Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fekete lyuk eseményhorizontj...

A fekete lyuk eseményhorizontja mögül csak a tehetetlen testek nem tudnak kijutni?

Figyelt kérdés

Ha jól tudom, a fénysebességgel, mint szökési sebességgel kijutni akaró tárgyakra vonatkozik az eseményhorizont. Tehát saját mozgási energiájából nem juthat ki semmi. És mi a helyzet, ha nem tehetetlen tömeg, hanem van tolóereje, vagy valamilyen külső erő hat rá? Például akár egy másik, mondjuk nagyobb fekete lyuk. A Földről is fel lehet szállni egész lassan is, ha van megfelelő tolóerő. (Az űrhajóknál ez nem gazdaságos, most csak elvileg.)


Még egy kérdés ezzel kapcsolatban:

A fénysebesség, mint szökési sebesség a szingularitástól való indulásra vonatkozik, vagy az eseményhorizont mögött 1 méterről sem lehet kijutni?



2015. ápr. 3. 22:37
1 2 3 4 5 6
 11/52 anonim ***** válasza:
Magyarán hiába gyorsítaná be, ez a méretű gravitáció azonnal le is lassítaná amint távozni akarna.
2015. ápr. 21. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/52 anonim ***** válasza:
Hogyha 330.000km\s mal gyorsít a lyuk valamit az nem 300.000km\s mal fog haladni. A másik elképzeléssel nem vitatkozok, mert nekem sem valószínű, hogy onnan kijut a valami, ráadásul az okfejtésed is elfogadható.
2015. ápr. 21. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/52 Wadmalac ***** válasza:

Valahogy én a gyorsítás és fénySEBESSÉG fogalmakat eléggé összekevertnek érzem a fenti kommentekben.

A fénysebességgel gyorsítani kifejezés értelmetlen.

2015. ápr. 21. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/52 anonim ***** válasza:
Mindegy hogy hogy csavarjuk anyag nem képes fénysebességgel gyorsulni és tudtommal azt elérni sem.
2015. ápr. 21. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/52 anonim ***** válasza:

A fekete lyuk téridejének más a szerkezete az eseményhorizonton belül, mint kívül. Az eseményhorizont éppen azért kapta ezt a nevet, mert azon belülről sem időszerű, sem fényszerű világvonalon mozogva nem tudunk a horizonton kívülre kerülni.


Ha van még egy fekete lyuk, az csak annyiban más eset, hogy akkor máshol és más alakú lesz az eseményhorizont, de a lényeg akkor is ugyanaz marad: mögüle nem jut ki semmi.


Jó ha az ember ezt kicsi el tudja képzelni geometriai szempontból - ehhez persze hasznos, ha tanult általános relativitáselméletet. Nem egyszerűen arról van szó, hogy akárhogy toljuk kifelé magunkat, mindig győz a gravitáció, hanem arról, hogy minden elképzelhető mozgási pálya a fekete lyuk belseje felé vezet. Mintha egy térképen minden túristaútvonal végül mindig ugyanabba az irányba vinne.

2015. ápr. 21. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/52 anonim ***** válasza:

Ha a gravitáció, másnéven TÖMEGvonzás a tömeggel nem rendelkező fényt is olyan erővel vonta, hogy az meghaladja a fény terjedési sebességét - emiatt nem tudja elhagyni a fény a horizontot- akkor ugyan ekkora sebességre kell késztetnie egy tömeggel rendelkező anyagot is. Ismételjük meg a példát egy kérdésben: Tegyük fel hogy a gravitáció 330.000km\s sebességre késztetne egy kvarkot, de az csak 299000km\s sebességet képes elérni. Mi történik az erőhatás kb 10% kával?


Mivel az anyag amit beszippant a lyuk nem azonnal végsebességgel halad, hanem annak sebessége a feketelyuktól való távolsággal arányosan nő, így nyugodtan beszélhetünk gyorsulásról.

2015. ápr. 21. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/52 anonim ***** válasza:
#16, ebben az esetben fellép egy másik hatás, az idő dilatáció, de ez már csak a fénysebességhez vészesen közeledve. Amúgy pedig a gravitáció képes a teret is vonzani és görbíteni, ezt magyarázta az előtted lévő is.
2015. ápr. 21. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/52 anonim ***** válasza:

Kedves 16-os!


