Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyi energiát (, elektromos...

Mennyi energiát (, elektromos áramot) lehet kinyerni egy atomból? Mennyi anyag kell például a paksi atomerőműnek ennyi energia létrehozásához?

Figyelt kérdés
Nem nagyon értek a témához, de egy durvább, összetettebb atom energiájából mit tudnánk működtetni és meddig?

2015. aug. 12. 19:02
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:

A híres egyenlet: E = delta m x c négyzet

delta m alatt értsd: kiindulási radioaktív atommag tömege minusz a keletkezett atommagok tömegei.

2015. aug. 12. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:
Izé, bocsi, de nem vagyok hozzáértő személy. :s
2015. aug. 12. 19:16
 3/23 anonim ***** válasza:
100%

Szóval... Melyik része az ahol elekadtál?

Egy radiaktív reakció maghasadást jelent. Tehát "A" atommagból keletkezik "B" atommag és "C" atommag.

Érdekes módon azonban "A" atommat tömege nagyobb mint a keletkező "B" és "C" magoké. Ez hogy lehetséges?


Einstein nagyon okos fickó volt, és rájött hogy azért hiányzik tömeg, mert átváltozik energiává, tehát amit az iskolában tanulsz "tömegmegmaradás törvénye" néven, itt nem teljesen úgy van.


Szóval a tömegek közötti különbséget megszorzod a fénysebesség négyzetével, és megkapod hogy mekkora energia szabadult fel.

(E=mc2)

2015. aug. 12. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%

Egy urán-235-ös atommag hasadása során átlagosan körülbelül 200 MeV energia szabadul fel, ezt az atomerőmű olyan 30-40%-os hatásfokkal alakítja villamos árammá. Legyen mondjuk 30% a hatásfok, ez azt jelenti, hogy atomonként körülbelül

60 MeV = 9,6*10^(–12) J = 2,7*10(–18) kWh

áram lesz belőle.


És mire végig számoltam, eszembe jutott, hogy az atomerőmű nem csak ezt használja, hanem a hasadvány termékek bomlásából származó hőt is, de mindegy, nagyságrendileg valami ilyesmi a válasz a kérdésedre.


Amit még érdemes megjegyezni, hogy ezek szerint az 1 kWh energia kevesebb, mint 10^(–5) mól atomból jön ki, és így máris nem tűnik olyan kevésnek a 10^(–18) kWh atomonként.

2015. aug. 12. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

Első-és második válaszoló. Ott akadtam el hogy nem vagyok képzett fizika és matematika területen. Harmadik, köszönöm hogy elkezdted, már csak arra lennék kíváncsi hogy a 60 MeW mire lenne elég, például egy 100 wattos villanykörte üzemeltetéséhez hány másodpercen keresztül?


(Kérlek kezeljetek úgy mint egy totális analfabétát, mert ezen a téren az vagyok, csak sok helyen hallani hogy atommaghasadás így meg úgy, atombomba, elképesztő energia, stb, de sehol nem látom azt paraszt nyelven leírva hogy egy atom mennyi energiát is tartalmaz. :))

2015. aug. 12. 20:29
 6/23 A kérdező kommentje:
MeV*, van egy kis különbség.
2015. aug. 12. 20:29
 7/23 anonim ***** válasza:

Odaírtam kilowattórában is, bár a kitevő jelölés lemaradt:

1 atomból 2,7*10^(–18) kWh áram jön ki.


Ez arra sem elég, hogy akár egy milliomod fokkal megemelje az izzólámpa hőmérsékletét, miközben az több ezer fokon világít.


Egy atom az nagyon apró dolog, nem tudom, mennyire sulykolták ezt belétek kémiaórán. Ami miatt jó az atomenergia, hogy ez a 10^(–18) kWh energia sokkal több, mint amennyi 1 szénatom vagy 1 propán molekula elégetéséből összejön.

2015. aug. 12. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:

Azt hittem ennél sokkal effektívebb. :'I


Köszönöm a válaszokat.

2015. aug. 12. 22:15
 9/23 anonim ***** válasza:

Nem értem, hogy miért egy egész izzólámpával akarsz összemérni egyetlen darab atomot. Hasonlítsunk össze egy hasadó U-235-öt egy elégő szén atommal. A szén égetésekor atomonként

1,8*10^(–25) kWh

energia szabadul fel, azaz egy szénatomból körülbelül

6*10^(–26) kWh

áram lesz.

Ez azt jelenti, hogy 1 darab uránatomnak

4 500 000 (négy és fél millió)

szénatom felel meg.

2015. aug. 12. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:
Értem hogy messze felülmúlja a többi energiaforrás bármelyikét, szimplán csak túl sokat vártam tőle. Úgy voltam vele hogy az anyag energiává válása valami űber nagy folyamat, és mikor egy-egy atom semmivé (energiává) lesz, az valami hatalmas nagy energiakitöréssel jár, vagy hasonlók.
2015. aug. 12. 23:16
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!