Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehetséges, hogy az...

Hogyan lehetséges, hogy az ősrobbanás a fénysebességnél is gyorsabban tágult?

Figyelt kérdés

Egyáltalán hány szorosával volt gyorsabb a tágulás mint a fénysebesség..

Ha lenne egy tér idő mentes terület LOL... szóval nem lenne semmi. Na most ha ebbe a semmiben egy atombombát robbantanánk fel az is gyorsabban tágulna mint az ősrobbanás.


A kvazárok is csak a fénysebesség 99,99%-ával tudnak haladni.

Pedig a kvazár szerintem vetekszik az ősrobbanás energia robbanásával. (Mert ugye a tudósok azt állítják, hogy jelenleg ezek a legenergikusabb objektumok a világegyetemben).

Na most azt sem értem, hogy ha ők a legerőteljesebb objektumok akkor őket h-h nem tudja beszívni a fekete lyuk?

Tudtommal ezek a kvazárok a feketelyuk másik oldalán vannak, vagy az esemény horizontnál. Ergo ők el tudnak szökni a kilöveléssel.



2015. máj. 16. 10:55
 1/10 2xSü ***** válasza:
96%

> Hogyan lehetséges, hogy az ősrobbanás a fénysebességnél is gyorsabban tágult?


A jelenleg elfogadott elmélet szerint ebben a szakaszban nem a különböző objektumok távolodtak egymástól, hanem a köztük lévő tér tágult. Szemléletes példa: van egy lufibolygó. A bolygón sebességkorlátozás van, aki túllép egy bizonyos sebességet, azt a törvény bünteti. Valaki fogja, és felfújja a bolygót, mint egy lufit. Az egyik város azt látja, hogy a másik város egy adott idő alatt nagyon messzire került. Ki is számolja a sebességét, sebességre megy olyan szám jön ki, ami alapján a másik város túllépte azt a bizonyos sebességkorlátozást. Menne is feljelenteni a másik várost, csakhogy a másik város képviselője tiltakozik, hogy ők bizony nem mentek sehova, ugyanott vannak, ahol tegnap is.


Ez a szemléletes !hasonlata! az elméletnek. A lufi felszíne két dimenziós, az egészet át kellene ültetni három dimenzióba, amit úgy elképzelni nem lehet. Ha van megfelelő matematika tudásod, akkor viszont tudsz vele számolni. De biztos, hogy a klasszikus mechanika tér és idő fogalmaival ezt nem lehet helyesen értelmezni.


> Ha lenne egy tér idő mentes terület LOL... szóval nem lenne semmi. Na most ha ebbe a semmiben egy atombombát robbantanánk fel az is gyorsabban tágulna mint az ősrobbanás.


Ha van egy atombomba, akkor már van tér és idő, hiszen ezeket a fogalmakat a különböző jelenségek határozzák meg.


> A kvazárok is csak a fénysebesség 99,99%-ával tudnak haladni.

> Pedig a kvazár szerintem vetekszik az ősrobbanás energia robbanásával.


Haladni, vagy tágulni? Két egészen más jellegű folyamatról van szó.


> Na most azt sem értem, hogy ha ők a legerőteljesebb objektumok akkor őket h-h nem tudja beszívni a fekete lyuk?


Hogy jön ide a fekete lyuk? Ha nincs a közelben fekete lyuk, akkor persze, hogy nem tudja beszívni őket.


> Tudtommal ezek a kvazárok a feketelyuk másik oldalán vannak,


Ez így teljes képzavar. Valamit szerintem nagyon félreértettél.

2015. máj. 16. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Vree ***** válasza:

Először is tisztáznunk kell, mit ért valaki az alatt, hogy "az univerzum a fénynél gyorsabban tágul". Az univerzum tágulása nem egy térben elhelyezhető ponthoz képest történik, hanem minden pont távolodik mindegyiktől, következésképpen minél távolabb van két pont, annál gyorsabb a tágulás. Következésképpen ha egymáshoz közeli pontot választasz, akkor KISEBB lesz a mérhető tágulás mértéke a fénynél, ha kellőképpen távoliakat, akkor nagyobb.

Esetleg úgy lehetne átfogalmazni a kérdést, hogy "Van-e akármilyen két olyan objektum az univerzumban, ami fénysebességnél gyorsabban távolodik".


Ugye ezt hívjuk úgy, hogy "megfigyelhető univerzum" (observable universe) - van egy "perem" a Földtől mért távolsághoz képest, amin túl eső galaxisok már a fénysebességnél gyorsabban távolodnak, következésképpen láthatatlanok számunkra (mert mi a tőlük érkező fényt tudjuk csak vizsgálni), és folyamatosan haladnak át a most még látható objektumok ezen a peremen, tehát most még látjuk a tőlük érkező fényt, de hamarosan már nem.


Képzeld el az űrt így:

[link]

és képzeld el, hogy ezek a pontok mind távolodnak egymástól. Rögtön be fog kattanni, hogy távolabbi pontoknak gyorsabban kell távolodni, és az is, hogy nincs valódi középpont.


