Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Atommag felépítésére kezdeti...

Atommag felépítésére kezdeti elképzelések?

Figyelt kérdés
Úgy tudom volt egy olyan elmélet, hogy A db protonból és (A-Z) db elektronból áll. Ezzel nagyjából oké volt az atommag tömege a neutron és proton kicsiny tömegkülönbsége miatt és a töltése is jó volt, mert Z*e-nek képzelték, így: (A-(A-Z))*e=-Ze. Bár ezt nem teljesen értem, de nem is ez a lényeg, hanem hogy itt volt valami baj a mag spinjével, de erről nem találok infót, ezt valaki eltudja nekem mesélni/magyarázni?
2015. máj. 12. 13:18
 1/7 anonim ***** válasza:

"Úgy tudom volt egy olyan elmélet, hogy A db protonból és (A-Z) db elektronból áll."


Ez téves.

[link]

[link]


Tehát egy atommagban van Z darab proton és A-Z darab neutron, ahol A az elem tömegszáma, Z pedig a rendszáma.

Ez tudtommal még mindig így van.


[link]


Egy semleges atomban ugyanannyi pozitív töltésnek (protonok) és negatív töltésnek (elektronok) kell lennie. Tehát semleges atomokban a protonok és elektronok száma megegyezik (Z).


Ez is még mindig létező dolog.

Mindháromnál utána tudsz nézni, ki fedezte fel. Nem létező dolgokat nehéz lett volna :)

Az már más kérdés, hogy azóta sikerült ezeket is apróbb alkotórészekre bontani.


A spines kérdésedet passzolom.

2015. máj. 12. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Hadd idézzem magamat:

"Úgy tudom VOLT egy olyan elmélet"

Tisztában vagyok a mai magfizikával és részecskefizikával. Viszont VOLT a neutron felfedezése előtt egy elmélet, nevezetesen Rutherford gondolta így (bár ebben nem vagyok biztos), amely szerint az atommagban is elektronok vannak protonokkal, így az elektromágneses kölcsönhatás tartja egyben a magot is, aztán Rutherford egy fiatal kollégája Chadwick volt aki megjósolta és nem nem tudom ki, de berilliumot bombázott héliumatommagokkal, aminek az eredményeképpen észleltek egy nem ionizáló sugárzást, amely egy új fajta részecskéből állt, ez volt a neutron, utána jött a Rutherford-féle atommodell. Ekkor már rájöttek arra, hogy csak is egy új kölcsönhatás tarthatja egyben a magot, ez az erős kölcsönhatás. Utána mentek tovább a dolgok, de az már nem érdekes a kérdés szempontjából. Szóval köszönöm a szándékot, de sajnos nem vitt előre a válaszod. Továbbra is az a kérdésem, hogy a spinek vizsgálata miért adta a fent vázolt elmélet hibás voltát?

2015. máj. 12. 15:31
 3/7 anonim ***** válasza:
48%

Gugliban az első találat:


[link]


Valószínűleg azert nem tudod mi ez, mert nem részecske fizika, hane kvantum fizika..


A spin egyébként az atom belső impulzus momentuma, ha ugy tetszig "perdület". Ami független az atom valós mozgásátol...téves elképzelés, ha ugy gondolod, hogy forog a tengelye körül. Nem is mondok többet, mert aki tudja mag fizikát, és részecskefizikát, az nyilván ezt is tudja... Csak azt nem értem, hhogy mért teszi fel a kérdést valaki, aki ezeket tudja..?

2015. máj. 12. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Most ez mi ez? Én vagyok analfabéta és nem tudom úgy leírni a kérdést, hogy értelmezzétek vagy mi ez? De most komolyan? A spinnel semmi bajom nincs, tudom mi az. AZ ELMÉLET AMI A NEUTRON FELFEDEZÉSE ELŐTT VOLT AZ ATOMMAG FELÉPÍTÉSÉRE, HIBÁS VOLT, EZT AZÉRT TUDTÁK, MERT AMIKOR A SPINEKKEL SZÁMOLTAK VALAMI NEM VOLT OKÉ. A kérdésem, hogy mit csináltak ott pontosan és mi volt a baj? Arra vagyok kíváncsi, hogy a spinek szempontjából mi volt rossz az akkori elképzelésben, ami aztán megjavult a nukleon összetételű atommagban?
2015. máj. 12. 16:12
 5/7 anonim ***** válasza:
Talán az említett linken a "Történet" szekcióban!
2015. máj. 12. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Sikerült megtalálnom:

"A Thompson modell alapján az atommagot A proton és A − Z elektron, azaz összesen 2A−Z feles spinű részecske alkotja, így a mag spinjét (hogy egész, vagy

félegész) pusztán a rendszám határozná meg. A mérések ennek ellentmondanak, a mag spinjét a tömegszám határozza meg!"

2015. máj. 21. 23:05
 7/7 A kérdező kommentje:
Egy ELTE-s magfizikás jegyzetben volt...
2015. máj. 21. 23:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!