Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell növényt határozni?...

Hogyan kell növényt határozni? (bővebben lent)

Figyelt kérdés
Most fogok érettségizni biológiából, és szóbelin kellesz növényt határozni. Hogy zajlik az egész?

2015. máj. 26. 20:53
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
24%
Olyan szó nincs, hogy kellesz, csak olyan, hogy kell majd. Kifejtenéd bővebben? Aztán segítek, ha tudok.
2015. máj. 26. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Hát úgy az egész folyamat érdekelne. :) Hogy kapunk hozzá könyvet segítségnek? Meg miből áll a felelet?
2015. máj. 26. 20:59
 3/11 anonim ***** válasza:
Ja, az?! :) Igen. Én annak idején középszinten ilyen feladatot kaptam, de már nem emlékszem rá. Vannak jelek, és azoknak a jelentése benne van a könyvben, és az alapján kell jellemezni a növényt, kikeresni a könyvből a jellemzőit, tulajdonságait. Ennyire emlékszem csak, mert ez már két évvel ezelőtt volt, azóta csináltam emelt szintűt is belőle. :)
2015. máj. 26. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Hogy érettségin hogyan kell, azt én már nem tudom. Maga a növényhatározás, mint olyan, Növényhatározó könyvvel történik. A meghatározandó növény teljes egyede szükséges hozzá, ráadásul mindenfajta élettani állapotában, tehát a vegetatív részek (beleértve a gyökérzetet is), a virág (vagy virágzat) és a termés és mag is. Aztán követni kell a határozókönyvben leírtakat, ahol dichotomiás válaszadások lehetségesek (igen-nem, ilyen-olyan stb.) és a végén sikerül meghatározni a növény mibenlétét.
2015. máj. 26. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Mi néztünk is növényhatározó könyvet ( bár én emelt szinten érettségiztem, ahol nem kellett), ha jól emlékszem olyan felépítésű a könyv, hogy tulajdonságok alapján szelektálunk, majd eljutunk a keresett növényhez. Például kapsz 1 növényt/képet róla és a könyve elején fel vannak sorolva tulajdonságok. Az első lehetőségekből (pl egyszikű vagy kétszikű) kiválasztod a növényre jellemzőt, majd a sor végén lesz egy betű/szám, amely mutatja, hogy melyik következő kategóriára kell ugranod, ahol egy újra kiválasztod az adott növényre megfelelő tulajdonságot etc és végül eljutsz a keresett növényhez.
2015. máj. 26. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Áh, értem!:)

Köszönöm, mindenkit felpontoztam!:)

2015. máj. 26. 21:16
 7/11 anonim ***** válasza:

#1

"Olyan szó nincs, hogy kellesz, csak olyan, hogy kell majd." Okos vagy, leülhetsz. Erdélyben például így mondják, sőt ha minden igaz, ez az ősibb, mondhatni eredeti magyar forma. Gyanítom egyébként, hogy két szóba kéne írni amúgy (kell lesz), de mivel az MTA tudtommal nem kodifikálta, ezért jó kérdés.


Kérdező:

Attól függ, milyen komolyan kell a dolgot csinálni, vannak különféle növényhatározók. A Kis növényhatározó (Simon-Csapody) gyanítom elég az érettségire.


Szerintem meg kéne, hogy tanuljátok és gyakorolni is kéne, mert nem ám olyan egyszerű. Az egésznek az a folyamata, hogy a határozóban ilyesmi állítások vannak:

"A levél széle ép."

Ha igen, akkor menj a 48-as ponthoz, ha nem akkor menj a 62-es ponthoz.


Megnézed, ép, odalapozol, újabb állítás. Nyilván a legelső mondatok a törzset határozzák meg (egyszeikű/kétszikű), és pontról-pontra haladva eljutsz magához a növényhez.


Sajnos gyakorlat kell hozzá, mert olykor olyan mondatok vannak hogy a levél erősen szőrös vagy közespesen szőrös-e, aztán döntsd el, hogy amit épp nézel az erősen vagy közepesen szőrösnek számít-e.

2015. máj. 26. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 sadam87 ***** válasza:

Jelenleg az érettségin a Növényismeret című könyvet használják. Ezt érdemes legalább kikölcsönözni a gyakorláshoz.

[link]

2015. máj. 26. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

(((> „Olyan szó nincs, hogy kellesz, csak olyan, hogy kell majd.”

Hűha, akkor azt kellett volna mondanom a lánynak, hogy „kell majd”? Sose voltam jó csajozó, de most már legalább tudom, hogy miért nem jött össze…)))

2015. máj. 26. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Utolsonak igaza van. Van olyan szo, hogy kellesz (E/2), te ez nyilvan mast jelent.


Az meg szep is lenne, ha az erdelyiek magyar tudasa lenne a mervado. Sokszor olyanokat irnak, hogy ez ember haja az egnek all. (Es akkor a helyesirasrol meg nem is szoltam.) Ha pedig valaki mer nekik szolni, akkor egybol azzal takaroznak, hogy ok roman allampolgarok. No komment...

A legutobbi pelda: egy no azt kerdezte a terhesseg topikban, hogy X korhazban hogyan tortenik ''a nok megszulesztese''. -.-

2015. máj. 27. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!