Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet (ne) a világűrben...

Webnyelv kérdése:

Hogyan lehet (ne) a világűrben tájékozódni?

Figyelt kérdés

Itt a Földön vagy esetleg egyéb égitesteken csak "síkban" mozgunk, a négy égtájnak megfelelően. A repülők még hozzáveszik a magasságot is, de annak nincs akkora jelentősége, mintha még pluszban újabb két égtájat kellene bevezetni.

A világűrben viszont nem csak pl. a Naphoz vagy a galaxis középpontjához viszonyítva attól távolodva lehet mozogni, hanem onnan felfele és lefele is.

Továbbá, nincs olyan viszonyítási pont, mint itt nálunk a fix északi vagy déli sark, és hosszúság, szélességi körök.

Valószínűleg az egyes galaxisok sem "egy síkban" helyezkednek el a világűrben, hanem "összevissza", és a bolygók sincsenek teljesen "egy síkban".

Nyilván nem tart ott az űrutazás, hogy ezzel komolyabban számolni kelljen. Ennek ellenére, létezik-e valamiféle rendszer az ilyen fajta tájékozódásra, mint a Földön az égtájak, sarkok, hosszúsági és szélességi körök?


2015. okt. 13. 16:18
 1/3 anonim ***** válasza:
A világűrben nincs olyan, hogy "lefele" és "felfele". De minthogy bolygók közötti repülés létezik, igenis tudni kell tájékozódni. Nincs abszolút "koordináta-rendszer", mert értelmetlen lenne abszolút viszonyítási pontok híján. Csak relatív vektorokkal lehet számolni.
2015. okt. 13. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Olyan módszer, ami bármekkora távolságra használható, nem jut eszembe. De ha találunk 4 nagy távolságban lévő objektumot (mondjuk csillagot), akkor azok irányát figyelve lehetne tájékozódni (3 meghatároz egy síkot, a negyedik azért kell). Minél távolabbiak ezek az objektumok, annál nehezebb mérni, de annál nagyobb térségben használható.
2015. okt. 13. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Attól függően, hogy merrefelé akarunk mozogni, a naprendszerre állított koordináta-rendszer, vagy a Tejútra állított tökéletesen megfelel.

A tájékozódás ugyanaz, mint a földön, csak több paraméterrel. Meghatározzuk néhány égitesthez való viszonyunkat, azok pedig adottak valamilyen koordináta-rendszerben. Innen pedig csak átszámítás kérdése.

2015. okt. 13. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!