Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a baj az időutazásról...

Mi a baj az időutazásról alkotott gondolataimmal?

Figyelt kérdés

Az időutazást (most csak arra gondolok, ahol vissza is lehet térni a kiindulási t0 időbe) úgy tudnám elképzelni, hogy az időutazó, egy passzív "szemlélő", aki minden ráhatástól és "behatástól" el van zárva, magyarul többletinformációhoz sem juthat.


Kicsit árnyaltabban.:


Szerintem az időutazás is olyan lenne, mint egy mérés, ahol jel és zaj van jelen, de olyan nagy a zaj aránya, hogy a mai tudásunknál semmivel több információhoz nem juthat az utazó, ill. maximálisan pont annyihoz juthat.


Így információ sem keletkezhet a semmiből.


Magyarul a jövőből, csak egy az időben egyre mérhetetlenebbül zajos adathalmazt látna az utazó, ami semmivel nem adna több információt számára, mint a jelenlegi meteorológiai előrejelzések, vagy az égitestek pályaadatokból előre számított mozgása...


Én így képzelem el laikusként.


Kérdés, ha így van, mi értelme lenne az időutazásnak, ami elvben lehetséges?



2015. jún. 20. 00:44
1 2
 1/16 2xSü ***** válasza:
100%

Mit jelent az, hogy „passzív szemlélő”? Az a gond, hogy minden mérés beavatkozás is egyben. Azért látsz, mert a szemed fotonokat nyel el. Pl. egy ilyen időutazónak van tömege? Ha van, akkor gravitációs vonzást is okoz. Vannak benne protonok, elektronok? Akkor elektromágneses kölcsönhatásokban is szerepet játszik.


Ha teljesen passzív, akkor nem szemlélő, nem lát, nem hat rá semmi, és ő sem hat semmire. Meg kérdés, hogy ő milyen anyagból van, ha ennyire nem hat kölcsön vele semmi. Viszont az ő saját anyagának részecskéi kell, hogy hatást gyakoroljanak egymásra. Ennek megmagyarázásához mindenképpen az összes létező fizikai attribútum megduplázására lenne szükség. Meg mi történik, ha két ilyen időutazó összetalálkozik?


Meg a legfőbb kérdés. Ha ennyire nincs információszerzés, akkor meg egyáltalán mondhatjuk-e, hogy ő a téridő egy adott pontján van? De tényleg. Ez fontos kérdés.


Szóval ez kizárólag csak kérdéseket vetne fel. Maximum az klasszikus időutazó paradoxonokat – a lelövöm a saját nagyapám jellegűeket – oldaná meg. Viszont minden másban téren egy könyvnyi kérdést vetne fel.

2015. jún. 20. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
89%

Nekem is van egy elméletem. Szerintem a hűtőben láthatatlan manók élnek, akik azzal szórakoznak, hogy idénként felkapcsolják a hűtőben a világítást. Azt hiszed, hogy sötét van a hűtődben, holott a manók égetik a villanyt. Namost ezek intelligens, láthatatlan és észlelhetetlen manók, így ha kamerát helyezel a hűtőbe, akkor azt megbütykölik úgy, hogy állóképet rögzítsen, amíg szórkoznak. Ha bármilyen fényérzékeny műszert raksz be, azt gondosan kitakarják, ha pedig a lámpából eredő többletfogyasztást akarod lemérni, arra is van válaszuk: saját zsebgenerátoruk van.


Ennek az elméletnek pont annyi értelme van, mint a tiednek. És még végtelen sokat tudnék gyártani. A te ötleted az, hogy az ember képes előre-hátra ugrálni az időben, de erre egyáltalán nem emlékszik. (Ugyanis nem, fehér zajra sem emlékezhet, mert már az is információ, hogy egyáltalán ott volt. Tehát ha vissza lehet térni t0-ba, az csakis úgy lehetséges, ha magára az utazásra se emlékszünk.)