A c fénysebesség ellenben egy univerzális konstans; nem változtathatnád ezt a sebességet anélkül, hogy egy csomó fizikai törvényt át kéne írnod.


Az ősrobbanáshoz nem kell energia, mert nem mozgási energia alapon működik. Valójában feltehetőleg ha összeadnád az univerzumban található összes energiát, amiben a potenciális/helyzeti energiák negatív előjellel jelennének meg, akkor a végeredmény pontosan 0 lenne - ugyanannyi, mint ami most van.

2015. máj. 16. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
"A jelenleg elfogadott elmélet szerint ebben a szakaszban nem a különböző objektumok távolodtak egymástól, hanem a köztük lévő tér tágult. Szemléletes példa: van egy lufibolygó. A bolygón sebességkorlátozás van, aki túllép egy bizonyos sebességet, azt a törvény bünteti. Valaki fogja, és felfújja a bolygót, mint egy lufit. Az egyik város azt látja, hogy a másik város egy adott idő alatt nagyon messzire került." - a hivatalos verzió szerint. Valójában a lufin élők nem érzékelnék, hogy tágult a lufi, ahogy hiába nagyítasz 10-szeresére egy sakktáblát, ugyanannyi lépésre maradnak egymástól a bábuk.
2015. máj. 16. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 nontau ***** válasza:
Bizonyos elméletek szerint az Ősrobbanás után az "ősanyag" inflációsan tágult. Mivel az akkori valamit nem lehetett még anyagnak nevezni, hívjuk őslevesnek elképzelhető h. a c-nél gyorsabban mozgott, tágult.
2015. máj. 17. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Az ősrobbanás tágulási sebessége kvarkidőben mérendő, ez olyan kicsi hogy egy egységnyi kvarkidőhöz képest a fény is csak állni látszik. A tér és a benne lévő energia tágult ezzel a sebességgel. Pontosabban a tér tágult leggyorsabban, energia lassabban, és később ez az energia egyesült az elképzelhetetlenül nagy hő hatására anyaggá, aztán energiává, aztán anyaggá, aztán energiává, és így tovább míg a hőmérséklet nem csökkent és meg nem maradt az anyag. Ez a hőmérséklet olyan nagy volt hogy azonnal energiává bomlanál ha érintkeznél vele. Lényeg a lényeg, anyag nem tud fénysebességgel haladni a tömege miatt. Ezt anno Einstein fogalmazta meg. A kvazár nem halad sehová, a kvazár egy gázfelhővel körül vett szupermasszív feketelyuk, egy frissen született galaxis. Nem, EZ MÉG MEG SEM KÖZELÍTI az ősrobbanás energiáját. Minden ami a világon van, a milliárdnyi ízzó csillag, iszonyat gyorsan forgó pulzár, de még a kvazárok is eltörpülnek ahhoz a hatalmas robbanáshoz képest. Az a kis pont annyi energiát tárolt ami elég volt ahhoz hogy a világon mindent létrehozzon. Ehhez nem tudsz fogni semmit. Ha az energiát mérethez hasonlítanánk: Az ősrobbanás legyen a nap, a kvazár pedig csak egy porszem emellett az energia mellett. Máig nem tudjuk mennyi energia volt az ami kárba veszett, és mekkora energia kellett ahhoz hogy saját fizikai szabályok jöhessenek létre. Az ősrobbanás pillanatában a tér és az idő nem is különbözött, ez a hatalmas energia elég volt hozzá hogy kettéválassza őket. Szóval mekkora is az ősrobbanás ereje? Mert szerintem el sem tudod képzelni, senki sem tudja. Ha valóban létezik isten, akkor még ő is fél ettől az erőtől. Bár tudománypárti vagyok, nem hiszek az isten általi teremtésben.
2015. máj. 17. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Bocsi a regényért. :D
2015. máj. 17. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 nontau ***** válasza:
Kvark idő?, ezt Te találtad ki?!, tudom mi a kvark de még ilyen kontextusban nem hallottam!
2015. máj. 17. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Asd. Plankidő* Bocsi, akkor keltem mikor ezt írtam, álmos voltam. >_<
2015. máj. 17. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Kérdező, az általad elképzelt dolgok csak egy álomvilágban léteznek. A fekete lyuknak nincs másik vége, a kvazár nem több egy új galaxis születésénél, a kvazár nem halad sehová, semmilyen kilövéssel nem lehet megszökni az eseményhorizontból, onnan már maga a fény sem jut ki. Az eseményhorizonton belül összeroskadsz és szétbomlik a tested minden sejtje. Nem kerülsz ki egy kvazáron át. A fekete lyuk csak egy szuper masszív gravitációval megáldott valaha volt csillag. A kvazár pedig a nagyobb darab fekete lyukak körül alakulhat csak ki.
2015. máj. 18. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Sehogy nem lehetséges, ugyanis a fénynél gyorsabban semmi nem tud haladni. A tér tágulása meg aztán főleg nem. Ilyesmit legfeljebb a sci-fin szocializálódott laikusok, vagy a teljesen hülyék állítanak.
2021. jan. 23. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!