Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent a "csomópont" és a...

Mit jelent a "csomópont" és a "hurok" kifejezés a fizikai elektromosságtanban?

Figyelt kérdés

2015. ápr. 11. 15:31
 1/5 anonim ***** válasza:

A csomóponti törvény azt jelenti, hogy ha egy elágazásod van, akkor az abból kifolyó áramok összegének meg kell egyeznie az abba befolyó áramok összegével. Magyarul ha van egy pontod amiben mondjuk, I1, I2 és I3 áram befele, I4 és I5 pedig kifele mutat akkor ez igaz: I4+I5=I1+I2+I3


A huroktörvény pedig azt írja le, hogy egy zárt áramkörben a feszültségek összegének 0-nak kell lennie. Ez azt jelenti, hogy ha van például két ellenállásod, és az egyiken U1=20V jelenik meg, akkor 24V-os generátor mellett a másik biztos, hogy U=4V-os lesz.


A csomópontit főleg párhuzamos kapcsolásoknál használjátok az áramerősség megállapítására (itt a feszültség a párhuzamos ágakban megegyezik), a másodikat pedig soros kapcsolás esetén a feszültség kiszámításakor fogjátok alkalmazni.

2015. ápr. 11. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
(Soros kapcsolásnál az áramerősség tagonként megegyezik)
2015. ápr. 11. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ. :) Ezek a Kirchoff-törvények.

- Tehát a hurok itt a zárt áramkör szinonimája? Igazából erre lettem volna kíváncsi...

- Nekem a hurok tv. a jegyzetben úgy van, hogy hurokban a sorbakapcsolt feszültségforrások és az ellenállásokra eső feszültségek algebrai öszege 0. Szumma U gen + szumma I*R = 0 De akkor ebből az következne, hogy Szumma U gen = - (mínusz!) szumma I*R (ellenállások feszültsége). De hogy lehet mínusz az áram. Az iránya más (vektor)?

2015. ápr. 11. 16:43
 4/5 A kérdező kommentje:
"A csomópontit főleg párhuzamos kapcsolásoknál használjátok az áramerősség megállapítására (itt a feszültség a párhuzamos ágakban megegyezik), a másodikat pedig soros kapcsolás esetén a feszültség kiszámításakor fogjátok alkalmazni." --> Egyébként mi biztos nem. :D Mi a véráramlást modellezzük ezzel, mivel az arteriás rendszer nagyon leegyszerűsítve egy áramkörhöz hasonlítható. Csak a biosz-kémia emelt felvételi miatt "szakbarbár" lettem, sajnos rosszak a fizikai alapismereteim gimiből, a tanárom is rossz volt.
2015. ápr. 11. 19:43
 5/5 anonim ***** válasza:

Valóban a Sum U = mínusz Sum IR


Az ellenállásokon ugyanis mindig ellentétesen esik a feszültség mint az áramforrásokon. (gondolj bele például, hogy egy akkumulátor fel van töltve , ekkor valamilyen feszültség mérhető rajta. Ha elkezdünk vele valamit működtetni akkor az ennek a feszültségnek a rovására történik, tehát az áram amit az akksi biztosít tulajdonképpen "leépíti" a feszültségét ebből következik, hogy az áram a feszültséggel ellentétes irányban folyaik tehát az ellenálláson eső U is ellentétes lesz)


Fontos, hogy ha Kircchoff tv-eket alkalmazod akkor az előjeleket mindig figyelembe kell venni és ha egy számolás során mondjuk egy áramnak felveszed az irányát majd negatív értéket kapsz akkor rossz az irány.

2015. ápr. 11. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!