Szóval lehet, hogy mióta ezt a választ írom, már ötször ugrottam előre, a hűtőmben a manók pedig tizenhatszor kapcsolták fel a villanyt. Mit mondjak, még szerencse, hogy bezárták a Lipótot.

2015. jún. 20. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

1.:


Igazad van, alap kvantummechanikából én is ezt tanultam.:

"A mérés beavatkozás a rendszer állapotába, a mérés hatására a rendszer állapota megváltozik."

Tehát mérés esetén nem beszélhetünk "passzív szemlélőről".

Ahhoz, hogy mérjünk, kölcsön kell hatnunk a mérendő mennyiséget hordozó anyaggal, sugárzással (elektromágneses térrel).


Vannak nagyon gyengén kölcsönható részecskék, ha jól tudom a neutrínók ilyenek. Ugyan a gyenge kölcsönhatásokban és a gravitációban a neutrínó részt vesz. Tehát tudjuk mérni, ha nem is könnyen.


De itt a kölcsönhatások, csak egy családjáról van szó, mi van, ha ezek a kölcsönhatások nem hordoznak többletinformációt a mérést végző személynek? Továbbá olyan nagy a zaj a jelhez képest (pl. neutrínó detektálás is ilyen), hogy ez tovább csökkenti a kapott információt?


Tudtommal, pl. gravitációs hullámokat is szeretnénk közvetlenül mérni, de olyan hatalmas a mérés zaja a legnagyobb műszereinken is, hogy mindeddig közvetlenül nem sikerült a mérés (csak közvetett úton).


Meg mi történik, ha két ilyen időutazó összetalálkozik?

Jó eséllyel nem fognak kölcsönhatni?

De ha hullámokról beszélünk, akkor erősíthetik és kiolthatják egymást, nem?


Egyáltalán, ha az időutazás mérés, akkor mi a különbség a mérés és a jóslás (mennyiségek előrejelzése az időben) között?


Mert pl. egy meteorológiai előrejelzés is tekinthető lenne egyféle időutazásnak.

És az ott alkalmazott "mérőeszközök" is kihatnak a "mért" rendszerre (pl. a klaszterek áramot fogyasztanak, amit hőerőművek is termelhetnek, ezzel CO2-t kibocsájtva és a globális klímaváltozáshoz hozzájárulva).


Sokszor látom, hogy egyesek a számítógépes előrejelzéseket is egyfajta kísérletként fogják fel.


"Meg a legfőbb kérdés. Ha ennyire nincs információszerzés, akkor meg egyáltalán mondhatjuk-e, hogy ő a téridő egy adott pontján van?"


Miért, egy időjárási előrejelző központ nincs a téridő egy adott pontján? Az időutazót nem lehet hasonlóan felfogni?


Tehát, ha elkezdik, pl. a világgazdasági folyamatokat számítógépesen modellezni és ez alapján előrejelzéseket készíteni, amik, pl. a távoli jövőben, már konfliktushelyzeteket (háborúkat) is kimutatnak, az nem lenne egyfajta időutazás?


A történelem jelentős részét háborúk, konfliktusok teszik ki, nem biztos, hogy a legfontosabb információk, de tele vannak velük a történelemóráink.


A "lelövöm a saját Nagyapám" jellegű paradoxon (időparadoxon), úgy tudom, jelenleg bizonyos elméletek alapján, már fel vannak oldva.


"Stephen Hawking elméleti fizikus feltételezése szerint egyetlen idővonal létezik, emiatt az időutazó nem képes megváltoztatni a már megtörtént múltat, így nem jöhet létre paradoxon." ( [link]


Illetve, amit most olvastam és ide vág.:

"Mivel a kvantummechanikát a valószínűségek uralják, egy mérés előtti állapotban lévő entitás (jelen esetben a múltbéli nagyapa) számos lehetséges állapotban lehet. Ha ezt az entitást megmérjük, a lehetséges állapotok egyetlen állapotra korlátozódnak (szingularizálódnak), amelyiknek a végső kimenetele te vagy. Ezért, mivel a nagyapád kimenetele ismert, a nagyapád megölése nem kompatibilis ezzel a kimenetellel. Tehát az időutazás kimenetelének komplementárisnak kell maradnia azzal az állapottal, amit az időutazó otthagyott." ( [link]


Sajnos, csak laikus vagyok, a modern fizikából, csak a kvantumelméletet tanultam egy szinten, szóval minden értelmes párbeszédet, hozzászólást köszönök!

