Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért magasabb az aceton...

Miért magasabb az aceton forráspontja, mint a propanalé? (aceton:56°C propanal:49°C)

Figyelt kérdés
2015. jún. 5. 13:02
 1/7 A kérdező kommentje:
Az anyagszerkezetét tekintve nem értem, mindkettőt dip-dip 2.rendű kötés tartja össze, molári tömeg egyenlő. A CH csoportokkal függ össze? Segítsen valaki! :)
2015. jún. 5. 13:06
 2/7 anonim ***** válasza:
16%
Az aceton kevesebb szénatomszámú és van benne OH kötés.
2015. jún. 5. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Az aceton nem kevesebb szénatomszámú, és nincs benne OH kötés, nem tudom mit szívtál előző.


A kérdésre az a válasz, hogy azért, mert az acetonnak nagyobb dipólusmomentuma van (ami erősebb dip-dip kölcsönhatást okoz). Acetonnak 2.91 D, propanalnak 2.52 D. Ennek a pontos magyarázatát én sem tudom.

Azt tudom elképzelni a háttérben, hogy mivel az acetonban az O-hez másodrendű szén kapcsolódik, ezért rajta a két metilcsoport +I effektusa növeli az elektronsűrűséget, és ez összességében az O elektronsűrűségét is növeli. Vagy pedig valamilyen geometriai oka is lehet. A propanal elnyújtottabb a dipólusa irányába, és folyamatosan "tekereg", az aceton sokkal fixebb.

2015. jún. 5. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Előző jóra gondolsz! Az acetonban a 2. szénatomhoz 2 metil csoport kapcsolódik, amelyek elektron küldő sajátságúak, míg a propanalban a metilcsoport nem a funkciós csoport szénatomjához, hanem az alfa-szénatomhoz kapcsolódik, így kevésbé fejti ki elektronküldő sajátosságát.
2015. jún. 5. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Azért nem kell lecseszni, 28 éve tanultam, én erre emlékszem, azért írtam.
2015. jún. 5. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2015. jún. 5. 17:11
 7/7 anonim ***** válasza:

Ötöske, ilyenkor bölcsen hallgatni kell.

A kérdés nem az emlékeidre, hanem a valóságra vonatkozott. Gondolkodj logikusan, és ennyi ujjad még van, hogy a szénatomszámot megszámolhasd.

Én ilyenkor inkább hallgatok, mintsem szamárságokat írjak...

2015. jún. 12. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!