Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Otthon fellelhető kémiai...

Otthon fellelhető kémiai reagensek?

Figyelt kérdés

Sziasztok! :)


13. születésnapomra Kis Kémikus készletet kaptam, melyben három reagens volt, mit ne mondjak, igen kevés mennyiségben. Egy nap alatt el is kísérletezgettem.


Elkezdett érdekelni a kísérletezgetés, tervezem egy kisebb tudományos labor berendezését.

Ahhoz viszont több anyag kéne.


Megnéztem az interneten, nagyon drága minden, legalábbis nekem.


Éés a várva várt kérdés, melyre már bizonyosan rájöttetek:

Milyen kémiai reagensek találhatóak meg majdnem minden háztartásban, melyekkel jókat lehet kísérletezgetni?


Gondolok például a konyhasóra/nátrium-kloridra!


És a veszélyességről még egy kicsit.

Elég idősnek érzem magam ahhoz, hogy ha nincs a közelben segítség, vagy nincsenek megfelelő körülmények/felszerelések egy veszélyesebb kísérlethez, nem kezdek bele. Az anyagok tárolásáról gondoskodok, nem szivárog ki semmi a tartókból.


Nos?



#kísérlet #kémia #otthon #reagens #kémikus készlet
2015. jún. 5. 16:52
 1/9 anonim ***** válasza:

Villányi nagy szürke könyvében minden fejezethez van 4-5 kísérlet ötlet. Ha érteni is akarod amit csinálsz.


Otthon van hipó, sósav, NaOH, híg kénsavat se nehéz szerezni. Mészkövet sem. Fémeket is találni.

Vagy tejet, krumplit, lugol oldatot se nehéz készíteni.


Nem tudom mit akarsz kísérletezni.


NaCl annyira nem menő. Nem sok mindenre jó. Persze tudok én robbanószert is csinálni belőle, de bonyolult eljárás.

2015. jún. 5. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

1. Alapvető és hasznos háztartási vegyszerek:


-háztartási sósav: sima 20% körüli HCl oldat, nagyon sok mindenre jó. Beszerezhető bármelyik háztartási boltban.


-ételecet: szintén nagyon hasznos, bármelyik kisboltban/szupermarketben vehetsz


-szóda (nátrium-karbonát): mosószóda néven is ismert, fontos vegyszer. Savakkal szén-dioxid gázt fejleszt, ez nagyon sok kísérlet alapja. Beszerezhető háztartási szaküzletben.


-szódabikarbóna (nátrium-hidrogénkarbonát): süteményekben használjuk, a sütőport helyettesítheti, savra szintén CO2-t fejleszt. Beszerzés: szupermarket.


-szalalkáli (ammónium-hidrogénkarbonát): nagyjából ugyanazt tudja mint a szódabikarbóna, de az ammónium-ion tartalma miatt néhány egyéb reakcióban is használható (pl. ammóniagáz kihajtása) Ezt is boltokban vehetsz.


2. Vegyszerboltból beszerezhető, de nagyon olcsó és alapvető vegyszerek. Ezeket nem árulja bármelyik kis sarki fűszeres, de ha egyszer rászánod magad hogy elmész és beszerzed őket (ajánlom Pesten az Azúr nevű vegyszerboltot), akkor párezer forintból annyit vehetsz belőlük hogy életed végéig elegendő lesz.


-nátronlúg/lúgkő/marónátron (NaOH): igen, ez mind a nátrium-hidroxid neve, sok kísérlethez alapvető fontosságú lúg, kb. 1000Ft/kg.


-Szalmiákszesz (kb. 20%-os ammóniaoldat): a másik legfontosabb lúgunk, párszáz Ft/liter, de ez kissé veszélyes vegyszer a szaga és ártalmas gőzei miatt.


-szerves oldószerek, denaturált szesz: Ezek kb. 800-2000 Ft/liter körül mozognak, érdemes 1-2-félét megvenni, lehet használni reakciókhoz is, de a legfontosabb tulajdonságuk az éghetőség (borszeszégőbe tölthetők, hőálló edénybe töltve önmagukban is meggyújthatók)


-Híg kénsav és salétromsav oldatok: Töményen nagyon veszélyesek, de pár %-os oldatuk nagyon hasznos és fontos.


-Rézgálic: nagyon menő cucc, rengeteg érdekes reakciója van. Kertészkedők boltjában is vehetsz kb 1500Ft/kg áron


-Alapreagensek pl. NaCl, NaI, CaCl2, CaCO3, Mg-vegyületek, elemi fémek (Mg, Zn, Fe), kénpor stb: Na ezek talán kissé borsosabbak de ha elkezded gyűjteni (pl 1-2 havonta veszel meg egyet-egyet belőlük) akkor hamar komoly labort tudsz kiépíteni velük, többségük igen látványos kísérletekre képes.


3. Drága/ritka vegyszerek:


Hát igen, ezek szoktak a legmenőbbek lenni kísérletezéskor, de az áruk eléggé borsos. Esetleg szüleidnek elhintheted hogy szülinapra/egyéb ünnepre szerezzenek be párat ezek közül :) Ilyenek pl. az alkálifémek (Na, K), indikátorok (pH-papír, fenolftalein-oldat, metilnarancs stb.), speciálisabb reagensek.

2015. jún. 5. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

mennyi?! ennyi pénzekért én magam előállítok neked ilyen cuccokat


NaOH 1000ft/kg na még mit nem... magad csinálod NaCl elektrolízissel kevesebbre jön ki

2015. jún. 5. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
53%
jaj, 1-es ne játszd már a fejed! hogy elektrolizálod az NaCl-t, te agyatlan?! mellesleg azzal nem képződik nagy mennyiségű NaOH, inkább bújj el, h*lyegyerek!!
2015. jún. 5. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

olvadék-elektrolízis

hallottál már róla?

2015. jún. 5. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Hát azt én megnézem hogy te NaOH-t 1000 forintból előállítasz. Mert a grafitelektród meg a 9 voltos elem az minden háztartásban olyan állati gyakori ugye (és ne gyere nekem a ceruzabéllel mert az úgy állati macerás). Tudod te mennyi a NaCl olvadáspontja vagy a fajhője? Az a gáz többe fog kerülni mint 1000 Ft, amivel megolvasztod a sót, sőt abból nem is NaOH lesz hanem fém Na, és azt meg elég nagy hülyeség NaOH-vá alakítani. Másrészt meg még jól bele is döglesz a klórmérgezésbe ha otthon csinálod. Amúgy meg az 1000Ft egyáltalán nem drága egy kiló vegyszerért. 1 kiló barnacukor vagy egy kétliteres sütőolaj, vagy egy kiló Persil mosópor is ennyibe kerül.
2015. jún. 5. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
jólvan, ne körülményeskedjünk
2015. jún. 5. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
4-es vagyok, egyetértek a 6-ossal, nem tudom, miért beszélsz hülyeségeket 1-es, egy elektrolízist egyáltalán nem könnyű megvalósítani, ha egy híg NaOH-oldat kellene, akkor már inkább nátriumot tegyünk vízbe, nem lesz a legtökéletesebb NaOH-oldat, de a te ötletednél 1000-szer jobb és kivitelezhetőbb, persze a balesetvédelmet be kell tartani
2015. jún. 5. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek, a kis listát pedig le is írtam egy papírra! A könyvet megpróbálom beszerezni! :)
2015. jún. 5. 22:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!