2015. jún. 20. 03:43
 4/16 A kérdező kommentje:

1.:


Igazad van, alap kvantummechanikából én is ezt tanultam.:

"A mérés beavatkozás a rendszer állapotába, a mérés hatására a rendszer állapota megváltozik."

Tehát mérés esetén nem beszélhetünk "passzív szemlélőről".

Ahhoz, hogy mérjünk, kölcsön kell hatnunk a mérendő mennyiséget hordozó anyaggal, sugárzással (elektromágneses térrel).


Vannak nagyon gyengén kölcsönható részecskék, ha jól tudom a neutrínók ilyenek. Ugyan a gyenge kölcsönhatásokban és a gravitációban a neutrínó részt vesz. Tehát tudjuk mérni, ha nem is könnyen.


De itt a kölcsönhatások, csak egy családjáról van szó, mi van, ha ezek a kölcsönhatások nem hordoznak többletinformációt a mérést végző személynek? Továbbá olyan nagy a zaj a jelhez képest (pl. neutrínó detektálás is ilyen), hogy ez tovább csökkenti a kapott információt?


Tudtommal, pl. gravitációs hullámokat is szeretnénk közvetlenül mérni, de olyan hatalmas a mérés zaja a legnagyobb műszereinken is, hogy mindeddig közvetlenül nem sikerült a mérés (csak közvetett úton).


Meg mi történik, ha két ilyen időutazó összetalálkozik?

Jó eséllyel nem fognak kölcsönhatni?

De ha hullámokról beszélünk, akkor erősíthetik és kiolthatják egymást, nem?


Egyáltalán, ha az időutazás mérés, akkor mi a különbség a mérés és a jóslás (mennyiségek előrejelzése az időben) között?


Mert pl. egy meteorológiai előrejelzés is tekinthető lenne egyféle időutazásnak.

És az ott alkalmazott "mérőeszközök" is kihatnak a "mért" rendszerre (pl. a klaszterek áramot fogyasztanak, amit hőerőművek is termelhetnek, ezzel CO2-t kibocsájtva és a globális klímaváltozáshoz hozzájárulva).


Sokszor látom, hogy egyesek a számítógépes előrejelzéseket is egyfajta kísérletként fogják fel.


"Meg a legfőbb kérdés. Ha ennyire nincs információszerzés, akkor meg egyáltalán mondhatjuk-e, hogy ő a téridő egy adott pontján van?"


Miért, egy időjárási előrejelző központ nincs a téridő egy adott pontján? Az időutazót nem lehet hasonlóan felfogni?


Tehát, ha elkezdik, pl. a világgazdasági folyamatokat számítógépesen modellezni és ez alapján előrejelzéseket készíteni, amik, pl. a távoli jövőben, már konfliktushelyzeteket (háborúkat) is kimutatnak, az nem lenne egyfajta időutazás?


A történelem jelentős részét háborúk, konfliktusok teszik ki, nem biztos, hogy a legfontosabb információk, de tele vannak velük a történelemóráink.


A "lelövöm a saját Nagyapám" jellegű paradoxon (időparadoxon), úgy tudom, jelenleg bizonyos elméletek alapján, már fel vannak oldva.


