Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Villámláskor vagy kisebb...

Villámláskor vagy kisebb elektromos ívek házi létrehozásakor keletkezik gamma sugárzás? Ha viharban vagy egy ilyen kísérlet során bekapcsolnék egy geiger-számlálót, mutatna valamit?

Figyelt kérdés

2015. jún. 22. 20:33
 1/6 anonim ***** válasza:
33%

igen, hegesztés közben egészen konkrétan le lehet égni.

igen, olyan ugyanis nincs, hogy egy Geiger nem mutat semmit. ettől függetlenül nem kifejezetten alkalmas a gamma sugárzás mérésére, nem hiszem, hogy egy villám, vagy egy hegesztőív mérhető lenne vele.

2015. jún. 22. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
És azért keletkezik gamma sugárzás, mert az elektromos ív mikrofeketelyukakat hoz létre, amik a másodperc töredéke alatt Hawking-sugárzást kibocsájtva elpárolognak?
2015. jún. 22. 23:09
 3/6 anonim ***** válasza:
34%

:D

Nem. Az ívhegesztés UV-sugarakat bocsát ki, nem gamma sugarakat. Még a villámlás sem gerjeszt gamma-sugarakat, nemhogy a kis házi ívhegesztő.

Ahol gamma-sugarak keletkeznek, ott általában magátalakulás történik, amelyik nagyjából 6 nagyságrenddel nagyobb energiamennyiség felszabadulását jelenti, mint amennyi ívhegesztéskor történik. Mintha egymillió ívhegesztővel hegesztenél ugyanazon a hegesztési ponton.

2015. jún. 22. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Létrejöhet röntgen- és gamma-sugárzás is:

* [link]

* [link]

* [link]

2015. jún. 23. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A kérdező kommentjéhez:


Nem, nem keletkeznek sem micro-, sem kisebb feketelyukak. A mikrofeketelyuk keletkezéséhez szükséges energia atom- és részecske fizikai energia tartományba esik, azaz legalább egymilliószor nagyobb, mint az elektromos kisülésekkel elérhető legnagyobb energiaszint.

A gammasugárzás egy nagyon széles energia spektrum, szinte minden, ami az UV tartomány felett van. El szokták tőle különíteni a röntgen sugárzás tartományát,a gammasugárzást pedig lágy és kemény gammasugárzásra osztják. A határok tehát nem pontosak.

Az elektromos kisülésekkel létrehozható "gamma" sugárzás legfeljebb a röntgen tartományba esik, tehát a legkisebb energiájú a három közül. Ilyen energiájú sugárzás valóban keletkezhet nagyenergiájú elektromos kisüléseknél. Így működtek régen a röntgen-készülékek.

A lágy gammasugárzás pl. a K-befogásnál keletkezik, amikor a legbelső elektronhéjról (K) egy elektron az atommagba zuhan, ott egyesül egy protonnal és neutron lesz belőlük. Ez már atomfizikai energia szint, még ha a legkisebb is. Az ennél energia dúsabb folyamatok a magrészecskék kiszabadulása, mint pl. proton, neutron emisszió, vagy alfa-sugárzás (He-magok kilökése). Ezek már részecske fizikai energiaszintek, és kemény gammasugárzás kíséri őket.

A mikrofeketelyukak keletkezéséhez még ennél is több energiára van szükség, amivel jelenleg a Földön csak egyetlen dolog rendelkezik: az LHC (Large Hadron Collider - a Nagy Hadron-ütköztető). És még ez sem biztos, csak remélik...

Földön kívüli energia források közül pl. a kozmikus sugárzásnak van annyi energiája, hogy mikro-feketelyukakat hozhatna létre, de ezt eddig senki sem tapasztalta.


Ami a Geigert illeti, az villámláskor is megszólal, ha elég, közel van a villámhoz, de nem a röntgen sugárzás miatt, hanem a nagy ionizáló hatású elektromos erőtér miatt, mert ez a műszer éppen ennek az elvnek az alpján működik. Ha nem haragszol ezt itt most nem írnám le ennél részletesebben...

2015. júl. 13. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 K...László válasza:
Inkább eső után töröld végig a vizes korlátot, vagy egy autó tetejét egy szalvétával, és abban a szutykos papírban mérd meg a sugárzást. Kb 10 percig intenzíven fog kattogni, utána alábbhagy.
2017. febr. 11. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!