Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy kell a pH-t kiszámítani?

Hogy kell a pH-t kiszámítani?

Figyelt kérdés

Akkor nem tudom, hogyha a koncentráció nagyobb, mint 1.

Például ha sósavam van, aminek a koncentrációja 1,37mol/dm3.



2015. máj. 28. 23:02
 1/8 anonim ***** válasza:
81%

Pont úgy mint más esetekben.

-lg([H+])

Ahol a [H+] a proton koncentráció, az lg meg tízes alapú logaritmus.

2015. máj. 28. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 savanyújóska ***** válasza:
46%
Ugyanúgy, létezik negatív, illetve 14-nél nagyobb pH is.
2015. máj. 28. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
41%
ennek akkora ph-ja lesz amekkora mértékben disszociált (úgy 2 körül)(amúgy ilyen tömény sósav szerintem nincs)
2015. máj. 29. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

"amúgy ilyen tömény sósav szerintem nincs"


Meg fogsz lepődni:

[link]

Az a bizonyos cc sósav (38 m/m%) bizony több mint 12 mol/dm^3. Durva. De matematikailag kijön teljesen jól. Ezt kellett egyszer régen ZH-n kiszámolnunk, és mindenki akinek kijött a jó eredmény értetlenül bámult maga elé. :)

2015. máj. 29. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

azt tudom, hogy úgy kell, hogy -lg[H+], csak akkor itt az jön ki, hogy -0,137

és ezt nem tudom értelmezni

2015. máj. 29. 14:08
 6/8 A kérdező kommentje:
szóval a kérdésem az, hogy hogyan kell értelmezni, ha a pH mínusz érték vagy pedig nagyobb, mint 14?
2015. máj. 29. 16:25
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell rajta semmit értelmezni. Az egy teljesen normális pH érték. Mondta valaki, hogy a pH mindig 0 és 14 között van? Ha igen, akkor hülyeséget mondott. A pH-nak nincsenek elméleti határai, teljesen nyugodtan lehet negatív is. Ha pH=-5, akkor annyi, ez van. Az egy olyan érték, mint a 34 méter, nincs benne semmi különleges.


Amúgy ha belegondolsz, a pH csak matematikai átalakítása a koncentrációnak. A pH=0-nál a koncentráció pont 1 mol/l. Mégis miért jelentene valamilyen elméleti határt az, hogy pont 1 mol (egy általunk önkényesen kitalált mennyiség) van 1 l (egy általunk önkényesen kitalált mennyiség) oldatban? Ha lenne elméleti határa a pH-nak, az biztosan nem 0-nál vagy 14-nél lenne.

2015. máj. 29. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

igen, én azt hittem, hogy csak 1 és 14 között lehet

és nem mondta soha senki nekem eddig, hogy lehet más is, ezért is lepődtem meg

2015. máj. 29. 22:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!