"Stephen Hawking elméleti fizikus feltételezése szerint egyetlen idővonal létezik, emiatt az időutazó nem képes megváltoztatni a már megtörtént múltat, így nem jöhet létre paradoxon." ( [link]


Illetve, amit most olvastam és ide vág.:

"Mivel a kvantummechanikát a valószínűségek uralják, egy mérés előtti állapotban lévő entitás (jelen esetben a múltbéli nagyapa) számos lehetséges állapotban lehet. Ha ezt az entitást megmérjük, a lehetséges állapotok egyetlen állapotra korlátozódnak (szingularizálódnak), amelyiknek a végső kimenetele te vagy. Ezért, mivel a nagyapád kimenetele ismert, a nagyapád megölése nem kompatibilis ezzel a kimenetellel. Tehát az időutazás kimenetelének komplementárisnak kell maradnia azzal az állapottal, amit az időutazó otthagyott." ( [link]


2.: Erre a Lipótos végű válaszra, most nem igazán tudok reagálni...

2015. jún. 20. 03:45
 5/16 A kérdező kommentje:

2.:


"A te ötleted az, hogy az ember képes előre-hátra ugrálni az időben, de erre egyáltalán nem emlékszik. (Ugyanis nem, fehér zajra sem emlékezhet, mert már az is információ, hogy egyáltalán ott volt. Tehát ha vissza lehet térni t0-ba, az csakis úgy lehetséges, ha magára az utazásra se emlékszünk.)"


Nem, nem ezt írtam.

"Szerintem az időutazás is olyan lenne, mint egy mérés, ahol jel és zaj van jelen, de olyan nagy a zaj aránya, hogy a mai tudásunknál semmivel több információhoz nem juthat az utazó, ill. maximálisan pont annyihoz juthat."


Ezt nem értem, mire gondolsz.: "fehér zajra sem emlékezhet"


Abban igazad van, hogy sok esetben a zaj is jel.:

"Különböző mennyiségek mérésénél általában a vizsgált mennyiség várható értékére vagyunk kíváncsiak, és a várható érték körüli fluktuációt zavaró tényezőnek tekintjük. Sok esetben viszont egy fizikai mennyiség "zaja" több információt hordoz a rendszerről mint maga a várható érték [1]. A mérési gyakorlaton különböző zajjelenségeket vizsgálunk egy spektrumanalizátor segítségével. Először ellenállások termikus zajának mérése alapján meghatározzuk a Boltzmann-állandó értékét. Ezután egy félvezető dióda zajának méréséből az elektrontöltés értékét határozzuk meg."

( [link]


"A mérendő mennyiség is tartalmaz zavaró jeleket vagyis zajt, amiket a forrásból való mintavétellel vagy szűréssel lehet csökkenteni."


Az időutazó, ezért nem emlékszik a zajra! Mivel arra szűrést végez az utazás (mérés során).


De mi van, ha az utazás a zajjal együtt is, csak az utazó t0-ban már meglévő maximális információit tartalmazza?


Más kérdés, hogy ez az utazó személyes információtartalmában maximált, vagy az utazót a t0 időpontban körülvevő rendszer (beleértve az utazót) által tartalmazott, az utazó által t0-ban elérhető össz. információjában maximált.

2015. jún. 20. 04:00
 6/16 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy az nem időutazás.

Ennyi erővel a csillagászatot és a meteorológiát is időutazásnak lehetne tekinteni. A meteorológia az jóslatot az a jövőbeli időjárásra, a csillagászat meg sokkal látványosabban a múltat tárja fel. Minél messzebbre tekintünk annál távolabbi múltat látjuk a nagy távolság miatt, mivel a fény terjedési sebessége nem végtelen.

2015. jún. 20. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

OK, de akkor hogy definiáljuk az időutazást?


"Az időutazás az a tudományos fikció, miszerint a téridőben nem csak térben, hanem időben is lehetséges utazni." ( [link]


Ez, pl. nem zárja ki, hogy a megfigyelő, bizonyos kezdeti időintervallumon belül közelítőleg a térben egy helyben maradjon a saját vonatkoztatási rendszeréhez viszonyítva.


