Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Matematikából ezt ki tudja?

Matematikából ezt ki tudja?

Figyelt kérdés
Három különböző sugarú pénzdarabot, melyeknek sugarai r1 = 3 cm, r2 = 4 cm és r3 = 5 cm úgy teszünk egymás mellé, hogy mindegyik érintse a másik kettőt. Mekkora a pénzdarabok köré írható háromszög területe?

2015. júl. 16. 12:32
 1/10 anonim ***** válasza:
Trigonometriát (szinusz, koszinusz) tanultál már?
2015. júl. 16. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Igen de akkor sem megy...
2015. júl. 16. 13:03
 3/10 anonim ***** válasza:

Ha két érmét egymás mellé raksz, akkor azok középpontját ha összekötöd, egy egyenest kapsz. Ha a 3. érmét is hozzájuk rakod, akkor az érmék középpontjait összekötve egy háromszöget fogsz kapni. Amennyiben az érmék egyenlő sugarúak (egyenlő nagyságúak), akkor egy egyenlő oldalú háromszöget kapsz, hiszen a háromszög oldalait a körök sugarai fogják adni.

Mivel a körök (érmék) nem egyenlő nagyságúak, ezért a háromszög nem lesz egyelőoldalú. Nos, ez a nem egyenlő oldalú háromszög, amely a körök középpontjának összekötéséből keletkezett, hasonló, mint a köréjük rajzolható háromszög. Azaz tök ugyanúgy néz ki, csak kicsivel kisebb.

Mivel a belső háromszög oldalainak hosszát a körök sugarai adják (de csak mindegyik körnek 1 sugara), ezért a köré rajzolható háromszög oldalai gyakorlatilag 2x akkorák, mint a belső háromszögé.


Magyarán a keresett háromszög oldalainak hossza:


a = 2*5 + 2*3 = 16cm

b = 2*5 + 2*4 = 18cm

c = 2*4 + 2*3 = 14cm


(Innentől már kiszámítható a háromszög területe.)


(Megjegyzés: nem biztos hogy jó, nem vagyok matematikus, csak ezt találtam a legmegfelelőbb megoldásnak így hirtelen.)

2015. júl. 16. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Nem hiszem, hogy jó lenne, mert a megoldás 262,88 cm^2.


a*b*sin(gamma) tuti nem annyi, bárhogy nézem.

2015. júl. 16. 13:30
 5/10 anonim válasza:

Koordináta-geometriát tanultál már?

Én személy szerint azzal csinálnám, bár én ellentétben a szimpla geometriával, azt nagyon kedvelem.

A lényeg: két körönként felírod a két kör közös érintőjéneke egyenletét. A három egyenesnek metszéspontjait kiszámolod, onnan meg azzal a módszerrel számolod ki a háromszög területetét, amelyik számodra szimpatikus. Számolgatós, pepecselgetős, de eredményre vezet.

18/F

2015. júl. 16. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Legutóbb itt szerepelt ez a kérdés:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

Sajnos, az akkori ábrám nem érhető el. Újra feltöltöm:

[link]

Ha a koordináta-geometriás megoldást választod, ez hasznos lehet ellenőrzéshez.

2015. júl. 16. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Ja hát így könnyű persze, én is megcsinálom így, de a matek tanárom mindig azt mondja, hogy algebrai úton haladjak és ne rajzolgassak. Egyébként én a kör és részei 12-es témakörben gondolkodtam.
2015. júl. 16. 20:35
 8/10 anonim ***** válasza:

"a matek tanárom mindig azt mondja, hogy algebrai úton haladjak és ne rajzolgassak"

Azzal a módszerrel, amit említettek, nem hiszem, hogy gondja lenne. Vázlatot szokás, sőt, ajánlott készíteni a megoldás elején. Az csak segít elképzelni a feladatot, a problémát. Utána már csak számolás, azaz algebra.

2015. júl. 17. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

#3

"a köré rajzolható háromszög oldalai gyakorlatilag 2x akkorák, mint a belső háromszögé. "

A #6-os által linkelt képen látszik, hogy ez nem igaz. Sőt, nem is hasonlóak.

2015. júl. 17. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ez igaz. Én rajz nélkül, csak a képzeletemre hagyatkoztam, ezért is írtam a hozzászólásom alá, hogy nem biztos hogy jó. Mert gyanakodtam erősen, hogy rossz lesz, de azért reménykedtem, hogy hátha...
2015. júl. 17. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!