Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem kettős bolygó?

Miért nem kettős bolygó?

Figyelt kérdés

A föld holdja majdnem egynegyed része a földének. A földnek van a legnagyobb holdja a földhöz képest, a többi hold eltörül az anyabolygója méretéhez képest.

Szerintem a földet "simán" lehetne kettős bolygónak is tekinteni csillagászati szemmel nézve.


2015. júl. 28. 17:53
 1/10 anonim ***** válasza:
41%

A hold csillagászati definíciója az, hogy egy olyan égitest, amely egy mások, nem csillag jellegű égitest gravitációs terében kering.


Valójában a két égitest egy közös tömegközéppont körül kering. A Holdról nézve a Föld kering körülötte. Ha ott élnénk, a Földet tekintenénk Holdnak.


Jelenleg nem ismerünk olyan kettős rendszert, amelynek tagjai egyforma, vagy közel egyforma tömege lenne, csak olyanokat, amelyben az egyik jelentősen kisebb. Ezért még nem merült fel a kérdés, hogy milyen határtól tekintsuk mind a két objektumot bolygónak.

2015. júl. 28. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Az Ida (32 km) kisbolygónak is van egy Dactyl (1,4 km) nevű holdja. Itt is csak azért a Dactyl a hold, mert kisebb.
2015. júl. 28. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 GLadislaus ***** válasza:
100%
Ha jól tudom, akkor tekinthető egy ilyen rendszer kettős bolygónak, a fent említett közös tömegközéppont nem esik egyik belsejébe sem. A Föld-Hold rendszeresetében a közös tömegközéppont a Föld felszíne alá esik, nem emlékszem pontosan, olyan 2000 km-es mélységben, tehát a Hold hold.
2015. júl. 28. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Kevesebb, mint harmada akkora átmérőjű, mint a föld. A térfogat tehát ennek a köbével arányos, és akkor még nem tartunk ott, hogy a sűrűsége is kisebb. A Föld vagy 60x nagyobb, mint a Hold.

Egy Plútónál már érdekesebb kérdés lenne.

2015. júl. 28. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 GLadislaus ***** válasza:
100%

#4

A Föld és a Hold tömegének aránya 81:1.

A Plutót és a Charont valóban kettős rendszernek tartják.

2015. júl. 28. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%
A csillagászat tudtommal nem ismer olyat, hogy "kettős bolygó". Bolygók keringenek csillagok körül és holdak keringenek bolygók körül.
2015. júl. 28. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Sajnos a Plutót épp mos dehonesztálták, és visszaminósítették nem is tudom mivé, de hohy nem bolygó, az biztos (ami egyébként szerintem egy disznóság), Vagyis a Pluto-Charon rendszer nem bolygó kettős.
2015. júl. 28. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 GLadislaus ***** válasza:
100%

#6 Tudom, nem illik wikipédiát linkelni itt...

[link]

2015. júl. 28. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

A kérdés nem hülyeség, valóban tekinthető a Föld-Hold páros kettős bolygónak. A fogalom csillagászatilag ismert, csupán nem nagyon használatos, mert nincs olyan példánk, ahol égetően szükség lenne rá. A Pluto-Charon páros lenne az általunk ismert égitestek közül a legmegfelelőbb erre az esetre, ha nem lenne éppenséggel a Pluto is bolygó szint alá degradált kődarab (konkrétan törpebolygó). Ha akarod, nevezheted kettős törpebolygónak ezt a párost, asztronómiailag nem lehet belekötni, csak nem szokás.

A Föld-Hold párosra is kábé igaz ez.

Valószínűleg nagyobb jelentőséggel bírna a kettős bolygó kifejezés, ha ismernénk minimum egy olyan párost, ahol a két tag tömegviszonya sokkal közelebb járna az 1-hez. Amíg ilyet nem ismerünk ,addig ott az ökölszabály, a kisebbik a nagyobbik holdja és kész.

Ettől még tudjuk, hogy az összes bolygó-hold páros, vagy akárhány tagú rendszer ÖSSZES tagja egy közös tömegközéppont körül kering, nem pedig a legnagyobb darab körül.

2015. júl. 29. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
#8: Bocs, akkor rosszul tudtam. És ezt figyelembe véve a Föld-Hold rendszer lehetne akár kettős bolygó is.
2015. júl. 29. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!