Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A földrajzi neveknél mitől...

Császár Zoltán 63 kérdése:

A földrajzi neveknél mitől lesz "alsó" illetve "felső" szóval is ellátva az a név? (Érd alsó, Érd felső, Kőbánya alsó, Kőbánya felső) Pontosabban, miért kapja a település egyik vége az "alsó" nevet, és nem fordítva a "felső" nevet?

Figyelt kérdés
Sejtésem szerint a patakok, folyók folyása, vagyis a (tenger feletti) szintkülönbség határozza meg ezt.

2015. máj. 20. 00:58
 1/6 2xSü ***** válasza:
100%
Sokféle oka lehet a differenciálódásnak. Az alsó és felső jelző vonatkozhat a domborzatra, alkalmasint a folyó folyásirányára, de térkép alapján is lehet alsó (déli) és felső (északi) valami. De lehet fontosság alapján is, pl. sokszor egy faluba tömegesen betelepülő új lakosság területét neveztél el alsóvalaminek. Vagy időbeli különbség is lehet az oka, pl. a csak ideiglenes szállásokból álló új településrész kapja meg az alsó jelzőt, a régi, eredeti, folyamatos tartózkodású terület a felsőt.
2015. máj. 20. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Amiket írtál, azok _nem_ földrajzi nevek, hanem vasúti megállóhelyek és állomások nevei. A vonalhálózati térképen elfoglalt helyük alapján kapták a nevüket, ha egy adott településen vagy kerületben több állomás is volt. De fontos hangsúlyozni, hogy Kőbánya-alsó vasútállomást körülölelő városrész neve nem Kőbánya-alsó, ugyanis ez szigorúan az állomás neve. Tehát még egyszer a kérdésre a válasz: a vasúti térképen elfoglalt helye alapján. Illetve az állomásnév ez esetben nem a városrész neve. A Kőbánya-alsóNÁL lakom az állomás közelségére utal, de olyan nincs, hogy Kőbánya-alsón lakom, mert az már maga az állomás lenne, ahol ugye nem lehet életvitelszerűen tartózkodni.
2015. máj. 20. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a rendkívül gyors válaszokat , felvetődött bennem jó néhány megoldás a válaszok közül, de nem gondoltam volna a sokszínűségét ennek a két jelzőnek.


Valóban vasútállomások neveit soroltam fel, ezek jutottak elsőnek eszembe, de általában az ilyen jellegű megnevezések eredetét szerettem volna megtudni, ennek ellenére így még színesebb lett a megfejtéspaletta, amit külön köszönök. :)

2015. máj. 20. 02:28
 4/6 anonim ***** válasza:

Tessék, hogy legyen egy olyan is, ami nem csak vasútállomás neve:

[link]

2015. máj. 20. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Ez is kincs :)
2015. máj. 21. 12:50
 6/6 anonim ***** válasza:

Szívesen. :)


Félig off, de érdemes el is menni oda, nem csak tudni róla, hogy van. Én kb. két hete voltam az alsógödi parton, nagyon hangulatos hely; fák, vendéglátó egységek, meg persze a Duna... ahonnan a kacsák kimászkálnak a partra, és igencsak közel merészkednek az emberekhez, akár egy méteren belülre is. Tavaly meg a felsőgödi parton jártam, szintén nagyon tetszett a kis faházakkal, játszótérrel, pecsenyéssel stb.

Magán a városon semmi különös nincs szerintem, sőt, a főút és környéke kifejezetten ronda..., izé, szóval jellegtelen, de a partok klasszak.

Mondjuk, én szeretek a különböző partokon sétálni, nézelődni; voltam már "feljebb is", végig a Dunakanyarban: Sződliget, Vác, Verőce, Kismaros, Nagymaros, Zebegény; a jobb oldalon pedig Leányfalu, Szentendre, Visegrád, Esztergom... Mindenhol más a part legalább egy kicsit, az egyik hely kiépített, kövezett, a másik nem, de szerintem még a homok sem egyforma mindenhol. :D

És olyan nyugis az egész, legalábbis amikor nincs tele emberekkel. Talán Verőcén vagy Nagymaroson meg a fecskék repültek nagyon közel hozzám. Utóbbi helyen fedeztem fel a legjobb "stresszoldót": hanyatt feküdni a fűben vagy a homokon egy-két órára, és hallgatni a hullámok csobogását, a madarakat, meg esetleg a szelet... Kiváló. :)

És feljebb már maguk a települések is nagyon hangulatosak a réges-régi és modern házakkal, nyaralókkal. Zebegénynek meg a főúttól nem a Duna felé eső része olyan az aluljáróból kiérve, mintha egy meseillusztráció lenne. :)

Ez itt a reklám helye volt. :)

2015. máj. 21. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!