Magyarul eszerint a definíció szerint, a meteorológia előrejelzése, vagy egy távoli csillagászati objektum fényének vizsgálata is időutazás. Természetesen e két terület komoly tudományterületek.


Dehát az időutazásra is azt mondják egyes vezető fizikusok, hogy lehetséges elvben. Magyarul, akkor miért fikció?


Az időutazás bizonyos formái, jelenlegi tudásunk szerint, elvi síkon, tudtommal nem tekinthetők "fikciónak".


A fikció jelentése.:


"kitalált, a valóságban nem létező, elképzelt dolog" ( [link]


"Kitalált történeten alapuló irodalmi mű, a valóságban nem létező elemekkel.

Koholmány, kitaláció, feltevés.

Latin eredetű szó." ( [link]


Tudományos jelentése.: "feltételezett dolog"

A Wiki szótár definíciójában, már érthető.:

( [link]

A fenti meghatározás alapján.:

Tehát az időutazás a tudományban, a módszeres gondolkodásban, csupán feltett, feltételezett jelenség, vagy törvényszerűség, amelynek alapján a valóságnak megfelelő eredményekre lehet következtetni.


Itt van egy további problémám, mi a valóság definíciója?


A tudományos modellezők konferenciáin a "valóság"-ra való hivatkozás általános derültséget szokott okozni.


Miért? Azért, mert fizikai modelleket használnak, azokat is matematikai közelítések hierarchia rendszerében.


Magyarul a kísérleti eredményekkel való összehasonlíthatóságról lehet csak beszélni és nem valamiféle "valóságról".


Feltett, feltételezett jelenség? Ez a hipotézis?

hipotézis:

"a valószínűségen, ill. csak részben igazolt tételeken alapuló föltevés" ( [link]


A Pallas Nagylexikon definíció, hosszú, így nem másolom ide. ( [link]

Egy részlete.:


"föltevés, a tudományos magyarázat segédeszköze, rendszerint az okozatoknak oly okból való leszármaztatása, melyet csak fölteszünk, mintegy próbakép, vajjon alkalmas-e arra, hogy belőle az illető okozatokat magyarázhassuk. Minthogy a legtöbb esetben az okozatnak okával való kapcsolata nem nyilvánvaló, azaz csak a tények egymásutánját figyelhetjük meg, de nem az okságilag egymáshoz tartozó tények összetartozását; más esetekben pedig egyáltalán csak az okozat van szemünk előtt, az okokat pedig keresnünk kell; de azért még sem állhatunk meg a puszta tények megállapításánál, hanem a tények összefüggését is akarjuk ismerni, kezdve a legközelebbiek részleges összefüggésétől föl a tudás egyetemességéig:..."


Dehát a fénysebesség felével történő utazás eredményei, ill. a féregjáratok elvi létezésének lehetőségei ha jól tudom, nem "csak részben igazolt tételeken" nyugszanak.

Legalábbis a fénysebességhez közeli utazás bizonyos eredményei egyértelműen le vannak vezetve az adott elmélet szintjén.


Szerintem, valami alapvetően sántít a fenti definícióban.

2015. jún. 20. 15:05
 8/16 A kérdező kommentje:

Azt gondolom, hogy az időutazás bizonyos formái korántsem felelnek meg a hipotézis, feltevés, ill. a fikció fogalmának.


Tehát, mi a helyes definíció?


Egy olyan jelenségre, amelyet, még közvetlenül nem figyeltek meg, csak közvetett úton (idődilatáció ismert, alkalmazott (pl. GPS) és mért jelenség), ill. bizonyos más formáit a jelenlegi fizikai modelljeink megengedik.


A gravitációs hullámok is hasonlóak az én értelmezésemben (közvetlenül, még nem kimért, de közvetett méréssel, már észlelt).


Egyszóval, mi a helyes definíció az időutazásra?

