Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A hipermangán vegyület? És a...

Dododen kérdése:

A hipermangán vegyület? És a mangán?

Figyelt kérdés

2015. szept. 27. 13:03
 1/4 anonim válasza:

igen az

a mangán meg elem

2015. szept. 27. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm! :)

Még azt kérdezném,hogy mik azok az elegyek?

És mi az a többkomponensű anyag?

2015. szept. 27. 13:20
 3/4 anonim ***** válasza:

elegyeknek szokták nevezni a gázkeverékeket


a hipermangán egy vegyület a mangán meg egy elem

2015. szept. 27. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 sadam87 ***** válasza:

Elegyek többkomponensű homogén (egy fázisú) rendszerek.

Az, hogy többkomponensű anyag, azt jelenti, hogy fizikai módszerekkel (hűtés/melegítés, kristályosítás, desztillálás) több, kémiailag tiszta anyagra (elemre, vegyületre) bontható szét.

Egy fázisú, mivel nem található benne határfelület.

Például beszélhetünk gázelegyekről. Ilyen a levegő: ez tartalmaz elemeket (nitrogén, oxigén, argon, ...) és vegyületeket (szén-dioxid, ...), de ezek nem külön-külön találhatóak meg benne, molekuláik a levegőben összekeveredtek.

A fenti definíció alapján elegyek az oldatok is (nem minden fogalomhasználat szerint tekintik elegynek az oldatokat, de én az egyetemen (SZTE) így tanultam). Például egy cukoroldatban találunk cukormolekulákat és vízmolekulákat, itt is összekeveredve.

Az elegyek (hasonlóan a vegyületekhez) többféle atomból állnak, de (szemben a vegyületekkel) nem állandó az összetételük és a komponensek részecskéit másodlagos kötőerők tartják össze (szemben a vegyületek atomjaival, melyeket elsődleges kötőerők tartanak össze).

[link]

[link]

Mint említettem, van olyan definíció is, ami alapján az oldatok nem elegyek. Ebben az esetben csak az azonos halmazállapotú anyagokból álló homogén rendszert nevezik elegynek.

2015. szept. 27. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!