Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van olyan távcső. Amelyben...

Van olyan távcső. Amelyben fényesebb a kép, mint szabad szemmel? Nem a nagyítás a lényeg, hanem a fényesség. Mert szerintem ez az alábbiak szerint lehetetlen:

Figyelt kérdés
A pupillánk ugye maximum 7 mm-esre tud tágulni fiatalon is. Tehát max. ekkora lehet a távcső kilépő pupillája, hogy az összes fénye hasznosuljon. De a kilépő pupilla mérete az az objektív átmérője/nagyítás, vagyis hiába nagyobb az objektív, a nagyításnak ugyanannyiszor kell szintén nagyobbnak lennie, hogy a kilépő pupilla ne legyen nagyobb, és így hiába gyűjt össze több fényt az objektív, a nagyobb nagyítás miatt az nagyobb felületen oszlik el, és a fényessége maximum ugyanakkor lesz, mint szabad szemmel, vagy még kisebb. Igazam van?

2015. aug. 27. 12:44
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:
Szerintem nem értetlenkedek, a kép fényessége tudtommal egyenesen arányos az objektív négyzetével, és fordítottan arányos a nagyítás négyzetével. Ha pedig állandó szinten akarjuk tartani a kilépő pupillát, akkor ha megnövelem x-szeresére az objektív átmérőjét, akkor a nagyítást is x-szeresére kell növelni, és akkor a fényesség x^2/(x^2)=1-szeresére változik, vagyis nem változik semmit. A prizmák anyaga, a tükrözésmentes bevonatok pedig megint csak arra jók, hogy ennél ne legyen sötétebb a kép. De fényesebb nem tud lenni, mert szabad szemmel sem nézünk keresztül üvegfelületeken. Ha pedig kisebb lesz a kilépő pupilla az azt jelenti, hogy a nagyítás nagyobb mértékben nőtt, mint az objektív átmérője, és akkor csak sötétebb lesz a kép, nem fényesebb.
2015. aug. 29. 01:57
 12/22 anonim ***** válasza:

Látszik hogy még életedben nem néztél binokulárba mindenáron megmagyarázod nekem hogy sötétebb a kapott kép... Mi lenne ha először kipróbálnál két különböző relatív fényindexűt este és hogy szabad szemmel mit látsz és utána magyaráznál.


Ez az egész kilépő pupilla számítás egy primitív két nagyítóból álló felállásra igaz . Az optikai mérnökök biztosan megoldanák neked hogy a 10mm es kilépő sugarat további lencsékkel 6mm re szűkítsék vagyis a kapott kép fényesebb lesz mintha odaállnál és szemmel néznéd de ilyenekkel nem foglalkoznak mert a fényerősítést olcsóbb elektronikus eszközökkel megoldani ,nem a kőkorszakban vagyunk.


Ha egy 6,5 pupillás távcsövet veszel tök mindegy hogy mekkora nagyítással az azt jelenti hogy szinte olyan fényes képet látsz mintha a nagyításnak megfelelően odamennél a tárgyhoz és szabad szemmel néznéd!


Ha még mindig nem érted miért vakít el a fehér felhő ha távcsővel nézed kezdjél el nagyítóval hangyákat égetni hátha rájössz.

2015. aug. 29. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:
Még, hogy én ne néztem volna bele binokulárba. Haha. Egyébként meg pont ez érdekelt volna, hogy ha meg tudják oldani, akkor hogy. De egyébként egy fényforrás közelebbről nézve is csak nagyobb szög alatt látszik a felületi fényessége nem lesz nagyobb, mert a több fény a retinán nagyobb felületen oszlik el. Aki meg hangyákat éget, az gonosz.
2015. aug. 30. 14:56
 14/22 anonim ***** válasza:

Mivan a retináddal? :D


Te egyébként tisztában vagy vele hogy miről beszélsz vagy csak össze vissza elmélkedsz bele a vakvilágba.


Akkor fogj egy fénymérőt,rakj ki egy lámpát éjjel a kert végébe , mérd meg 20m ről aztán menj oda hozzá és ott is mérd meg !


Ugyan annyit fog mutatni a mérő ????!!!!!

2015. aug. 30. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:
Inkább te nem vagy tisztában a dolgokkal. A fénymérőben nincs lencse, ami képet alkotna a lámpáról. A retinán a szaruhárnya/szemlencse által alkotott kép jelenik meg, és az távolról kisebb, de ugyanolyan felületi fényességű. Természetesen kevesebb fény éri a szemet, de mivel az ugyanannyiszor kisebb felületre koncentrálódik, a fényesség ugyanakkora marad. Kivéve persze ha ködös és/vagy poros a levegő, és elnyeli a fényt.
2015. aug. 30. 22:22
 16/22 anonim ***** válasza:

Baromi jó ahogy napokon keresztül bizonygatod a nagyvilágnak és főként magadnak hogy egy tárgy kibocsátott fénye független a megfigyelőtől. Ezt nevezed te felületi fényességnek.