Már régesrég túl vagyunk azon, hogy a gravitáció az a tömegvonzás lenne. A fekete lyukak természetének megértéséhez nem elegendő, ha valaki anno gimiben 5-ös volt fizikából.


A fénynek NYUGALMI tömege nincs, merthogy nyugalmi rendszere sincs, de mivel energiája az van, az E=mc^2 képlet alapján rendelhetünk tömeget hozzá. Csak épp ez nem lesz új fogalom, csak az energia egy újabb elnevezése.


A newtoni fizikán pedig a fekete lyukak esetén túl kell lépni, és az általános relativitáselmélet keretein belül kell vizsgálódni. Eszerint a gravitáció tisztán geometriai jelenség, csak éppen nem csupán a 3 térdimenziót, hanem az időt is magában foglalja, ezt takarja a téridő elnevezés. A gravitáció ezen 3+1 dimenziós téridőnek mint sokaságnak a görbületében mutatkozik meg, amelynek leírásához a Riemann-geometria szükséges. Bármi, ami gravitációs térben mozog, ebben a görbült téridőben mozog, és az eseményhorizont mögött a téridő görbülete olyan, hogy minden fénysebességnél lassabb vagy azzal mozgó objektum csakis a fekete lyuk belseje felé mozoghat. Szakítani kell azzal a naiv képpel, hogy ha elég kitartóan nyomom magam kifelé, akkor ahogy a Földet is elhagyhatom, úgy a fekete lyukból is ki tudok menekülni. Nem tudok. Nincs kifelé vezető út.


"Tegyük fel hogy a gravitáció 330.000km\s sebességre késztetne egy kvarkot"


Ennek a mondatnak nincs értelme. Egyrészt szabad kvarkok nem léteznek, csak kötött állapotúak. Másrészt hogy késztethetne bármi is ekkora sebességre bármit, ha egyszer fizikailag nem létezik ekkora sebesség nyugalmi tömeggel rendelkező részecskék esetén? Harmadrészt pedig mi az, hogy "késztetne"? Folytonos gyorsítás esetén sem a newtoni fizikában sem az einsteiniben nincs végsebesség, csak egyre gyorsabb mozgás. Szóval ezt gondolt át még egyszer.

2015. ápr. 21. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/52 anonim ***** válasza:
0%

Az idő dilatáció valóban fénysebesség közelében létező jelenség, azonban az csak a megfigyelő szempontjából érdekes. Fénysebesség közelében, illetve a feketelyukak közelében a mozgó test lassul le, viszont a test ebből nem észlel semmit.


Nem azt írtam, hogy fénysebességgel gyorsít, hanem, hogy fénysebességRE- ha mégis, elírás történt-. Ezért írtam később, hogy késztet.


Érdekel az a honlap, vagy könyv, vagy szaklap, vagy bármi amiben olvastad, hogy a fotonnak van tömege, mert én Sehol nem találok ilyet. Mindenhol csak azt olvasom, hogy nincs neki...


A kvarkokról nem szabadon létező kvarkokként beszéltem, hanem mint a lyukba hulló atom szétszakadása.


Mindig 4-es voltam fizikából, kivéve a 12.osztályt, ott valóban 5ös lettem :D


Visszatérve a lyukra, ha nagyobb sebességgel vonzza az anyagi, mint a fény sebessége, akkor abban az extrém környezetben lehetséges, hogy túllépjék azt. Létező sebességről beszélünk, mert a gravitáció nem engedi kilépni a fényt. ( nagyobb sebesség kell, hogy "visszarántsa").


A horizonton túl nem érvényesek a fizika törvényei, azaz nincs sebességkorlát sem.

2015. ápr. 22. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/52 anonim ***** válasza:
Az idődilatáció érdekes dolog. Ha valami behullik, az bármely külső szemlélő számára extrémen lelassul az eseményhorizonton. Amint fénysebesség közelébe érsz az idő elkezd lassítani, ezt látja a külső szemlélő, míg a fénysebességgel utazó test nem érez semmit, számára nem határ a fénysebesség mert ő nem érzi a dilatációt. Mi is a valóság. Amit a külső szemlélő lát vagy amit a belső? Szerintem a külső. Az idődilatáció szerintem egy ellenhatás ami betartatja a fénysebesség átlépését gátló törvényeket.
2015. ápr. 22. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!