Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Gravitációs potenciál miért...

Gravitációs potenciál miért olyan alakú, amilyen?

Figyelt kérdés

Csillagoknál a viriáltételnél Ω=-GMM/r. Miért?

Ha a gravitációs törvényt az elektrosztatikában megismert módon kiintegrálom r szerint, akkor -GM/r kifejezést kapom meg. Ez elvileg a gravitációs potenciál. Miért van Ω-ban négyzeten az M? Illetve, ha jól tudom Ω-ban G sem a gravitációs állandó. Valaki megmagyarázná ezt?


2015. júl. 6. 22:36
 1/5 A kérdező kommentje:
Sőt, G biztos, hogy nem a gravitációs állandó, a jegyzet amit olvasok azt írja, hogy ez homogén sűrűségű gömb esetén 3/5.
2015. júl. 6. 22:39
 2/5 A kérdező kommentje:

Rosszul írtam, javítás:

Ω=-kGMM/r

G a gravitációs állandó és k értéke 3/5. Gondolom itt valami szferikus koordinátás integrálás lehetett és onnan jött be ez a konstans. Ezt majd holnap megnézem, de miért M^2 miért nem M van ott?

2015. júl. 7. 00:22
 3/5 anonim ***** válasza:

Az csak akkor M négyzet, ha a két test tömege megegyezik.


Arra gondolsz, hogy miért a testből sugárirányba kiinduló egyenesekről van szó? Az erőterek szemléltetése olyan, mintha a két objektumot vastag kötelekkel akarnánk összekötni. Egy kötél esetén a hossza a két test közötti legrövidebb lesz, de ahogy egyre több kötelet használunk úgy foglalnak el egyre több helyet a kötelek és az eredő köteg kiszélesedik, domborodik.


Az erőterek mind így működnek, csak képzelt el elképzelhetetlenük kicsi közvetítő részecskékkel a kötelek helyett, amiknek a haladási irányukat nem tudod ilyen meghatározott pályákra bontani.

2015. júl. 21. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, de nem igazán értem miről írtál. Én most a kérdésben nem a Newton törvénnyel akarok számolni, hanem a gravitációs potenciállal. Minden testnek megvan a maga potenciáltere, amihez nem kell másik test, hiszen a gravitációs térből származtatható a potenciál tér is. Azt nem értem itt és most, hogy a gravitációs potenciál miért így nézz ki?:

Ω=-kGMM/r, ahol k=3/5

Itt ugye két dolog van ami nem oké a gondolatmenetemmel, az az egyel több M a számlálóban és az elején a konstans. Ez utóbbi szerintem a csillag gömb alakja miatt jön be valami integrálnál.

2015. júl. 21. 20:46
 5/5 A kérdező kommentje:
Bár most jobban meggondolva a viriáltételben energiatagok vannak és megint csak elektrodinamikai analógiával W=-qV, (V az elektromos potenciál) akkor itt tömeggel kéne szorozni és úgy már oké is az M^2, hiszen így adja meg a formula a csillag saját, teljes potenciális energiáját, már ha jól gondolom. Át kéne ismételnem meg ültetnem gravitációra is a egész elektrodinamikás térelméletet a fejemben. Viszont ha ez így oké, akkor már csak azt a konstanst fedi homály.
2015. júl. 21. 20:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!