Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges, hogy megmarad a...

Lehetséges, hogy megmarad a DNS-minta? Szerintetek? Bővebben lent.

Figyelt kérdés
Az "Életfogytig zsaru" krimisorozat egyik részében a gyanúsított lenyelt egy gitárpengetőt, amit az áldozat megfogott, tehát rajta van a DNS-e. A nyomozók azzal fenyegették, hogy ha majd "előkerül" a pengető, akkor a DNS minta majd bizonyíték lesz. Nem értek hozzá, aki esetleg tudja, kérem, válaszoljon. Tényleg lehetséges értékelhető DNS mintát kinyerni egy tárgyról, miután az végigment egy ember emésztőrendszerén?

2015. okt. 29. 00:57
 1/8 anonim ***** válasza:
Elég valószínütlen
2015. okt. 29. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Hardy Weinberg ***** válasza:
100%

Lehetséges értékelhető DNS-t izolálni a tárgyról, de az valószínűleg a tárgyat lenyelő személy DNS-e lesz.

Mondjuk attól, hogy megfogunk valamit, még nem feltétlenül hagyjuk rajta a DNS-ünket.

2015. okt. 29. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Ja, nekem is az jutott az eszembe, hogy ha csak siman megfogta, de a masik nem nyeli le, akkor sem lehetne rola ertekelheto DNS mintat venni. Bar nem tudom, hogy egy sokat hasznalt pengeton mennyi dzsuva van, ami vegulis tartalmazhat DNS-t. De a lenyeg: kizart dolog, hogy lenyeles utan barmi maradjon belole.
2015. okt. 29. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Teljesen valószínűtlen.

Magától is tönkremegy, de emésztő enzimek között 2 perc.

2015. okt. 29. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Pontosítok. A gitárpengető az áldozaté volt, sokat gitározott vele, tehát lenyelés előtt valószínűleg tényleg rajta volt a DNS-e. A nyomozó a gyanúsított lakásában találta, és azt hiszem, kesztyűs kézzel felmutatta, mint lehetséges bizonyítékot. A gyanúsított kikapta a nyomozó kezéből, és gyorsan lenyelte. A nyomozók ezután győzködték azzal, hogy úgyis rábizonyítják a pengetőn talált DNS alapján, hogy nála volt a lány (az áldozat). Én is kételkedek benne, ezért is kérdeztem meg, de hát ki tudja, hátha a mai modern tudomány mégis képes erre. A cselekményben mindenesetre így volt. Bár az is lehet, hogy csak ijesztgették a fickót, hogy vallomásra bírják, amit végül az meg is tett.
2015. okt. 29. 11:42
 6/8 Hardy Weinberg ***** válasza:
100%

Akkor én is pontosítok.

"A gitárpengető az áldozaté volt, sokat gitározott vele, tehát lenyelés előtt valószínűleg tényleg rajta volt a DNS-e."

Nem, ettől még nem valószínű, hogy volt rajta DNS, az meg végképp nem, hogy a tulajdonos DNS-e.

Először is a DNS jól be van csomagolva a sejtekbe, azt nem szórjuk csak úgy el. Az elhalt sejtek pedig amiket állandóan dobálunk el nem nagyon tartalmaznak DNS-t, mert az más a sejtek elhalásának nagyon korai fázisában lebomlik. Ráadásul a csupasz DNS molekula nem egy stabil vegyület, nagyon könnyen "használhatatlanná" válik, speciális körülmények kellenek, hogy hosszabb ideig épségben maradjon.


"Bár az is lehet, hogy csak ijesztgették a fickót, hogy vallomásra bírják, amit végül az meg is tett."

Igen, ez sokkal valószínűbb cselekményszál.

2015. okt. 29. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Ha valakinek van még véleménye, esetleg ellenvéleménye, arra is kíváncsi vagyok.
2015. okt. 29. 13:49
 8/8 A kérdező kommentje:
Most jut eszembe. Esetleg az lehet még, hogy a maga a pengető volt valami különleges csontból, agyarból (bár nem tudom, hogy az agyar tartalmaz-e DNS-t), ami bizonyíték arra, hogy a lány tulajdona. Az a baj, hogy csak részletet láttam a filmből.
2015. okt. 29. 14:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!