2015. jún. 20. 15:26
 9/16 anonim ***** válasza:

Időutazás:

Jövőbe: Valamely időtartamot sajátidőben rövidebb időtartam alatt megtétele. Ilyen az idődilatáció. Jövőbe utazásba tartozik az is amit nap mint nap átélünk, folyamatosan a jövő fele utazunk (csak éppen 100 év alatt 100 évet), de ezt külön nem tekintik általában időutazásnak, hanem az ettől való eltérést.

Múltba: (Ez már egy durva dolog, beláthatatlan következményekkel járhat.) Visszautazás oda időbe ami már elmúlt.


Makroszkopikus testek esetében ezek közül is érdekes eset az ember jövőbe utazás esetén az ikerparadoxonba szó van róla ahol egy ikerpár egyik tagja megy egy kört fénysebességhez közeli sebességet elérő űrhajóval és számára kevesebb idő telt el.

Még érdekesebb szintén emberrel a múltba utazás, ekkor szembetalálhatjuk magunkat a korábbi énünkkel. Múltba utazásnál ugyanaz az anyag többször kitölti ugyanazt a teret.

Nem ember esetében sőt nem makroszkópikus méretű testek esetében, hanem hullámok esetében is ugyanez a helyzet abból a szempontból pl hogy múltba utazásnál több példányba létezne ugyanaz a hullám/részecske, mondjuk azok esetében ez nem annyira érdekes (mint pl emberek esetében lenne) mert amúgy is egyformák.

2015. jún. 20. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Az időutazás rövid meghatározása a Cambridge English Dictionary-ban.:


"the idea of travelling into the past or the future"

( [link]


Rendben, de rákerestem a Web of Science-ben a "time-travel" kifelyezésre, idemásolom a leg idézettebb cikkeket, amelyek tudományos folyóiratból származnak.:


28-szor idézett:

TIME-TRAVEL IN GODEL SPACE

By:PFARR, J (PFARR, J)

GENERAL RELATIVITY AND GRAVITATION

Volume: 13

Issue: 11

Pages: 1073-1091

DOI: 10.1007/BF00756366

Published: 1981


18-szor idézett:


TIME-TRAVEL IN THE HOMOGENEOUS SOM-RAYCHAUDHURI UNIVERSE

By:PAIVA, FM (PAIVA, FM); REBOUCAS, MJ (REBOUCAS, MJ); TEIXEIRA, AFF (TEIXEIRA, AFF)

PHYSICS LETTERS A

Volume: 126

Issue: 3

Pages: 168-170

DOI: 10.1016/0375-9601(87)90453-1

Published: DEC 28 1987


16-szor idézett:

MAKING THE UNIVERSE SAFE FOR HISTORIANS - TIME-TRAVEL AND THE LAWS OF PHYSICS

By:WOODWARD, JF (WOODWARD, JF)

FOUNDATIONS OF PHYSICS LETTERS

Volume: 8

Issue: 1

Pages: 1-39

DOI: 10.1007/BF02187529

Published: FEB 1995

View Journal Information

Abstract

"The study of the hypothetical activities of arbitrarily advanced cultures, particularly in the area of space and time travel, as a means of investigating fundamental issues in physics is briefly discussed. Hawking's chronology protection conjecture as it applies to wormhole spacetimes is considered. The nature of time, especially regarding the viability of time travel, as it appears in several ''interpretations'' of quantum mechanics is investigated. A conjecture on the plausibility of theories of reality that admit relativistically invariant interactions and irreducibly stochastic processes is advanced. A transient inertial reaction effect that makes it technically feasible, fleetingly, to induce large concentrations of negative mass-energy is presented and discussed in the context of macroscopic wormhole formation. Other candidates for chronology protection are examined. It is pointed out that if the strong version of Mach's principle (the gravitational induction of mass) is correct, then wormhole formation employing negative mass-energy is impossible. But if the bare masses of elementary particles are large, finite and negative, as is suggested by a heuristic general relativistic model of elementary particles, then, using the transient effect, it is technically feasible to trigger a nonlinear process that may lead to macroscopic wormhole formation. Such wormholes need not be destroyed by the Hawking protection mechanism."


