Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az élettel kapcsolatos alábbi...

Az élettel kapcsolatos alábbi biológiai kérdésekre mi a válasz?

Figyelt kérdés

Nagyon érdekel mostanában a biológia és az ilyen témák. Nagyon laikus vagyok viszont, ezért kérdezek. Kérdéseim a következők:


1. Mit nevezünk szerves illetve szervetlen anyagnak?


2. Ha valami szerves az már élő is?


3. Milyen kritériumok kellenek ahhoz, hogy valamit élőnek/életnek tudjunk nevezni, például a legegyszerűbb élőlény egy baktérium esetében? (ha jól tippelek, ez a legegyszerűbb élőlény)


4. Tudomásom szerint a kutatások jelenlegi elfogadott elmélete az, hogy az élet élettelen anyagokból keletkezett. Ezt hogy kell elképzel, bizonyos alkotórészek összeálltak?


5. Megfigyelhető-e a fenti jelenség - élettelen anyagokból élő lesz - a természetben, vagy laboratóriumi körülmények között?


Tudom, hogy a sok a kérdés, lehet, hogy valamelyiknél már írtam butaságot, javítsatok ki nyugodtan :-)


Köszönöm előre is a válaszokat.


2015. márc. 23. 04:54
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

1. A kémiában szervesnek neveznek egy vegyületet, ha az szénvegyület, kivéve a szén oxidjait. Innen: a szerves anyagok tartalmaznak szerves vegyületeket.

2. Az élő szervezetek ugyan szerves és szervetlen anyagokból épülnek fel, de attól, hogy valami szerves, még nem biztos, hogy él. Nézz rá a tányérodra!

3. Élet kritériumai: lásd itt:

[link]

2015. márc. 23. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

4. Igen, különféle kémiai reakciókkal álltak össze megfelelő körülmények között.

5. Laboratóriumi körülmények között nem figyelték meg, és nem sikerült létrehozni, de találtak már szerves anyagokat az űrben...

2015. márc. 23. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Kiemelésképpen az első válaszadóhoz:


Mint ahogy ő is írta, a SZERVES anyag nem valódi természetbeli csoport, csupán egy emberi meghatározás, amelyek a szénvegyületek egy, általunk kiragadott, csoportját nevezzük. Tehát a szerves vegyület nem lesz semmivel élőbb (önmagában) mint egy szervetlen vegyület. Sőt, benned is kering egy hadosztály szervetlen anyag, ami nélkül te is gyorsan beszüntetnéd az életfunkcióidat.

2015. márc. 23. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2015. márc. 23. 16:43
 5/5 sadam87 ***** válasza:

Kicsit ég kiegészíteném a korábbi hozzászólásokat.

2. Szerves illetve szervetlen kategóriába általában a vegyületet csoportosítjuk, egy vegyület pedig nehezen nevezhető élőnek. Mint előttem is írták, az élőlények rengeteg különböző (mind szerves, mind szervetlen) vegyületből épülnek fel.

3. Ez egy igen jó kérdés. Az élet definícióján a kutatók is elég sokat vitatkoznak. Talán tényleg az életkritériumokkal történő definiálás a legelfogadottabb, de ennek is sok buktatója van. Az egyik kulcskérdés, hogy a vírusokat élőnek tekintjük-e. A legtöbb kutató nem tekinti őket annak (hiszen nincs önálló anyagcseréjük, nem képesek önállóan szaporodni), de olyanok is vannak, akik amellett érvelnek, hogy a vírusok élnek.

Egy másik modellt is figyelmedbe ajánlok: Gánti Tibor vezette be a kemoton fogalmát. A kemoton a legegyszerűbb élő rendszer modellje: tartalmaz egy információs alrendszert (DNS), egy anyagcsere alrendszert és egy burkoló membránt. A három alrendszer szoros kölcsönhatásban működik.

[link]

4. Ezt nevezik abiogenezisnek. Bár a biológusok általánosan elfogadják, hogy így alakult ki az élet, a hogyannal kapcsolatban még számos kérdés van. Már számos eredmény van azzal kapcsolatban, hogy hogyan alakultak ki az élet építőelemei (aminosavak, nukleotidok, cukrok), az első híres kísérlet ezzel kapcsolatban Miller nevéhez fűződik. Hogy ebből hogyan alakultak ki az önreplikáló molekuláris rendszerek, az már keményebb dió. Az egyik elfogadottabb hipotézis az ún. RNS világ, ami szerint az első önreprodukáló rendszerek olyan RNS-ek voltak, amik képesek voltak önmaguk másolódását katalizálni. De emellett más lehetőségek is vannak. A harmadik nehéz kérdés, hogy az önreplikáló molekulákból hogyan alakultak ki az első sejtek. Modellek erre is vannak, de biztosat még nemigen tudunk. Részletesebben erről itt olvashatsz (kicsit régi cikk, de így is érdekes olvasmány):

[link]

5. Ősi földi körülményeket imitálva sikerült már változatos szerves anyagokat létrehozni (aminosavakat, cukrokat, nukleotidokat, lásd fentebb). Történtek kísérletek önmaguk másolását katalizáló RNS molekulák készítésére, de az eddig elkészültek csak önmaguknál rövidebb RNS-ek másolódását tudták katalizálni. Ezen kívül sikerült automatikusan osztódó liposzómákat (membránhólyagokat) létrehozni (egy másik lehetséges mód az élet kialakulására). Más releváns eredményről én nem tudok (ami nem azt jelenti, hogy nincs).

2015. márc. 23. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!