Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy működik az orvosi special...

Hogy működik az orvosi specializáció?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem, hogy mi a folyamata. Mert hallottam olyat hogy már az egyetem utolsó két évében kell választani szakirányt és hogy a hatodik évben már speccializálnak. Kicsit sántít a dolog ezért kérdezem itt meg. :)

2015. júl. 5. 16:16
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

A specializáció úgy működik, hogy elvégzed a hat évet, akkor általános orvos (okleveles orvosdoktor) leszel. Szakosodni csak eztán lehet. A szakvizsgáig szaktól függően 3-7 év további tanulás szükséges, de ez már fizetésért, kórházban dolgozva történik. A legrövidebb képzés a háziorvosi ez 3 év. A leghosszabb a szívsebész 7 év. Átlagban a képzések 5 évesek.


Az egyetemi oktatás pedig úgy működik, hogy az első két év az alapozó modul. Ott beteget nem is látsz és 70 százalékban száraz elméleti dolgokat tanulsz, amik ugyan a természettudományos műveltségedet szépen bővítik, de a gyakorlatban nem sok hasznuk. Biokémia, fizika és társai. Viszont itt találkozik az ember az anatómiával, aminek az ismerete létfontosságú minden orvos számára (habár a neuróanatómia túlerőltetett).

Eztán egy év preklinikai modul következik, az ember ekkor kezd ténylegesen orvossá válni. Itt olyan kulcsfontosságú tárgyak vannak, mint kórélettan, pathológia, mikrobiológia.

Eztán a 4-5. évben van a klinikai modul. A hallgató már a klinikákra is kijár, ott vannak a gyakorlatok, és betegeket vizsgál, beavatkozásokat lát, és megismerkedik az egyes szakágak (belgyógyászat, urológia, nőgyógyászat, pszichiátria, bőrgyógyászat stb.) sajátosságaival.

Az utolsó év a szigorló modul. Ez végig gyakorlat, klinikán/kórházban. Úgy képzeld el, hogy van mondjuk 10 hét belgyógyászat gyakorlat, majd egy vizsga, aztán 4 hét pszichiátria amit szintén vizsga követ.

Tehát összefoglalva szakosodásra az egyetem alatt abszolút nincs mód.

2015. júl. 6. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Én is így tudtam. Köszönöm a részletes választ! :)

Az egyetem befejeztével mennyi időt kell rezidensként elvégezni, hogy el lehessen kezdeni a specializációt? :)

2015. júl. 6. 12:37
 3/3 anonim ***** válasza:
Semennyit. Elvileg a szakorvosképzés első két évében vagy rezidens, utána szakorvos jelölt, de ez már összemosódik.
2015. júl. 6. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!