Képzeld ha hátat fordítasz a tárgynak vagy eltakarod a távcsöved lencséjét most kapaszkodj meg ,a tárgyad felületi fényessége nem fogod elhinni de pontosan ugyan akkora mintha mellette állánál csak azt nem értem hogy ez a mélyértelmű filozófiai észrevételed hogy a bánatos pcsába kapcsolódik ahhoz a témához hogy lehet e erősíteni a látott tárgy fényét optikai eszközökkel.


IGEN LEHET ,Minden nagyító így a távcső is ezt csinálja különböző hatásfokkal. Azt is megbeszéltük hogy nem gyártanak az emberi puppilla maximális tágulatánál nagyobb azaz nulla fényellenálású optikai eszközöket mert a távcső elvárása csak addig terjed hogy azt a képet próbálja meg reprodukállni amit akkor látnál szabad szemmel ha azon a nagyításon megközelítenéd a tárgyat .Vagyis a profi távcső azt a helyzetet hivatott előállítani mintha a szemgolyóidat fizikailag helyezné 8x közelebb a figyelt tárgyhoz. Amikor az emberi szemnél nagyobb fényességet próbálunk reprodukálni az már az éjjellátók kategóriája ,ilyet hülyeség lenne csupán optikai elemekből legyártani az óriási méret,súly,precizitás miatt eladhatatlan és használhatatlan lenne.


A fénymérődről csak annyit hogy csukd be a szemhélyadat így már nem lesz semmilyen lencse! és így közelítsd meg a lámpát na vajon mit fogsz észlelni a fényerővel kapcsolatban? Ezért nincs lencséje a fénymérőnek ,nem is kell!

2015. aug. 31. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 A kérdező kommentje:
Nem azt bizonygatom, hogy a tárgy felületi fényessége független a megfigyelőtől, hanem hogy a retinánkon keletkező kép felületi fényessége független a távolságtól (tiszta levegőben persze), mert távolról oké, hogy kevesebb fény éri a pupillát, de mivel a kép is ugyanannyiszor kisebb, így a kép felületi fényessége ugyanakkora marad. A fénymérő meg a csukott szem meg oké, hogy összepasszol, egyiknél sincs lencse, de szerintem amikor távcsővel, vagy akár szabad szemmel nézelődünk, ott azért van lencse, és a retinán is kép, szóval ezekhez már nem passzol az analógiád. Arra viszont kíváncsi vagyok, hogy szerinted mi az a fényellenállás, mert én arról ezt találtam: "A fényellenállás, nevéből is következően, ellenállás típusú érzékelő, anyagát tekintve polikristályos félvezető.".
2015. aug. 31. 22:23
 18/22 anonim ***** válasza:

A fényellenállást nem elektrotechnikailag értettem ,most olvasva nem is jó mert úgy akartam hogy a fény számára az optikai részek nem képeznek ellenállást.


Úgy értettem hogy amikor átnézel a távcsőn a szemed számára láthatatlan anyagokból van a távcső optikai rendszere. Igazából ezt próbálják elérni a profi távcsövek fényveszteség szempontjából. Tehát nálam az a nulla veszteség amikor a teljes pupillának megfelelő fényt képes átereszteni az eszköz. Ez egyébként nappal sikerül is ,ugye evidens mivel nappal nincs 6mm pupillája senkinek.


Ezzel meg is magyaráztam miért vakít el és erősíti a fényt nappal még a gagyi távcső is . A 2mm es pupilládra 5mm es kilépő pupillát szolgáltat az adott távcső ,de úgy is lehetne mondani hogy azért húzódik össze 2mm re a pupilla mert erősebb a távcsőből érkező 5mm es p. mint ha szabad szemmel néznél valamit (a helyzet egy szabad szemmel 3mm pupillára vonatkoztatva igaz).


A másik:


Van a képalkotás fogalma a leképzése ,ez egy fogalom, és van a fényerősség az egy külön fogalom. A fénymérésben nincs leképzés ,ezért nincs lencséje a műszernek de ezt már tisztáztuk nem tudom miért beszélsz a szemgolyóban leképzett kép fényességéről mit akarsz ezzel mondani?

2015. szept. 2. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 A kérdező kommentje:
Azt akarom vele mondani, hogy a retinán keletkezett kép felületi fényessége állandó, tehát messziről is ugyanolyan fényesnek látszik a fényforrás, csak kisebbnek. Már írtam, hogy miért: kevesebb fény, ugyanannyiszor kisebb felületre összpontosul. És szerintem ez távcsövön keresztül is így van. Ezt a 2mm-es pupilla 5 mm-es kilépő pupilla, 3mm-esre igaz dolgot kirészletezhetnéd. Ha meg nem fér bele a kilépő pupilla a szemembe, akkor megintcsak az van, hogy a távcső összfényessége nem hasznosul, szóval nem hiszem, hogy fényesebb lesz a kép, max. ugyanolyan fényes.
2015. szept. 4. 21:22
 20/22 anonim ***** válasza:
Kedves Sándor, látni, hogy önt nem lehet szavakkal meggyőzni. Mi lenne, ha esetleg belenézne egy nyamvadt távcsőbe. Akkor majd eldöntheti, hogy fényesebbnek tűnik-e az objektum távcsőn keresztül vagy sem.
2015. szept. 5. 03:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!