Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémia. Karbonsavak. Nem értem...

Kémia. Karbonsavak. Nem értem a jegyzetem. Segítesz?

Figyelt kérdés

A karbonsavak molekulaszerkezeti vázlatpontjánál van egy ilyen mondatom leírva:

- COOH (karbonsavak) csoport polárosabb, mint az - OH csoport (alkoholok) és ebből jön egy nyíl » a karboxilcsoportban az oxocsoport elektronszívó hatása az - OH kötésére is kiterjed és itt zárójelben annyit írtam, hogy (savasság magyarázata)


Tudom, hogy az én jegyzetem, de a tanár mondatai alapján írtam és semmit sem értek :D


2015. ápr. 1. 01:34
 1/2 A kérdező kommentje:

Ja és még valami van itt, amit nem igazán értek. Szintén itt a molekulaszerkezetnél. (Úgy látszik itt nem voltam túl résen.)

Ezt írtam:



H-híd kialakítása: e-hiányos hidrogén (donor) ill. e-hiányos oxigén (akceptor) »» dimerizáció: "nyolctagú gyűrű" szerkezet.

2015. ápr. 1. 01:37
 2/2 Ozmium42 ***** válasza:

Üdv!


Amit a kérdés alatt írtál, az helyes. Az oxocsoport elektronszívó. Előbb ezt kell tisztázni, mit jelent.


Elektronszívó (negatív induktív effektus) csoport csökkenti a szomszédos atomokon, kötéseken az elektronsűrűséget, ez legerősebben a közvetlen szomszédokon érvényesül, majd távolodva gyorsan gyengül. Az oxigén, főleg kettős-kötéssel, tipikus elektronszívó. Az oxocsoport (C=O) csomszédja pedig az OH-csoport, illetve egy lehetséges CH lánc. Az oxocsoport elszívja az elektront a szmszédos O-H kötésről, így a kovalens kötés meggyengül az O és H atom között, így a H+ könnyebben disszociál, ez pedig azt jelenti, hogy erősebb sav. Ha az oxocsoport távolabb lenne, akkor gyengébb sav lenne, ha pedig nem lenne egyáltalán, akkor az alkoholhoz jutsz, ami nagyon gyenge sav.


Olvasd el bővebben itt:


[link]


A hidrogén-híd kötés esetén a donor elektron-gazdag, és nem a hidrogén, hanem az oxigén lesz az, két nemkötő elektronpárral rendelkezik. A hidrogén pedig egyetlen elektronjával kovalens kötést alakít ki a saját molekulájában (és még a fenti oxo-csoport is "megszívja" ezt a kötést maga felé), az ellentétes oldala szinte egy csupasz proton, ami a szomszédos molekula oxo-csoportján az oxigén nemkötő elektronpárjához vonzódni fog.


A "nyolctagú gyűrű" így néz ki karbonsavak esetén:


[link]


A kék szaggatott vonal a H-híd kötés.

2015. ápr. 1. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!