14-szer idézett:

Time travel paradox

By:Krasnikov, S (Krasnikov, S)

PHYSICAL REVIEW D

Volume: 65

Issue: 6

Article Number: 064013

DOI: 10.1103/PhysRevD.65.064013

Published: MAR 15 2002

View Journal Information

Abstract

"We define the time travel paradox in physical terms and prove its existence by constructing an explicit example. We argue further that in theories-such as general relativity-where the spacetime geometry is subject to nothing but differential equations and initial data no paradoxes arise."


13-szor idézett:

MINIMAL ACCELERATION REQUIREMENTS FOR TIME-TRAVEL IN GODEL SPACE-TIME

By:MALAMENT, DB (MALAMENT, DB)

JOURNAL OF MATHEMATICAL PHYSICS

Volume: 26

Issue: 4

Pages: 774-777

DOI: 10.1063/1.526566

Published: 1985


5-ször idézett:

GRAVITATION - TIME-TRAVEL ON A STRING

By:ALLEN, B (ALLEN, B); SIMON, J (SIMON, J)

NATURE

Volume: 357

Issue: 6373

Pages: 19-21

Published: MAY 7 1992


6-szor idézett:

Closed timelike curves and time travel: Dispelling the myth

By:Cooperstock, FI (Cooperstock, FI); Tieu, S (Tieu, S)

FOUNDATIONS OF PHYSICS

Volume: 35

Issue: 9

Pages: 1497-1509

DOI: 10.1007/s10701-005-6478-9

Published: SEP 2005

View Journal Information

Abstract

"Godel's contention that closed timelike curves (CTC's) are a necessary consequence of the Einstein equations for his metric is challenged. It is seen that the imposition of periodicity in a timelike coordinate is the actual source of CTC's rather than the physics of general relativity. This conclusion is supported by the creation of Godel-like CTC's in flat space by the correct choice of coordinate system and identifications. Thus, the indications are that the notion of a time machine remains exclusively an aspect of science fiction fantasy. The element of the identification of spacetime points is also seen to be the essential factor in the modern creation of CTC's in the Gott model of moving cosmic strings."


8-szor idézett:

Time travel paradoxes, path integrals, and the many worlds interpretation of quantum mechanics

By:Everett, A (Everett, A)

PHYSICAL REVIEW D

Volume: 69

Issue: 12

Article Number: 124023

DOI: 10.1103/PhysRevD.69.124023

Published: JUN 2004

View Journal Information

Abstract

"We consider two approaches to evading paradoxes in quantum mechanics with closed timelike curves. In a model similar to Politzer's, assuming pure states and using path integrals, we show that the problems of paradoxes and of unitarity violation are related; preserving unitarity avoids paradoxes by modifying the time evolution so that improbable events become certain. Deutsch has argued, using the density matrix, that paradoxes do not occur in the "many worlds interpretation." We find that in this approach account must be taken of the resolution time of the device that detects objects emerging from a wormhole or other time machine. When this is done one finds that this approach is viable only if macroscopic objects traversing a wormhole interact with it so strongly that they are broken into microscopic fragments."


11-szer idézett:

Quantum mechanics of time travel through post-selected teleportation

By:Lloyd, S (Lloyd, Seth)[ 1 ] ; Maccone, L (Maccone, Lorenzo)[ 1,2 ] ; Garcia-Patron, R (Garcia-Patron, Raul)[ 1 ] ; Giovannetti, V (Giovannetti, Vittorio)[ 3,4 ] ; Shikano, Y (Shikano, Yutaka)[ 1,5 ]

PHYSICAL REVIEW D

Volume: 84

Issue: 2

Article Number: 025007

DOI: 10.1103/PhysRevD.84.025007

Published: JUL 13 2011

View Journal Information

Abstract

"This paper discusses the quantum mechanics of closed-timelike curves (CTCs) and of other potential methods for time travel. We analyze a specific proposal for such quantum time travel, the quantum description of CTCs based on post-selected teleportation (P-CTCs). We compare the theory of P-CTCs to previously proposed quantum theories of time travel: the theory is inequivalent to Deutsch's theory of CTCs, but it is consistent with path-integral approaches (which are the best suited for analyzing quantum-field theory in curved space-time). We derive the dynamical equations that a chronology-respecting system interacting with a CTC will experience. We discuss the possibility of time travel in the absence of general-relativistic closed-timelike curves, and investigate the implications of P-CTCs for enhancing the power of computation."


