Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ma a bizonyíték arra, hogy a...

Ma a bizonyíték arra, hogy a színeket egyformán látjuk?

Figyelt kérdés

Tehát, pl.: A pirosat én mondjuk zöldnek látom, de azt mondom rá, hogy piros, mert az anyukám azt mondta rá, mikor a kezembe vettem azt a színű tárgyat.

Remélem, érthetően írtam le!


2010. márc. 5. 10:10
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
0%
szerintem ez így biztos nem igaz , a hideg és meleg színeket alapvetően meg tudjuk különböztetni
2010. márc. 5. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
78%
Ez egy nagyon jó kérdés! Teljesen elgondolkodtatott! de sajna én sem tudom a választ. sztem simán lehet, hogy tényleg nem ugyanúgy látjuk a színeket :D
2010. márc. 5. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Erre vannak az olyan tesztek, amelyek kiszűrik a színtévesztőket. Három féle apró sejtcsoport (külön-külön felelnek a piros-sárga-kék színekért) határozza meg, hogy milyennek látjuk a színeket, ezeknek a szerkezete nem változik a fejlődés során még mutációval sem, de van úgy, hogy egy nem működik. Ez persze bármelyik lehet, vagy akár kettő is. Ez természetesen ritka dolog, de a vörös-zöld színtévesztés a leggyakoribb mégis ezek közül. A lakosság néhány százalékát érinti, nekem konkrétan három fiú ismerősömet.

Egyébként valóban fogalmunk sincs, hogy ki hogy látja a színeket, de a fentebb említett tesztek úgy működnek, hogy azonos túnusú és árnyalatú színeket hazsnálnak egy-egy ábrához, de különböző színben. Tehát ha fekete-fehérben látnál, akkor nem látnál mintát. Nem tudom, hogy ez mennyire érthető, de a lényeg, hogy ezzel ki lehet szűrni azokat, akiknek valamilyen problémájuk van a hagyományos színlátással. :)

2010. márc. 5. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
95%

Jogos a felvetésed, én is gondolkodtam már rajta. Igazából erre semmiféle bizonyíték nincs. Az adott hullámhosszúságú fényt a szemünk egyfajta színként érzékeli, és ennek megfelelő elektromos impulzust küld az agyba, ahol létrejön a tárgy képe és a színe. Ha abból indulunk ki, hogy ezek az érzékelők, "jeltovábbítók" (idegek) maguk a jelek, az agy, az agyban az adott jelre való reakció, stb-stb végül is egyformák (mert ugye mért is lenne különböző?), akkor elfogadhatjuk hogy az érzet, a kialakult kép is, és ilyenformán a színe is egyforma.


maci

2010. márc. 5. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Első nekifutásra úgy gondolom, hogy nem igazán tudjuk.

11:04! Neked külön köszi, mert a három színérzékelőről nem tudtam, csak a csapokról és a pálcikákról!

Lesz miről olvasnom :-)

Üdv!

2010. márc. 5. 12:38
 6/16 A kérdező kommentje:

Maci!


Igazad lehet, mert a hideget sem érezheti senki melegnek.

2010. márc. 5. 12:48
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Nincs értelme a kérdésnek. Mégpedig azért, mert nem lehet összehasonlítani a két érzetet, az én zöldem nem egy konkrét, megfogható ingerület. A zöldre mindenkiben ugyanaz az inger keletkezik (nagyjából), de hogy a TUDAT (amiről nem tudjuk, hogy mi) ezt hogy interpretálja, na ez az amit nem tudunk, és ezt nem lehet összehasonlítani.
2010. márc. 5. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Jó kérdés.


Hasonló az agyfelépítésünk, hasonlóan terjednek benne az ingerületek, hasonlóak az idegsejtek közötti kapcsolatok. Ezért feltételezhetően hasonlónak látjuk a színeket, azaz a piros és a zöld nem cserélődik fel.


Eddig azonban még nem találták meg a módját, hogy a színcserét hogyan lehetne kísérletileg kimutatni.

2010. márc. 5. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Ahogy a 13.01-es írta: nincs jelentősége annak hogy az agyad hogy jellemzi a zöld színt,a fizikai fényvisszaverődés egy zöld tárgyról a szemedbe jutva egy ingerületet okoz az agyadba,de maga fény színspektruma ugyanaz mindkét szemlélő szemében,az hogy te hogyan dolgozod fel,"hogyan látod" az már tök mind1.
2010. márc. 5. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Pont az a része érdekel amit felfogunk!

A fénytan része nem túl érdekes, azt tanítják!


Elnézést azoktól akik megírták a választ és én mégsem értem. :-)

2010. márc. 5. 22:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!