Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fekete lyuk eseményhorizontj...

A fekete lyuk eseményhorizontja mögül csak a tehetetlen testek nem tudnak kijutni?

Figyelt kérdés

Ha jól tudom, a fénysebességgel, mint szökési sebességgel kijutni akaró tárgyakra vonatkozik az eseményhorizont. Tehát saját mozgási energiájából nem juthat ki semmi. És mi a helyzet, ha nem tehetetlen tömeg, hanem van tolóereje, vagy valamilyen külső erő hat rá? Például akár egy másik, mondjuk nagyobb fekete lyuk. A Földről is fel lehet szállni egész lassan is, ha van megfelelő tolóerő. (Az űrhajóknál ez nem gazdaságos, most csak elvileg.)


Még egy kérdés ezzel kapcsolatban:

A fénysebesség, mint szökési sebesség a szingularitástól való indulásra vonatkozik, vagy az eseményhorizont mögött 1 méterről sem lehet kijutni?



2015. ápr. 3. 22:37
1 2 3 4 5 6
 51/52 anonim ***** válasza:
58%

Persze, hogy keveredik, hiszen az erőhatásoknak a mikroszintű leírásához kellenek a térelméletek. Ugyanakkor meg továbbra is igaz mikroszinten is, hogy ha egyszer valami már az eseményhorizonton belül van, akkor azon belül minden nem térszerű trajektória sohasem hagyhatja el az eseményhorizonton belüli tartományt, hanem egyre kisebb tartományon belülre korlátozódik. Vagyis semmilyen fizikai folyamattal együttjáró mozgás nem képes az anyagot stabil formájában megtartani, hanem az szépen belehullik a szingularitásba. A kvantumfizikai és a relativitáselméleti nézőpont együtt kell igaz legyen, ebből következik mindez.


Ami a linkjeidet illeti, az első egy becslést ad arra, hogy a degenerált neutronanyag mekkora tömegig képes ellenállni a gravitációnak. Nem foglalkozik eseményhorizontokkal, csak a kétfajta erő egyensúlyával és azzal, hogy ez mikor borul fel. Az adott egyenlet levezetése egyébként az általános relatitiváselmélet alapján történik.


A másik egy abszolút rossz okoskodás, mivel egyrészt a fickó elszámolja magát, másrészt a fekete lyuk sűrűségének teljesen önkényesen és megalapozatlanul a tömeg/Schwarzschild-sugáron belüli tartomány térfogata definíciót fogadja el, és ez alapján jut arra a következtetésre, hogy a fekete lyuk kevésbé sűrű, mint a neutroncsillag, vagyis nem érti, hogy akkor a neutroncsillag miért nem a saját eseményhorizontján belül van. De már a bejegyzés alatt világosan elmagyarázzák, hogy a fekete lyukak így definiált sűrűsége teljesen fals és értelmetlen eredményre vezet, mivel a nagyobb tömegű és ezáltal nagyobb méretű fekete lyukak sűrűsége kisebb, mégis létezik, míg bizonyos tömegnél nagyobb neutroncsillagok nem is léteznek egyáltalán. Ergo a sűrűség nem egy jó mérőszám, mert nem jó korrelációban van azzal, aminek becslésére akarjuk használni. Ez egy bonyolultabb kérdés. Itt az anyag stabilitásáról van szó és még a neutroncsillagok sem egyformák abban, hogy hogyan épülnek föl. Vannak olyanok, amelyek külső rétegében még lehetnek protonokat is tartalmazó rétegek, mások csak neutronokból állnak. És a rétegek szilárd vagy épp folyadék halmazállapota sem mindegy. Ez mind befolyásolja a gravitációval tartandó egyensúlyt, amelybe ráadásul még a gyors forgás miatti centrifugális erő is beleszól. Ezt pusztán egy hányadossal képzett sűrűségparaméterrel nem lehet leírni.

2016. márc. 8. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/52 anonim ***** válasza:
Egyébként meg ha még nem derült volna ki az eddigiekből: arra a kérdésre, miszerint a fénysebesség mint szökési sebesség az honnan értendő a válasz az, hogy természetesen az eseményhorizonttól. Az eseményhorizonton belülről akármilyen kis távolságról már nem tudsz kijutni. Persze mindez a klasszikus elmélet szerint van így. Hogy a kvantumgravitáció szerint hogy van, azt nem tudhatjuk, mivel ilyen elméletünk mág nincs.
2016. márc. 8. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!