Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nagyon régen létrejött a...

Nagyon régen létrejött a fizikai és kémiai anyag. Az elemek. De hogyan született az első baktérium?

Figyelt kérdés
Nem találok logikát arra hogy az anyag összetett, élő szervezetté rendeződjön. Hogyan indult meg?

2015. okt. 30. 17:59
 1/5 anonim ***** válasza:
83%

Téged az abiogenesis érdekel - erre keressél rá, és találsz anyagot bőséggel :)


[link]


A logika egyszerű: az élő anyagot az élettelentől az választja el, hogy van benne egy sor kémiai reakció, ami előfordul az élettelen anyaggal is. Nincs ebben semmi logikátlan, ha ismered a sejtek működését, és alapvető biokémiáját.

2015. okt. 30. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
27%

Magától az anyag nem szerveződik élő (vagy élettelen), működő rendszerré. Ez ellentmond mindennek, amit tapasztalunk.

Akkor fogom elhinni, hogy az első sejt a prebiotikus őslevesben abiotgenetizálódott "véletlenül", amikor az ezt állítók elhiszik nekem, hogy a kocsim egy hegytetőn "acurrogenetizálódott" évmilliók alatt. Pedig egy kocsi egy borzasztóan primitív szerkezet akárcsak egy sejtszervecskéhez képest.

2015. okt. 30. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
95%

Pontosan nem tudjuk. Kialakult egy egyszerű molekula, ami képes volt lemásolni önmagát megfelelő körülmények között. És fennálltak azok a körülmények. És ez a molekula elkezdett másolatokat készíteni. És minden másolat kicsit más lett, innentől pedig az maradt meg, amelyik jól működött. És beindult az evolúció. De nincsenek leleteink arról hogy mi történt, így igazából valószínűleg soha nem fogjuk pontosan tudni. Van egy csomó kísérlet, amikor megpróbálnak megfelelő körülményeket létrehozni, és várnak hogy hátha lesz valami. Vannak korlátozott sikerek, kis szerves molekulák, de nem tudunk semmi konkrétat. Az is lehet, hogy egy olyan reakciót keresünk, ami kémiailag nonszensz, és csak egyszer történik meg millió évben. Erre utal az, hogy azóta sem történt meg újra. Ha így van, akkor soha nem fogjuk tudni. Ha a kezdő reakció reprodukálható, akkor valószínűleg előbb-utóbb meg fogjuk találni, de akkor sem fogjuk tudni, hogy azt találtuk meg. Mert nem maradt utána semmi.


"Magától az anyag nem szerveződik élő (vagy élettelen), működő rendszerré. Ez ellentmond mindennek, amit tapasztalunk."


Mivel azt tapasztaljuk, hogy van élet, és semmi nem utal arra, hogy ne magától alakult volna ki, ezért a logikus feltételezés az, hogy az élet képes kialakulni magától. Csak a mechanizmust nem ismerjük.

Ha arra gondoltál, hogy a termodinamika 2. főtétele ellentmond az élet spontán kialakulásának, akkor is tévedsz, mert az csak elszigetelt rendszerekre vonatkozik.


"Akkor fogom elhinni, hogy az első sejt a prebiotikus őslevesben abiotgenetizálódott "véletlenül", amikor az ezt állítók elhiszik nekem, hogy a kocsim egy hegytetőn "acurrogenetizálódott" évmilliók alatt."


A kocsid jóval bonyolultabb, mint a kezdeti molekula amit keresünk.


"Pedig egy kocsi egy borzasztóan primitív szerkezet akárcsak egy sejtszervecskéhez képest."


Persze, mert bármelyik sejtszervecske több milliárd év evolúció eredménye. NEM egy modern sejtről vagy sejtszervecskéről beszélünk, ez nevetséges. Egy max pár száz atomból álló molekulát keresünk, ami valahogy képes az őt körülvevő molekulákból egy önmásolatot felépíteni. Vagy egy ilyen molekulapárt. De semmiképp sem egy modern, több milliárd éven át csiszolódott, hihetetlenül bonyolult rendszert.

2015. okt. 30. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 2xSü ***** válasza:
100%

> Magától az anyag nem szerveződik élő (vagy élettelen), működő rendszerré. Ez ellentmond mindennek, amit tapasztalunk.


