Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Régen az egyetemen amikor még...

Régen az egyetemen amikor még nem voltak modern gépek az emberek miket tanultak matematikából?

Figyelt kérdés

2015. aug. 31. 23:40
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Amit már akkor ismert az emberiség.

Pl. a középkorban a harmadfokú egyenletetekkel küzdöttek erősen... arra pl. már rájöttek, hogy a valós számokon kívül létezni kell még valaminek, mert számolni lehet vele, és sok speciális esetben már ki tudták számolni ezt az egyenletet.

2015. aug. 31. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ugyanazt amit most. Integrálni, deriválni gép nélkül is tudtak.

Gyűrűk, terek, gráfok, relációk stb is megvannak gépek nélkül

2015. szept. 1. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
77%

Gauss a múlt században megoldott bármilyen lineáris egyenletrendszert, Kepler a pályaegyenletei megoldásához elég bonyolult számításokat végzett, Euler az ókorban lényegében leírta a teljes mai geometriát. Legközelebb Bolyai és Lobacsevszkij tudtak hozzátenni érdemlegeset. A diofantoszi egyenleteket is az ókorban találták ki.


A modern gépek (számítógépek) segítségével mindössze a nélkülük kitalált módszereket lehet lényegesen hatékonyabban végrehajtani. Az ember mindent gép nélkül talál ki, a géppel csak ellenőrzi, hogy elképzelése helytálló-e. No meg a gépek az élet hétköznapi oldalát segítik alapvetően, a korábbiakhoz képest.

2015. szept. 1. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
értem köszönöm a válaszokat #3 euler helyett nem Euklidészt akartad írni?
2015. szept. 1. 10:17
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Azt tanulták, amiket tudtak.


A középkorban nem taníthatták az általános harmadfokú megoldóképletet, hanem több különböző típus megoldóképleteit taníthatták, és hozzátehették, hogy abban az esetben, ha az egyenletnek három különböző gyöke van, akkor a megoldás egy komoly kutatási téma.


A XVI. században például felfedezték, hogy a logaritmus mennyire megkönnyíti a számításokat. A XVII. század elejétől készültek táblázatok, majd a logarlécek is megjelentek. Ez forradalmat indított el a különféle tudományokban és mérnöki alkalmazásokban. A logarléc már egyszerű számológép volt.

2015. szept. 1. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Tom Benko ***** válasza:
100%

Ugyanazt, amiket most. Egyedül a számolás ment lassabban, de, mivel az csak egy része a matematikának, nem jelentett problémát. Azért gondolj bele, Vinogradov például akkora korlátot adott páratlan tökéletes számra, hogy azt még most, gépekkel sem lehet elérni. Eleve, a matematika nem gépeken, hanem logikán alapul.

Amúgy megnézném, hogy oldasz meg géppel mondjuk egy differenciálegyenletet. (Tudom, Runge-Kotta, ami csak közelít, de a megoldást ugyanúgy neked kell kikövetkeztetni.) A gép nagyon jó, hogy a numerikus részeket felgyorsítsa, de semmi több.

2015. szept. 1. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
értem nagy köszönet a válaszokért
2015. szept. 1. 15:48
 8/10 Crisopher ***** válasza:
100%
Ismerek matek szakost. Egyetlen dolog, amihez kell a modern technológia a programozás. Amúgy a tényleg matematikai dolgoknál már nem is találkoznak számokkal. Még számológép sem kell. Egyetemen már nem arról szól a dolog, hogy össze tudj adni két hatványkitevőt. Ott olyanok vannak, hogy "ha létezik a (...) függvény, akkor...."
2015. szept. 2. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
értem köszönöm a választ
2015. szept. 2. 22:09
 10/10 dq ***** válasza:

#3:


Gauss a múlt században nem csinált semmit. Euler helyett Eukleidész írt tankönyvet a geometriáról, azonban az közel sem stagnált Bolyaiig:


Descartes már ismerte a koordinátageometriát, Argand a komplex számsíkot, Gaussnak jelentős differenciál-geometriai eredményei voltak, Desargues megalkotta a projektív geometriát, stb.


- - -


A kérdést nem igazán értem, a matematika tantervet nem befolyásolják jelentősen a számítógépek (szvsz). Régen is nagyjából ugyanazt tanulták mint most, csak néhány terület nem létezett, más területek meg a mainál nagyobb hangsúlyt kaptak.

2017. dec. 20. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!