Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a fekete lyuk mindent...

851D kérdése:

Ha a fekete lyuk mindent elnyel - még a fényt is -, akkor a galaxisok közepén (saját galaxisunk közepén is van fekete lyuk: Sagittarius A*) lévők, miért bocsátanak ki sugárzást (Quasar-sugár)? Hogyan és miért lehetséges ez?

Figyelt kérdés

2015. jún. 10. 14:43
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nem teljesen értem a kérdést, és az nem is bizonyított, hogy minden galaxis közepén van egy fekete lyuk, Quasar-sugárról pedig még a google se hallott nemhogy én, de a fekete lyukakból kijövő részecskék (Hawking-sugárzás) a fekete lyukban párkeltésből keletkező gamma-fotonok. És azért szökhetnek ki, mert a horizontnál keletkeznek ezek a fotonok a párkeltésből.
2015. jún. 10. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Nem az a kérdés, hogy a galaxisok közepén van-e fekete lyuk vagy sem. A kérdés az, hogy a galaxisok közepén lévő, szupermasszív fekete lyuk, képes-e kibocsátani anyagot? Olvastam erről egy cikket, hogy a galaxisok, úgymond "éhen halnak", ha közepükön a fekete lyuk már nem bocsát ki anyagot.. És ez szerintem egyik elmélettel sem összeegyeztethető. Tehát bocsátanak bármit is ki ezek a fekete lyukak és ha igen, ez miért lehetséges?
2015. jún. 10. 15:17
 3/11 anonim ***** válasza:
Leírtam hogy mit bocsátanak ki és hogyan ez a Hawking-sugárzás. És elvileg a táguló univerzum miatt folyamatosan több anyagot veszítenek mint amennyit elnyelnek, de ezt nem éhen halásnak nevezném hanem elfogy a tömegük egy idő után. És ettől függetlenül miután nincs bizonyíték, hogy a galaxis közepén fekete lyuk van bármi ami erre vonatkozik csak elmélkedés. csak általánosan a fekete lyukak viselkedéséről tudok információval szolgálni.
2015. jún. 10. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem, nem bocsát ki anyagot.


Szerintem az a quasar az a kvazár akart lenni, de az más :) (valószínűleg)


A feketelyuk nem bocsát ki maga anyagot, azonban miközben anyag zuhan bele, az rendkívül mértékben felforrósodik, és brutális sugárzást (elektromágneseset, mindenféle hullámhosszal), illetve zuhanás közben a felgyorsuló anyag képes olyan pályán mozogni, hogy az égitest "pólusánál" hatalmas, több fényév hosszúságú úgynevezett jet-ek formájában "kidönget" (jó gyorsan) az anyag.


Tehát, még egyszer: ez az anyag nem a fekete-lyukból jön, hanem a felé zuhanó, külső forrásból származó anyag hevül és gyorsul fel.


A Hawking-sugárzás során sem a fekete lyukból, csak közvetlenül az eseményhorizont felett keletkező virtuális párokból jön létre.

2015. jún. 10. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 SwapP ***** válasza:

#1


Teljesen zavaros az is amit írtál, ráadásul pontatlanis.


A megfogalmazásodból az szűrhető le, hogy a Penrose sugárzást szeretted volna elmagyarázni, de az sem teljesen így működik.


Arról van szó, hogy a tér folyamatosan nyüzsög. Részecske antirészecske párok születnek, amik teljesen ellentétei egymásnak. Ezek a párok nem tudnak úgy eltávolodni egymástól, hogy ne oltsák ki egymást( annihiláció) és olyan rövid ideig léteznek, hogy nem valódi, hanem virtuális részecskékről van szó. viszont a feketelyuk eseményhorizontján a nagy gravitációs hatás miatt a negatív töltésű részecske beleesik a feketelyukba, ahol azonnal találkozik egy ellentétes töltésű részecskével, és annihilálódnak (a feketelyuk párolgása) a másik részecske valós sugárzásként jelenik meg.


