Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » GPS műholdaknak mennyi az a...

GPS műholdaknak mennyi az a távolsága, ahonnan még jól lehet jelet fogni?

Figyelt kérdés
Szóval mondjuk Budapest köré elképzelünk egy félgömböt, akkor annak mennyi lenne a sugara, ahonnan még jó jelet lehet fogni?
2015. jún. 4. 12:03
 1/3 anonim ***** válasza:

Elég csak a Föld felszínének megfelelő része, ugye?


Ha igen:


Korábban volt egy ilyen feladat:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


Az ott található ábra segítségével:

Most ismert az x és a Föld sugara.

r = 6372,797 km


x: [link]

-> x = 20.000 km


És az i-t keressük.

Először számoljuk ki az alfa szöget a szög melletti befogó és az átfogó segítségével:

cos(alfa) = r / (r + x) = 0,2416

alfa = 76,016°


Ebből az i:

i = r * pí * alfa / 180° = 8455,031 km


Ha egy tökéletes gömbfelszínnek képzeljük el a Föld felszínét, akkor azon egy ilyen "sugarú" körön belül fogható a jel.


-------

Megjegyzés 1.: az elektromágneses hullámok egyenes vonalban terjednek

Megjegyzés 2.: A "jól lehet fogni a jelet" szerintem nem értelmezhető, ugyanis ez nagyban függ a vevőtől. Ezért inkább úgy számoltam, hogy fizikailag hol van esély fogni a jelet.

Megjegyzés 3.: Ha nem a Föld felszíne érdekel, hanem a műhold körül egy gömb, akkor ezzel 2 probléma lehet szerintem: 1. Ha a műhold az űr felé is sugároz, akkor abban az irányban szerintem végtelen a "határ". 2. A GPS műholdak valószínűleg csak a Föld felszíne felé sugároznak, így nehéz bármiféle gömböt elképzelni az általad felvetett problémához.

Megjegyzés 4.: A fent kiszámolt eset csak abban az esetben igaz, ha a GPS műhold éppen Budapest felett van.

Megjegyzés 5.: A GPS helymeghatározáshoz legalább 3 műholdat kell "látni". Bár a wikin 4-et írnak, szóval ezt valószínűleg rosszul tudom.

2015. jún. 4. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Gyakorlati szempontból: kevés ritkán lakott hely kivételével olyan sűrű a műholdak hálózata, hogy egy ponton több (akár 7-8) jelét lehet fogni. Viszont az elektromágneses hullámnak van egy olyan tulajdonsága, hogy nagyon sok dolgon nem hatol át, azaz árnyékolva lesz. Így például felhős időben magas panelházak között lehetséges, hogy nincs jel. A felhőtől amúgy is gyenge jelet a házak árnyékolják. Többnyire lakások belsejében, vagy alagútban sincs jel, ugyanezen ok miatt.
2015. jún. 4. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 savanyújóska ***** válasza:
100%
A 3/4 műhold kérdés: 3 alapján meg lehet határozni, hol vagy a felszínen, a 4. a magassághoz kell.
2015. jún. 4. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!