Fél éve lottózom. Senkinek nem lehet ötöse, mert ez ellentmond minden tapasztalatomnak.

Tavasszal született kiskutya vagyok. Nem eshet szilár halmazállapotú csapadék, ez ellentmond mindennek, amit tapasztaltam.

Pista bácsi vagyok Pilipócsról, itt a faluban éltem le az egész életem. Soha nem történhet olyan, hogy felrobban egy hegy csúcsa és abból olvadt kőzet folyik ki. Ez ellentmond mindennek, amit tapasztaltam.


Nem. Nem mond ellent. Az emberiség összes közvetlen tapasztalata pár ezer éves. Az élet kialakulására meg évmilliói voltak a Földnek. Ennek voltak feltételei, ami a Naprendszer bolygóiban itt teljesülnek, más bolygón nem, vagy rosszabbak ezek a feltételek. Az élet kialakulásáról tehát egyetlen mérésünk van, nem ismerjük ilyen szempontból más csillagrendszerek bolygóit, nem tudjuk, hogy úgy általában ki szokott-e a megfelelő körülmények között élet. De még ha az Univerzumban 100 milliárd év alatt a százmilliárdnyi galaxisban csak egyetlen helyen és csak egyszer alakulna ki az élet, az sem lehetetlen, csak annyit tudunk elmondani, hogy ez egy nagyon valószínűtlen esemény.


Másik oldalról az élet kialakulása rögtön meg is változtatta a feltételeket. Az élet – működéséből fakadóan – szaporodást is jelent. Elég volt egyetlen önmagát reprodukálni képes élőlénynek megszületnie – tegyük hozzá, több száz millió év alatt, egy mindenféle kémiai anyagokban gazdag, fizikai jelenségekben változatos, világóceánnyi méretű lombikban –, az szépen magába is épített egy csomó kémiai alkotóelemet, így egy következő életnek már sokkal rosszabbak voltak a lehetőségei, hogy kialakuljon. Mondjuk úgy egy már kialakult élet fel tudta zabálni a még éppen kialakulás alatt álló élet alkotóelemeit, résztermékeit. Illetve van olyan elmélet is, mely szerint több párhuzamos élet alakult ki, csak éppen az egyik életképesebb volt, így kiszorította a többit, vagy magába építette azt.


De még az is lehet, hogy a rosszabb körülmények között így is kialakul mondjuk 100 millió évente egy új élet, csak éppen rögtön fel is zabálja egy arra tévedő bálna, hal, amőba, dinoszaurusz, így nekifutásból ki is hal. Lehet, hogy 500 millió évente túléli ezt is, és egészen elszaporodik, létrejön egy több ezer sejtszerű valamiből álló élet, csak éppen kihal az első téllel, vagy szintén felzabálja egy arra tévedő polip.


Mindenesetre természetesen az, hogy véges idő alatt – tudtommal a legtöbb vallás és a tudományos világkép szerint is a világ, illetve a Föld kora véges –, véges területen – amire úgy rá is látunk – valami nem történik meg sokszor, vagy csak másodszor, az nem jelenti azt, hogy elsőre sem történhetett meg. Logikailag nem zárja ki az egyedi esemény az egyedi esemény létét. Persze kellő idő és terület esetén akkor azt jelenti, hogy a dolog nagyon valószínűtlen, és a tudomány ritkán számol valószínűtlen forgatókönyvvel. De jelen esetben az van, hogy mi itt élünk, nem mondhatjuk azt, hogy mivel az élet létrejötte valószínűtlen, így vegyük úgy, hogy nem is jött létre soha, mert ez az, ami valóban ellentmond a tapasztalatunknak, annak, hogy mi itt élünk, lélegzünk, szaporodunk, vitázunk egy kérdés alatt.


Persze ez önmagában nem mond semmit arról, hogy az élet hogyan alakult ki. Csak annyit kell elfogadnod, hogy logikailag az érved nem állja meg a helyét, ha nem is fogadod el a tudományos álláspontot az élet létrejöttével kapcsolatban, azt látnod kell, hogy az érved hibás, igenis az élet létrejöttének egy racionálisan lehetséges forgatókönyve az, hogy spontán módon az élettelen anyagból jött létre.

2015. okt. 31. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. :) Szóval végül is pontosan senki sem tudja, viszont megközelítőleg lehet következtetni.
2015. okt. 31. 09:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!