Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz ez a hír a kvarkokról?

Igaz ez a hír a kvarkokról?

Figyelt kérdés

Úgy hallottam, hogy ötféle kvarkot fedeztek föl, és egy tudóscsoport hang-, szín-, tapintás, íz- és illatkvarkoknak (vagy valami hasonlóaknak) nevezte el őket. Igazából két dolog érdekel: 1. ennek a hírnek van-e valami valóságalapja és 2. ha igaz, akkor mi alapján nevezték el őket így?


Utána néztem, de semmit nem találtam a neten, ami hasonló dolgokról szólna, ezért is tettem föl ide a kérdést. (Előre felkészültem, hogy jó sok hülyézést fogok kapni, de csak nyugodtan éljétek ki magatokat rajtam.)



2015. jún. 9. 13:28
 1/9 Wadmalac ***** válasza:

A színdinamikai párhuzamról tudok, a többit még nem hallottam.


[link]


[link]

2015. jún. 9. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Egy tulajdonságról van valami, már csak a másik négyről kell találni valamit :D.
2015. jún. 9. 13:43
 3/9 Wadmalac ***** válasza:
Hát, eddig csak ezós maszlagokat találtam, ahol a dimenziókat, a kvantummechanikát jól összekutyulják egy keverőedényben és arról beszélnek, hogy a szín, íz, hang, az élet mind szubatomi rezgések.
2015. jún. 9. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

6 féle kvark van:

[link]


A nevük: fel, le, bájos, furcsa, alsó és felső.

És ez nem egy elvetemült tudóscsoport agyament találmánya, hanem a részecskefizika standard modelljének elfogadott tétele.

[link]


Ún. színtöltésük is van a kvarkoknak, aminek persze semmi köze a látható színekhez. Ízük és illatuk viszont nincs.

[link]

2015. jún. 9. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
A neutrínókat különböztetjük meg íz szerint. Hogy ez hogy jött ki azt nem tudom, de ott például 3 íz van az elektron neutrínó a tau neutrínó és passz a 3.-ra sose volt erősségem az ilyesmi.
2015. jún. 9. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A kvarkoknak hat íze van:

[link]

Ezek: u, d, s, c, b, t a kvarkok típusai.

A színről is tudok, de a többit nem találom.

2015. jún. 9. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

ezeknek a szavaknak természetesen nincs köze a hagyományos értelemben vett "íz" vagy "szín" szavakhoz.

A részecskéknek olyan, számokkal leírható tulajdonságait fedezték fel, melyeknek még nem volt neve és a vicces kedvű részecskefizikusok így nevezték el.


Pl képzeld el hogy egy hülye vasutas vagy aki semmit nem hallott az elektromágnesességről és a Coulomb-erőről. Egyszer csak azt hallod, hogy van olyan, számokkal leírható tulajdonsága a testeknek hogy "töltés". Neked viszont a töltés az vasúti töltés amin megyen a vonat és ugyan hogy lenne mán egy részecskének olyanja..

2015. jún. 9. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

igen, nem, ez nem ilyen egyszerű...


hang: valószínűleg a húrelméletről van szó, ami azt mondja, hogy minden részecske valójában csak egy bizonyos módon rezgő sokdimenziós húr.

szín: szintöltés a kvarkok kötéseire vonatkozó elmélet.

tapintás: passz

íz: egy elmélet, ami azt mondja ki, hogy a kvarkok (és a leptonok) nem különböző részecskék, hanem alapvetően ugyanazok, csak van egy jellemzőjük (ezt nevezték el íznek), ami ha megváltozik, akkor másnak érzékeljük őket.

illat: talán Darvas György Quantum Scent Dynamics elméletére gondolt az illető, magyart nem találtam róla csak ezt: [link]

2015. jún. 9. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a hasznos válaszokat!
2015. jún. 10. 10:45

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!