És néhány a legújabb tudományos cikkekből (Web of Science első 50 találata közül).:


Treating time travel quantum mechanically

By:Allen, JMA (Allen, John-Mark A.)

PHYSICAL REVIEW A

Volume: 90

Issue: 4

Article Number: 042107

DOI: 10.1103/PhysRevA.90.042107

Published: OCT 9 2014

View Journal Information

Abstract

"The fact that closed timelike curves (CTCs) are permitted by general relativity raises the question as to how quantum systems behave when time travel to the past occurs. Research into answering this question by utilizing the quantum circuit formalism has given rise to two theories: Deutschian-CTCs (D-CTCs) and "postselected" CTCs (P-CTCs). In this paper the quantum circuit approach is thoroughly reviewed, and the strengths and shortcomings of D-CTCs and P-CTCs are presented in view of their nonlinearity and time-travel paradoxes. In particular, the "equivalent circuit model"-which aims to make equivalent predictions to D-CTCs, while avoiding some of the difficulties of the original theory-is shown to contain errors. The discussion of D-CTCs and P-CTCs is used to motivate an analysis of the features one might require of a theory of quantum time travel, following which two overlapping classes of alternate theories are identified. One such theory, the theory of "transition probability" CTCs (T-CTCs), is fully developed. The theory of T-CTCs is shown not to have certain undesirable features-such as time-travel paradoxes, the ability to distinguish nonorthogonal states with certainty, and the ability to clone or delete arbitrary pure states-that are present with D-CTCs and P-CTCs. The problems with nonlinear extensions to quantum mechanics are discussed in relation to the interpretation of these theories, and the physical motivations of all three theories are discussed and compared."



Faster than light motion does not imply time travel

By:Andreka, H (Andreka, Hajnal)[ 1 ] ; Madarasz, JX (Madarasz, Judit X.)[ 1 ] ; Nemeti, I (Nemeti, Istvan)[ 1 ] ; Stannett, M (Stannett, Mike)[ 2 ] ; Szekely, G (Szekely, Gergely)[ 1 ]

CLASSICAL AND QUANTUM GRAVITY

Volume: 31

Issue: 9

DOI: 10.1088/0264-9381/31/9/095005

Published: MAY 7 2014

View Journal Information

Abstract

"Seeing the many examples in the literature of causality violations based on faster than light (FTL) signals one naturally thinks that FTL motion leads inevitably to the possibility of time travel. We show that this logical inference is invalid by demonstrating a model, based on (3+1)-dimensional Minkowski spacetime, in which FTL motion is permitted (in every direction without any limitation on speed) yet which does not admit time travel. Moreover, the Principle of Relativity is true in this model in the sense that all observers are equivalent. In short, FTL motion does not imply time travel after all."



Time Travel and Warp Drives: A Scientific Guide to Shortcuts through Time and Space

By:Zetie, KP (Zetie, K. P.)[ 1 ]

CONTEMPORARY PHYSICS

Volume: 55

Issue: 1

Pages: 47-48

DOI: 10.1080/00107514.2013.868520

Published: JAN 2 2014


Nem nagyon pezseg a téma, ez igaz, de pl. itt a legfrissebb munkák között van egy magyar szerzős is!


Ők bizonyosan többet tudnának mesélni fizikáról, időről, gravitációról... Hátha van néha ismeretterjesztő előadásuk is?!

2015. jún. 20. 20:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!