Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges volna ilyen módon...

Lehetséges volna ilyen módon 20 cm-es vagy nagyobb bogarakat/rovarokat kitenyészteni? Kifejtés lenn.

Figyelt kérdés
Ha egy kamrában megnövelnénk a nyomást a légköri nyomás százszorosára és nagyobb arányban tartalmazna oxigént (mondjuk legalább 50%-ban), majd telepakolnánk mindenféle bogarakkal meg rovarokkal és biztosítanánk a megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot meg vizet, akkor egy idő után nagyobbra nőnének a bogarak meg rovarok?

2015. júl. 30. 06:25
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Csak akkor, ha valami szelekciós nyomást is alkalmazol, tehát a legkisebbeket mindig megölöd.


Akkor pár ezer generáció után egyre nagyobbak lesznek.

2015. júl. 30. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
38%
Nem értem az alapfeltételezés lényegét. A légköri nyomás megnövekedésével + az oxigén koncentráció növelésével (azaz 2 faktor megváltoztatásával !) miért lehetne ezt a végeredményt várni ?? Az oxigén koncentráció (parciális nyomás) növelése fokozza az anyagcsere folyamatok sebességét, ez inkább az élettartam csökkenéséhez vetne, mintsem a testnagyság megnövekedéséhez.
2015. júl. 30. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

#2: a légcsövek miatt.

A földtörténeti ókorban ez volt a helyzet, és voltak is kellő nagyságú bogarak.

2015. júl. 30. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
25%
Az egyes földtörténeti korokban uralkodó körülményekről jó esetben is csak halvány feltételezések vannak és tényszerű mért adatok nem állnak rendelkezésre. Mivel ma is vannak viszonylag nagy testű rovarok (pl. góliátbogár) és igen picik is ugyanolyan környezeti feltételek között, ezért ebből nem lehet arra következtetni, hogy önmagában a környezet fizikai feltételei lennének a meghatározók. Nyilván nem szabad figyelmen kívül hagyni a rendelkezésre álló táplálék mennyiségét, az adott élőlényt elfogyasztó ragadozók számát (beleértve pl. a parazitákat is) és természetesen a genetikai adottságokat sem.
2015. júl. 30. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

"tényszerű mért adatok nem állnak rendelkezésre"

De, vannak. Az antarktiszi jégbe fagyva... lassan fel is hozzuk.

Amúgy vannak fizikai törvények is.

2015. júl. 30. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Én láttam egy műsorban egy kutatót, akinek sajnos nem emlékszem a nevére, ő nevelt nagyobb oxigén-koncentrációjú mesterséges légkörben rovarokat. A csótánya majdnem akkora volt, mint a tenyerem.
2015. júl. 30. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nem tudom, ki hintette el, hogy a nagyobb oxigénkoncentrációtól minden nagyra nő, de tele van vele a GYK és már unom cáfolni.

A tudósod csótánya attól nőtt akkorára, hogy agyonetette és vigyázott rá, hogy ne dögöljön meg túl korán. Ma is vannak tenyérnyi rovarok, ebben a légkörben.

Igen, van felső határa a méretüknek ezen az oxigénszinten, a légzőrendszerük kötött hatásfoka révén. De nem győzöm ismételni, NEM az oxigénszinttől nőnek nagyra.

2015. júl. 30. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 sadam87 ***** válasza:
100%

#5

"De, vannak. Az antarktiszi jégbe fagyva..."

A legrégebbi légköri minta, amit jégben találtak, mintegy 800 ezer éves.

[link]

[link]

Az a korszak, amiről beszélünk (amikor a legnagyobb rovarok éltek) a földtörténeti óidő végén volt, mintegy 250 millió éve. Itt azért van néhány nagyságrend különbség. (Mellesleg az Antarktiszon még a középidőben is meleg klíma uralkodott, így elég nehéz volna ennél régebbi jégmintákat ott találni.) Légköri minták esetleg kőzetzárványokban maradhattak meg.


Kérdező

Csak megerősíteni tudom Wadmalacot. A magasabb oxigénszint legfeljebb lehetőséget teremt az ízeltlábúak méretének növekedésére, de semmiképp nem váltja ki azt. De még ha erős szelekciót alkalmazunk a méretnövekedésre, akkor is sok idő (értsed: minimum százezer éves nagyságrend, de inkább több) kell, hogy egyáltalán végbemenjen (ha ugyan végbemegy), hiszen egy adott faj esetében számos élettani tényező korlátozhatja a méret növekedését. (Ha jól emlékszem, gyászbogarakon vizsgálták, mekkora méretnövelés érhető el szelekcióval. Az első generációkban gyors növekedést tapasztaltak, de később a növekedés lelassult, majd leállt, mivel a bogarak túlélő- és szaporodóképessége csökkent. Pedig messze nem érték el a legnagyobb mai bogarak mérettartományát.)

2015. júl. 30. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
76%

1. Azt nem tudom, jó ötlet lenne-e a nyomást ilyen drasztikusan feltornászni. Szerintem ez nem tenné lehetővé ilyen magas szintű élet fennmaradását. De ez csak hipotézis a részemről.

2. Az oxigénszint nem szükséges, hogy ilyen magas legyen. Ha a földtörténeti karbon korból indulunk ki (amikor a legnagyobb testű rovarok éltek), akkor is csak 32,5%-a volt a levegőnek oxigén.

3. Egy idő után tényleg nagyobbra nőnének, de az nagyon sok idő lenne. Ha a természetnek évmilliókra volt szüksége ehhez, akkor te sem úsznád meg kevesebbel.

2015. aug. 5. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!