 5. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A gázok fizikailag oldódnak a vízben, ennek a mértéke függ a nyomástól és a hőmérséklettől. A CO2 kémiai reakcióba lép a vízzel, ahogy már írták szénsav keletkezik, és ez egyensúlyra vezető reakció. Csak józan paraszti ésszel nézve a dolgot is egyértelmű, hogy egy szódáspalackban fizikailag sokkal több oldódik belőle, mint kémiailag, egyrészt mert nem túl savas, másrészt mert amikor kinyitod, akkor a csökkent nyomás miatt felszabadul belőle a nagy része, és elkezd buborékolni. A hideg víz jobban oldja fizikailag a CO2-t, mint a meleg, ezért van az, hogyha meleg az üdítő, akkor rádfröcsög, ha meg hideg, akkor nem. A globális felmelegedés is többek között ezért probléma, mert kevesebb széndioxidot és metánt tud tárolni a magasabb hőmérsékletű tenger, így azok a légkörbe kerülnek. Nyilván ennél sokkal bonyolultabb, mert ott van a permafroszt, ami kiolvad, és úgy püffögteti a metánt, meg van a metán-hidrát, ami meg a magas nyomásra jön létre a tenger alján, és szintén felszabadul majd belőle a metán, etc...
2015. márc. 15. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!