Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valóban igaz az, hogy a...

Valóban igaz az, hogy a csillagok amik az égen találhatóak azok közül már rengeteg nincs is ott, csak mi látjuk még ott mert még nem ért ide a fénye?

Figyelt kérdés
2015. máj. 29. 16:59
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, tényleg így van.


Tegyük fel, hogy egy távoli helyről 5000 év alatt ér el a fény a Földre, vagyis mi igazából az 5000 évvel ezelőtti képet látjuk az adott helyen (az is lehet, hogy azóta az a csillag már felrobbant, tehát már nincs ott).


Tehát gyakorlatilag mi a múltat látjuk.

2015. máj. 29. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

A távcsővel látható csillagok között lehet leginkább olyan, ami már felrobbant. A szabad szemmel látható csillagok egyrészt közel vannak, gyakorlatilag mind 1000 fényévnél közelebb, és nagy részük még nem is öreg csillag. Valószínűtlen, hogy bármelyiket is látjuk felrobbanni a következő 1000 évben.


Viszont természetesen mozognak a csillagok, és a valóságban már kicsit előrébb járnak, mint ahol látjuk őket, de a látható csillagok esetén ez sem túlságosan jelentős. (Legalábbis a többi csillaghoz viszonyítva.)


Tehát az igaz, hogy amikor valahova odanézel, akkor egy korábbi állapotát látod. (Mint ahogy szegény Tóték is a fiuk egy korábbi állapotáról értesültek a levelekből, amiket kaptak, ugye a levelek véges kézbesítési sebességéből adódóan.)

2015. máj. 29. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen a válaszokat! Várom még a véleményeket és, esetleges válaszokat! :) Mindenkinek megy a (Y)! :)
2015. máj. 29. 17:38
 4/10 anonim ***** válasza:
Itt nincs helye vélemnyeknek. Az #1 leírta a tényeket. Ennyi.
2015. máj. 29. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 2xSü ***** válasza:

Bizony, ez nem vélemény kérdése. Meg úgy végig lehet gondolni, és logikus. Olyan ez, mintha egy futóversenyen egymás után indítanák el a futókat, mondjuk 1 perces eltéréssel. A táv mondjuk legyen egy 2 órás táv. Mondjuk pont délben útjára indul az utolsó futó is a startvonalról. Te a célegyenesben állsz délután egykor, és te látod – és kb. még egy óráig látni is fogod –, hogy kb. percenként befut egy versenyző, holott már a startvonalról egy órája nem indítottak el senkit.


Na ugyanez a helyzet a fénnyel is. Látunk olyan csillagokat, amelyek olyan messze vannak, hogy a fény évmilliók alatt ér csak ide. Ha most az a csillag mit tudom én 2000 éve felrobbant, akkor az előtte kibocsátott fény nem fog visszafordulni vagy megállni. Ha a csillag egymillió fényévre van, akkor még egy millió – mínusz 2000 – évig látjuk az elindult fotonokat.

2015. máj. 29. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Rendben köszönöm a válaszokat már megértettem! :)
2015. máj. 29. 18:58
 7/10 anonim ***** válasza:
Ott van pl. a Betelgeuse csillag (Orion csillagképben), ami egy vörös óriás, olyan csillag, ami a haláltusáját vívja, gyakorlatilag bármikor megsemmisülhet, lehet, hogy már ott sincsen. Úgy tudom 300 vagy 500 fényévnyire van innen (most a pontos távolságot nem tudom), és lehet, hogy ennyi idő alatt már fel is robbant, de ennek a fénye még nem ért ide, így mi még a csillagot látjuk.
2015. máj. 30. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
De felnéznék oda srácok. Olyan szép lehet. Kár, hogy nincs rá esélyem :(
2015. máj. 30. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Én is :) Kár hogy még jó pár ezer évig nem is lesz :/ (szerintem)
2015. máj. 30. 07:37
 10/10 SwapP ***** válasza:
Nem kell olyan messzire menni. A Nap fénye is kb 9perc alatt ér ide. Ennyi időt kell várni, hogy megtudjuk, ha valani történik a Nappal.
2015. jún. 3. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!