Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Megoldható ez a feladat?...

Megoldható ez a feladat? (Geometria)

Figyelt kérdés
Hogyan lehet CSAK KÖRZŐ segítségével kijelölni egy körön egy négyzet csúcspontjait?
2010. febr. 15. 01:51
 1/9 anonim válasza:
Sztem úgy hogy megkeresed a kör középpontját, onnan leméred a sugarat körzővel, majd a körvonalra állsz és a sugár hosszában elmetszed 4szer a körvonalat. az így kialakult 4 metszéspontot összekötöd és voálá ott a négyzet. jah és a metszést úgy csináld h ha megvan az első akkor a következő metszést mindig az előző metszéspontra állva végzed!
2010. febr. 15. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Ekkor trapézod lesz, tudniillik a körzővel 60 fokokat mérsz ki ha így mész körbe. A választ én sem tudom, de az első válasz hülyeség.
2010. febr. 15. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Én nem túl elegánsan, de meg tudom oldani.


Fogysz egy kört. (A rajzomon fekete.) Ugyanazzal a körzőállással kimetszel belőle egy ívet. Az ív és a kör metszéspontjába leteszed a körzőt, és így tovább, amíg ezt a hat szirmot meg nem kapot.


A hat sziromból kettő lesz a néyzet egyik átlója (kékkel berajzoltam.)


Az átló egyik sarkából és másik sarkából is íveket rajzolsz a körívre (a rajzon kis kék ívek). Addig állítgatod a körző állását, amíg ezek az ívek az eredeti körön érintik egymást (a rajtzon piros). Ha megvan ez az ív, akkor a túloldalra is átrajzolod, ezzel kész a másik átló.


[link]

2010. febr. 15. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Nah, ez gyönyörű megoldás :)
2010. febr. 15. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Az ábrázoló geometria tanárunk mutatott annak idején egy megoldást, de nem ugrik be, hogyan csinálta. A harmadik válaszoló megoldása ha nem is az igazi, nem ilyenre emlékszem, de adott egy ötletet, így nekiállok újra agyalni a megoldáson. Egy off kérdés: mivel csináltad a Képfeltöltőre feltett rajzot?
2010. febr. 15. 13:34
 6/9 anonim ***** válasza:
Sima paint-tel készült. Tudom, hogy nem elegáns, mert igazából biztosan ki lehet metszeni valahogy azt a fránya pontot, nem pedig csak így próbálgatva. Örülök, hogy el tudsz indulni rajta valahogy.
2010. febr. 15. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

1megrajzolod a kort

2a koron kivalasztassz egy pontot

3megjelolod a vele szemkozti pontot(a leheto legtavolabbi pont sozval korzovel megtalalod)

4a korzo atlojanak tavolsagat megtartva a korzon ,huzol 1-1 korivet a 2 elozoleg kijelolt pontbol

5 ahol metszik egymast lessz egy pont (nevezzuk C-nek)

6abbol a pontbol megallapitjuk a szemkozti pontot a 3.as mondatban leirtak szerint


Ha ezt a 4 pontot osszekotod akkor a kert negyzet atloit kapod vagyis a csucsait(azt hiszem a Cpont nem a koron talalhato de ha osszekotod a vele szemben levo pontal 100% hogy az egyenes es a kor metszespontjaban lessz)


Bocs a regenyert de igy tuttam leirni

2010. febr. 15. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Adott k1 kör, sugara r, középpontja O, és a köríven A pont. (r=OA)


Legyen k2 kör középpontja A, sugara OA, k1 és k2 körök metszéspontjai P és Q.

Legyen k3 kör középpontja P, sugara PO, k2 és k3 körök metszéspontjai O és R.

Legyen k4 kör középpontja Q, sugara QP, k4 és k1 körök metszéspontjai P és C.

Legyen k5 kör középpontja R, sugara RA, k5 és k4 körök k1 körön belüli metszéspontja S.

Legyen k6 kör középpontja A, sugara AS, k6 és k1 körök metszéspontjai B és D.


ABCD pontok a keresett négyzet csúcsai.

2010. febr. 15. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Az utolsó válaszolónak:


Mit mondjak, beleszédültem a sok körbe és metszéspontba, de elkezdtem a szerkesztést a leírásod szerint.

Sajnos, nem jött ki a négyzet. :-((


Tüzetesebben megvizsgálva találtam 2 hibát a leírásban.


1. "Legyen k5 kör középpontja R, sugara RA, k5 és k4 körök k1 körön belüli metszéspontja S."

A leírt 2 körnek nem lehet a k1 körön BELÜL metszéspontja, csak a körön KIVÜL, mivel a sugaruk nagyobb a k1 kör sugaránál!

Tehát az S pont a körön kivül van.


2. "Legyen k6 kör középpontja A, sugara AS, k6 és k1 körök metszéspontjai B és D."

Az A pontból húzott kör és a k1 kör metszéspontjai nem egy négyzet oldalát jelölik ki!

Viszont ha azt írod, hogy a középpontja A és a sugara OS, akkor valóban a négyzet hiányzó két pontját kapom a k1 körön!


Ezzel a feladat valóban meg van oldva, köszi szépen!


*******************************************************************

Utóirat


Kielemezve a megoldást, utólagos engedelmeddel megpróbáltam egy számomra egyszerűbb módon leírni a szerkesztés menetét.


1. Felveszem a kör középpontját - O pont

2. Tetszőleges sugárral rajzolok egy O középpontú, R sugarú kört (k1)

3. Kijelölök egy tetszőleges pontot a körön - A pont

4. Az A pontból indulva, a körön egy irányba haladva, az új metszéspontot véve középpontként 3-szor felmérem az R sugarat

5. Az induló pont az A, a második B, a harmadik C, a negyedik D, ez az A-val szemben fekvő pont, a kör átmérőjének 2 végpontja

6. Vagy az AC vagy a DB pontok távolságát körzőnyílásba véve az A és a D pontból húzok két egymást metsző körívet - S pont

7. Körzőnyílásba véve az OS távolságot az A vagy D pontból kijelölöm a körön a négyzet hiányzó két pontját.

OS = a, a négyzet oldala


A teljesség kedvéért számítással is igazolható a megoldás

A körbe írt négyzet oldalai a

a=sqrt(2) sqrt a gyökvonást jelöli.


A szerkesztés során használt pl. az AC szakasz az ACD derékszögű háromszög hosszabbik befogója, a háromszög kisebbik befogója a DC szakasz, ami a kör sugara, vagyis R, az átfogó pedig 2*R

Legyen az AC szakasz b


Így az

b² = (2*R)² - R² = 3*R²

tehát

b = R*sqrt(3)


A megoldást adó OS szakasz hossza egy olyan egyenlőszárú háromszög magassága, melynek alapja 2*R, a szárak hossza pedig az előbb kiszámolt b

Így az OS szakasz hossza


a² = b² - R² = 3*R² - R² = 2*R²


Ebből a négyzet oldala


a = sqrt(2) , amit bizonyítani kellett



*********************************************************

2010. febr. 16. 02:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!