Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért lehet ezt megcsinálni...

Miért lehet ezt megcsinálni egy diffegyenletben?

Figyelt kérdés

Pl, arra lennék kíváncsi hogy mondjuk egy szeparábilis diffegyenletnél, egy oldalra rendezzük az x-es illetve y-os tagokat. (y(x))

Ez után az lenne logikus, hogy mindkét oldalt integrálom x- szerint, addig amíg el nem tűnik az y-os oldalról a derivált.

Ezt szerintem nem mindig lehet kitalálni, az y-os oldalon mert ugye y egy ismeretlen függvény.

Úgy tanították hogy y'-at felírjuk dy/dx alakban, felszorzunk dx-el ez azt jelenti hogy az x-es oldal x szerint lesz majd integrálva.

Ellenben az y-os oldalon lesz egy dy, ami önmagában szerintem értelmezhetetlen tehát lényegében a dy egy végtelen kicsi delta. Mindezek után ezt a végtelen kicsi deltát ugy tekintjük mint az integrálásnál a jelölést hogy mi szerint integrálunk... és lényegében y szerint integráluk az y-os oldalt, és így kijön az eredmény.

Biztos hogy ez helyes módszer különben nem tanítanák, de a előadó nem tért ki arra hogy ezt miért lehet megcsinálni. (azt mondta ezt most fogadjuk el)

Esetleg valaki tudna valami magyarázatot/bizonyítást mondani?

Köszönöm a segítséget.


2015. szept. 11. 13:15
 1/5 anonim ***** válasza:
Azért lehet megcsinálni, mert a háttérben valójában egy helyettesítéses integrálást csinálsz. Abból jön ki...
2015. szept. 11. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 bongolo ***** válasza:

A bizonyítást én se tudom, de a wikipédián ott van:

[link]

Ez nem annak a bizonyítása, hogy át lehet szorozni a dx-szel, hanem a diffegyenlet megoldásának a bizonyítása.


Azt viszont meg lehet "érezni", hogy a formális megoldás a dx-szel való átszorzással jó lehet. Jól kezdted el, a dx is meg a dy is olyan, mint a Δx meg Δy, csak határértékben. Vagyis olyasmi az egyenletünk, hogy

A·Δy = B·Δx

Ha adott x-y értékeknél teljesül az egyenlet, akkor ezeket összeadva is teljesül, Az összeadást pedig szummázással írhatjuk fel:

Σ A ·Δy = Σ B·Δx

Ha pedig visszamegyünk határértékbe, akkor a szummából integrálás lesz (Az integrálás jele megnyújtott S betű, ami nem véletlen: a szummából jön)

∫ A dy = ∫ B dx


Ez persze csak magyarázgatás, nem bizonyítás.

2015. szept. 11. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Kedves Bongolo és Kérdező, mint említettem a bizonyítás helyettesítéses integrálással történik. Annyira nem bonyolult, inverzfv.-t kell helyettesíteni, meg az inverzfv. deriválási szabályát alkalmazni.

Ebből minden tökéletesen kijön.

A wikipédiát viszont hagyjuk, mert ott sok értelmetlen dolog van.

A kérdéshez az egzisztencia- és unicitásnak semmi köze.


Mellesleg megjegyzem, hogy az egzisztencia- és unicitástételek nem csak szeparábilis tipusokra igazak. Tetszőleges y'=f(x,y) egyenletekre kimondhatók. (Peano, Picard-Lindelöf).

Sőt egyenletrendszerekre is általánosíthatók, csak úgy bonyolultabb lesz az egész, be kell vezetni topológiai alapfogalmakat, stb... de ezt inkább hagyjuk.

2015. szept. 12. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, így érthető, tehát egy helyettesítéses integrál valójában D:
2015. szept. 16. 00:45
 5/5 A kérdező kommentje:
A szeparábilis egyenletet csak a példa kedvéért hoztam fel. :D
2015. szept. 16. 00:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!