Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem vágják át a Szuezi...

Miért nem vágják át a Szuezi csatornát?

Figyelt kérdés
Miért zsilipekkel oldják meg az átjutást? Nem lenne egyszerűbb, ha átvágnák ês hagynák hogy egyszerűen átfolyjon a víz és kiegyenlítődjön a két óceán vízszintje? Biztos egyszerű magyarázata van, de nem találtam erre vonatkozó információt.

2015. jún. 9. 08:23
 1/10 Borosta2 ***** válasza:
gondolj bele légyszíves. 1. az rohadt sok víz, 2. más a sókoncentráció,3. mi van ha egy részen(jó nagyon) ez miatt kiszárad a földközi tenger?
2015. jún. 9. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

A Szuezi-csatorna egyik oldalán sincs óceán.

Lehet, hogy a Panama-csatornára gondolsz.

2015. jún. 9. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Elnézést, igazad van. A Panama csatornára gondolok.
2015. jún. 9. 09:06
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

A Szuezi-csatornán nincsenek zsilipek.


A Panama-csatornán vannak, de ott jelentős szintkülönbséget kell leküzdeni.

2015. jún. 9. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Tengor ***** válasza:
kérdező, te tényleg saját magadnak tettél fel kérdést és válaszoltad meg?
2015. jún. 9. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Nem válaszoltam meg. Csak rosszul írtam mert véletlen Szuezi csatornát írtam, holott a Panamaira gondoltam.
2015. jún. 9. 10:56
 7/10 Hardy Weinberg ***** válasza:

Tessék: [link]

Fent jobb oldalon a térkép, és az alatt lévő kis sematikus ábra remélem érthetővé teszi.

2015. jún. 9. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Wadmalac ***** válasza:

Kicsit bele kéne gondolni, mit jelent két óceán szintkülönbsége illetve kiegyenlítődése.

Ha jól tudom, van vagy huszon-x méter szintkülönbség.

Na az simán összenyitva, keresztmetszettől függően lehet, hogy 50-200 évig tartó folyamatos, meglehetősen nagy áramlási sebességű átfolyást eredményezne.

Eltekintve a praktikum szempontjából is állatira kellemetlen ténytől, hogy addig csak egy irányba lenne hajózható, arrafelé is a hajó seggével előre, haladási iránnyal szemben fékező kövér gázzal, hogy kontrollálható legyen a haladás, el kéne gondolni, hogy ez az iszonyat mennyiségű víztömeg, az áramlások összekócolásával és a két oldal élővilágának összekutyulásával mekkora ökológiai katasztrófát okozhatna.



Egyébként Kína Nicaraguában építi az új, háromszor olyan hosszú csatornát, egy édesvízi tavon is keresztül fog menni. Az is zsilipes lesz.

2015. jún. 9. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

@Wadmalac

Ha a Wikis ábrának lehet hinni, akkor egy szinten van a két óceán, a Gatun-tó van 26 méterrel magasabban.


@Kérdező

Szerintem egyszerűen az az oka, hogy így is rengeteg munka volt kialakítani egy hajózható csatornát. Vajon hányszor annyi munka lett volna 26 méterrel kimélyíteni ezt a csatornát? És mindez a 19. század végén, 20. század elején...

2015. jún. 9. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A két óceánnak természetesen ugyanolyan magasan van a vízszintje.


Ez általános iskolai fizika.

2015. jún. 9. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!