Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Láttam egy kísérletet, amiben...

Láttam egy kísérletet, amiben egy szilícium cseppet rátettek valami folyadékra, amin "pattogott". Milyen folyadékra tehették, és hogy lehetséges a jelenség?

Figyelt kérdés

2015. ápr. 18. 19:11
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem tom, de ha egy gázláng felett átforrósított kiskanálba vizet cseppentesz, akkor az pattogni kezd a kanálban, mint a pingponglabda az asztalon. Ennek az a magyarázata, hogy a vízcsepp forró kanállal érintkező oldalán hirtelen annyi gőz fejlődik, hogy a vízből gőzzé váló, így nagymértékben kitáguló gőz nyomása feljebb löki a vízcseppet. Nem tartom kizártnak, hogy az általad említett kísérletben is hasonló játszódik le, bár nem tudom, mit jelent a "szilícium csepp", mert a szilícium szobahőmérsékleten szilárd halmazállapotú.
2015. ápr. 19. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Egyik helyen szilikonnak, másik helyen olajcseppnek a harmadik helyen szilícium cseppnek írják-mondják. A kísérletben van egy tál, amiben valamilyen folyadék ( az is lehet, hogy csak sima víz, nem tudom) amit megrezegtetnek, és belecsöppentik ezt a bizonyos cseppet, ami pattogni kezd a felszínen. Véletlenszerűnek tűnő pályán indul el, de ha feljegyzik a mozgását hullám mintát kapunk.( olyan gyűrű szerű hullámokat, mint a vízbe dobott kő esetén.) 2 csepp akár egymás körül keringeni látszódhat. Ezekkel a cseppekkel modellezték a kérdés kísérletet is, és azt az eredményt kapták, mint a fotonok esetén, ami ügye meglepő, mert eddig úgy gondoltuk, a részecskéknél nagyobb dolgok nem viselkedhetnek kvantumosan.
2015. ápr. 19. 09:42
 3/3 A kérdező kommentje:

Bocsánat, lemaradt.


Ezek alapján a vezérhullám elmélet helyesnek tűnik, bár Továbbra sem bizonyított.


Kétlem, hogy az általad leírt jelenségről lenne szó, mert a kettő a fizika teljesen más szegmenséből való. Az általad leírt jelenségetáltalános fizikai törvényekkel írható le( szublimáció, felhajtó erő...), míg a másik -bocsánat, ha sületlenséget mondok- kvantum fizika.

2015. ápr. 19. 09:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!