Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Bizonyítható a bizonyíthatatla...

Mozzzes kérdése:

Bizonyítható a bizonyíthatatlanság?

Figyelt kérdés

Azon gondolkoztam, hogy vannak olyan matematikai/logikai sejtések amiket máig nem tudtak bizonyítani a matematikusok Pl. a Goldbach sejtés. Bármilyen esetet is vizsgálunk a kikötéseknek eleget téve a G.s. mindig bebizonyosodik, de attól még nem bizonyítódik. Egyszerű és egyértelműnek tűnik, de mégsem tudják bizonyítani.

Ha valamit nem tudtak még bizonyítani akkor az nem jelenti azt, hogy bizonyíthatatlan. Én úgy gondolom/sejtem, hogy ha valamit nem tudnak bizonyítani akkor a bizonyíthatatlanságát sem fogják tudni.

Tehát ha valami bizonyíthatatlan akkor annak a bizonyíthatatlanságát be lehet bizonyítani.Szóval, ha a kérdést pontosítjuk: Létezhet bizonyíthatatlan tény?



Sajnos az interneten nem találtam semmit ezzel kapcsolatban, de ha valakinek van bármilyen új gondolata, sejtése, problémája esetleg megoldása/példája és le is írja annak nagyon örülnék.



2015. nov. 17. 22:55
 1/5 anonim ***** válasza:

Van egy 4-részes sorozat, A matek története a címe. Érdemes mindegyiket megnézni, mert jó dolgokat mondanak benne, de ha jól emlékszem, akkor a 3. vagy a 4. részben van ezzel a felvetéssel kapcsolatban valamiféle okfejtés. Szerintem az téged érdekelne.


[link]

2015. nov. 17. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Sok olyan tétel volt amit nehezen bizonyítottak, évtizedekig keresték a pontos megoldást, valószínűleg a goldbachra is meg fogják találni előbb-utóbb, tehát nem bizonyosodhat be hogy bebizonyíthatatlan :) Viszont simán létezhetnek olyan dolgok amiket tényleg nem lehet bebizonyítani, ha eszembe jut egy jó példa majd megírom. De az is kérdés, hogy honnan tudjuk egy sejtésről hogy valaha is be tudják e bizonyítani, vagy ha nem, akkor valaha rájönnek e hogy nem is lehet, szerintem mindkettőt ugyanolyan nehéz igazolni,sőt..
2015. nov. 18. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Gödel első nemteljességi tétele.
2015. nov. 18. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Van, amikor a matematikában be lehet bizonyítani, hogy valami bizonyíthatatlan.
2015. nov. 18. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Azt hiszem sokan összecsinálnák magukat ha kiderülne bármelyik Landau problémáról hogy független a Peano axiómarendszertől!
2015. nov. 18. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!