Nem vagyok benne biztos, hogy ezt a sugárzást mérik a galaxis közepén. Jó lenne tudni, hogy hol hallottad, vagy , hogy milyen sugárzásról hallottál.


Visszatérve az 1# re


A Hawking-sugárzás a Wikipédián nem jól van fent. Ebben a témában kicsit pontatlan.( annyira, hogy a penrose sugárzást írja le.) angolul fent van, és a magyar Wikipedia a Hawking sugárzásra kidobott találat majdnem jó, ott is keveredik kicsit, valahogy a feketetest sugárzással függ össze de sajnos én sem tudom pontosan mi az. Annyit tudok még, hogy a megfigyelőtől( pozíciójától) , hogy van-e sugárzás vagy nincs.

2015. jún. 10. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat!
2015. jún. 10. 16:14
 7/11 SwapP ***** válasza:

A vitákat megelőzve linkelem be:


[link]


Aki nekem nem hisz, az higyjen Dávid Gyulának, aki talán Magyarország legelismertebb fizikusa.

2015. jún. 10. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 nontau ***** válasza:
A kvazár olyan objektum ami rádióforrás. Valószínűleg!! fekete lyuk van a közepén. Gondolom a kérdező ennek a sugárzásnak eredetére kíváncsi. Már félve írom le mert hatalmas ellenállásba ütközöm amikor e kérdésben elmondom véleményem. Szerintem a fekete lyuk felzabál mindent maga körül, így az eseményhorizonton az anyag megsemmisülését tapasztaljuk. Négy alapvető erő létezik:erős magerő, gyenge magerő, elektro mágneses erő és a gravitációs erő.A fekete lyuk véleményem szerint az elektro mágneses erőt tépi szét először ezt látjuk, érzékeljük, mérjük. Tehát az eseményhorizontnál történnek durva dolgok az anyag megsemmisülése, egy része eltűnik a fekete lyukban, mondhatjuk úgy is, hogy egy másik dimenzióba kerül. Másik része elmenekül és nagyon fura dolgokra képes, sötét anyag, sötét energia bölcsője! Elnézést kérek Swap..-tól fenti észrevételért, ui. Ő nem ért velem egyet ebben a kérdésben. Tehát a kérdésre a válasz szerintem a fekete lyuk nem bocsát ki semmit, egy kicsit összemosták a kvazár fogalmát a fekete lyukkal. A fekete lyuk szőrtelen, csak tömege van és forgási sebessége, ami nem lehet nagyobb mint a c. Más fizikai tulajdonságát nem tudjuk.
2015. jún. 11. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 SwapP ***** válasza:
100%
Ne kérj elnézést, ezen ne vesszünk össze. Én úgy gondoltam, hogy jobb belátásra tudlak bírni, de sajnos nem sikerült. Én Továbbra is azt tudom neked javasolni, hogy gondold újra az elméletedet. Ne dobd kukába, csak pontosítsd, vagy javítsd ki. A kérdéses kommentben arra is rávilágítottam, hogy a tömeg sem úgy jön ki, ahogy kellene, hogy kijöjjön, és a semleges meg pozitív töltésű részecskék "nem beleesése" is magyarázatra szorul. Én azt gondolom, okosabb vagy annál, amit kitaláltál, és ezt veheted bóknak.:D
2015. jún. 11. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

"Másik része elmenekül és nagyon fura dolgokra képes, sötét anyag, sötét energia bölcsője!"


A sötét anyag nagyon vitatott és máig kutatják a lehetséges keletkezésének módját. Ez megint sok kérdést vet fel bennem, illetve még mindig elképzelhetetlen számomra, hogy létezhet olyan anyag mely az eseményhorizonton vagy arra belépve képes "elmenekülni". Nem vagyok hozzáértő sem fizikus, így próbálom ezt a paradoxont megérteni, de nagyon nehéz!

2015. jún. 11. 13:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!