Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a tűz (haladó szinten)?

Mi a tűz (haladó szinten)?

Figyelt kérdés
És nem a wikipédián is megtalálható oxidációs magyarázatra vagyok kíváncsi, hanem, hogy atomi szinten mi találhatóak egy lángban. Ha csak fotonok, akkor miért lesz a láng mozgása olyan jellegzetesen lobogó?

2015. ápr. 1. 15:18
 1/3 Vree ***** válasza:
72%

Pont ez a lényeg, amit mindig magyarázok, amikor a tűz halmazállapotát tárgyaljuk...A láng az felfelé szálló látható gőz és gáz (ezért olyan az alakja, amilyen), ami apró koromszemcséket cipel magával, és ezeknek a feketetest-sugárzása okozza a fényt.


Hogy "csak fotonok", azt nem tudom, merre olvastad - a fény az foton, igen, de a fényt kibocsájtó/visszaverő dolog elég nyilvánvalóan nem az, nem?

2015. ápr. 1. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 sadam87 ***** válasza:
100%

Vree

Nem csak a szemcsék feketetest sugárzása okozza a fényjelenséget (bár biztos, hogy annak is szerepe van), hanem a gerjesztett elektronok által kisugárzott energia is. Például ha alkálifémsót tartalmazó oldatot permetezünk a lángba, lángfestést tapasztalunk. A lángfestés nem függ a láng hőmérsékletétől. Biztos, hogy nem az oldatcseppek okozzak a festést, hiszen az alkálifémionokat nehéz gerjeszteni, a gerjesztési tartomány bőven az UV fénybe esik. A lángfestés arra utal, hogy a lángban (gerjesztett) alkálifém atomok vannak, mivel ezek külső elektronja gyengén kötött, könnyen gerjeszthető. (Ez azt is megmagyarázza, a lángfestés miért specifikus.)

2015. ápr. 1. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Vree, egy másik kérdésnél is láttam, hogy gáznak írod a tüzet. Nekem pár éve a kísérleti fizikus tanárom plazmának mondta. Kinek van igaza? Amennyire én tudom a plazma és gáz amennyiben különböznek, hogy a plazmánál képesek leválni elektronok, így gyakorlatilag ionizált gáz a plazma. Kérdés, tűznél van ionizáció? Wiki szerint 10 000 K körüli hőmérséklet kell hozzá. Mekkora egy láng hőmérséklete? Gyakorlatilag ettől függ a halmazállapota. Első közelítésre nem hinném, hogy képes ekkora értéket megugrani, de második közelítésben eszembe jut a környezetünkben lévő, velünk érintkező 6000 fokos fotongáz, szóval passz, ezt mondja meg valaki.
2015. ápr. 1. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!