Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Erős savak titrálási görbéjéne...

Erős savak titrálási görbéjének ekvivalenciapontja mindig pH 7-nél van?

Figyelt kérdés
A sósavénak 7-nél van, azt tudom. Meg azt is, hogy gyenge savaknak lúgos tartományban...

2015. márc. 12. 18:57
 1/8 A kérdező kommentje:
(bírom, hogy amikor már ilyen "egyetemi" kérdésekkel jövök, senki nem válaszol...)
2015. márc. 12. 20:07
 2/8 sadam87 ***** válasza:

Mivel érős bázissal titrálod, nyilván 7-es pH-nál lesz az ekvivalenciapont, hiszen a keletkező só kémhatása semleges.

(És elnézést kérek a közösség nevében, ha nem válaszolunk rögtön, amint kérdezel.)

2015. márc. 12. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ha nem egyértékű erős bázissal titrálod, akkor nyilván nem.

Ha egyértékű erős bázissal titrálod, akkor sem. Ekkor kivétel a többértékű sav (ami legalább az első protonja alapján erős). Náluk ekvivalenciapontban még savas az oldat.

Egyébként meg kevesen írnak ide, ez van. Nincs értelme felháborodni rajta.

2015. márc. 12. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 sadam87 ***** válasza:

A második válaszoló pontosabb választ adott, mint én elsőre (ezért elnézést, kicsit felületes voltam). Egyrészt nem nagyon tudok olyat, hogy sav-bázis titrálásnál többértékű bázissal titrálnának (tipikusan NaOH-al szoktak), de persze elvileg lehet. (Gyenge bázissal általában nem szoktak titrálni, hiszen csak bonyolultabb lenne a mérés.)

Több értékű erős savak közül nekem csak a kénsav jut eszembe, annak momentán egy nagyon kicsivel 7 fölött van az ekvivalencia pontja. Az ekvivalencia akkor áll be, ha a bázis teljesen közömbösítette a savat, azaz kétszer annyi egyértékű bázisra van szükség, mint kénsavra. Egyébként a többértékű savaknál elvileg több ekvivalencia pont is van, de ez nem mindig jelenik meg a gyakorlatban.

[link]

[link]

[link]

2015. márc. 12. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszi sadam, már csak azt nem értem, hogy ugye az ekvivalenciapontja a H2SO4nek miért 7 felett van (mivel ezen a ponton a bázis és a sav is sztöchiometrikusan maradéktalanul elreagál egymással)? Esetleg a sójuk lúgosan hidrolizál?

Gyenge savaknál (konkrétan az ecetsavnál) meg azért van lúgos tartományban az ekvivalenciapont, mert az acetát hidrolizál, ugye?

2015. márc. 13. 14:18
 6/8 sadam87 ***** válasza:

"Esetleg a sójuk lúgosan hidrolizál?"

Igen. A második protonleadási reakció pKs értéke kb. 2, azaz semleges közegben szulfát ionok majdnem teljesen stabilak, de egy kis részük protonálodik hidrogén-szulfáttá.

Ki is számolni:

Ks=[H+]*[A-]/[HA]

Ks/[H+]=[A-]/[HA]

pH-pKs = log([A-]/[HA])

pKs=2

pH=7

Behelyettesítve:

5 = log([A-]/[HA])

[A-]/[HA] = 100000

Azaz nagyjából minden százezredik szulfát ionra jut az ekvivalenciapontnál egy hidrogén-szulfát ion. (Persze ez csak egy nagyon durva becslés! Valójában például a mért oldat koncentrációja is számít.)

[link]

2015. márc. 13. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Áhh, nagyon nagyon köszi szépen!!! :)))
2015. márc. 13. 18:39
 8/8 anonim válasza:
WTF?
2015. márc. 20. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!