Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lejtős feladat, elméleti...

Lejtős feladat, elméleti kérdés (? )

Figyelt kérdés
Lejtőn magára hagyunk adott tömegű, kis térfogatú testet, a súrlódástól eltekintünk. Honnan tudható, hogy test nem gyorsul a lejtő síkjára merőlegesen?

2015. nov. 27. 23:28
 1/9 anonim ***** válasza:
A test kényszerpályán mozog, amit a lejtő határoz meg. És nyilván a lejtő által meghatározott kényszerpályán csak a lejtővel párhuzamosan mozoghat valami, vagyis a lejtőre merőleges mozgása nem lehet.
2015. nov. 27. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Ez nem válasz a kérdésre. Pontosan arra a "nyilván" részre lennék kíváncsi; azt én is tudom, hogy a test tapasztalat szerint lefelé csúszik.
2015. nov. 28. 00:00
 3/9 anonim ***** válasza:

Fe=m*a, vagyis a=Fe/m. Gyorsulni az eredő erő (Fe) irányába fog.


[link]

2015. nov. 28. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Így már érthető, köszönöm.
2015. nov. 28. 00:43
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Jó a kérdés, de a válasz egyébként nem triviális. A helyzet az, hogy ez egy úgynevezett ideális lejtő amiről beszélünk, vagyis ideális kényszerrel van dolgunk.


Az, hogy a gyorsulás zérus lejtőre merőlegesen, semmilyen törvényszerűségből nem adódik. Nem vezethető le a Newton-axiómákból, és semmilyen más tételből sem.

Valójában egy hipotézisről van szó.


Ez gyakorlatilag a Newton-törvények mellé egy kiegészítő feltételként tartható számon.

Most ebbe azért nem mennék bele mélyebben, mert be kéne vezetni olyan fogalmakat hogy virtuális elmozdulás, és virtuális munka, hiszen ezek segítségével definiálható maga az ideális kényszer is.

De ez a tény mindenesetre egy hipotézis, vagyis egy feltételezés, amivel élünk.


A valóságban persze ilyen lejtő nem létezik, hisz mindenki érzékelte már mondjuk mikor autóbuszon, vagy kocsin gurul lefelé az ember lejtőn, hogy bizony jócskán "berugózik" az egész jármű, azaz a lejtőre merőlegesen is egyfajta lengőmozgást végez.


Persze ennek az aszfalt egyenetlensége az oka, amely valójában egy úgynevezett útgerjesztésként hat a rendszerre (aztán épp emiatt gyártják a jobbnál jobb lengéscsillapítókat, stb).


Viszont első közelítésben amikor kiírják a közúti táblán, hogy mittudomén 10%-os lejtő, nyugodtan közelíthetjük úgy a valóságot, mintha az egy tökéletesen sima, "ideális lejtő" lenne...

2015. nov. 28. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Mondjuk furcsállom, hogy az első válaszoló válaszával nem voltál megelégedve, a másodikéval meg igen, hiszen pont a második linkelt be rajzot, miszerint van felületre merőleges erő, sőt ő írta a képletet is, hogy F= m*a...


De hát kit érdekel, hogy mit furcsállok. :)

2015. nov. 28. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
(elkéstem)
2015. nov. 28. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Ha a lejtő sík, akkor azon a síkon mozog. Ez nem így lenne, ha volna lejtő irányú gyorsulása. Egy ívelt lejtőn, mint amin a gördeszkások szoktak barvúrozni, már lesz a lejtő adott pontban vett érintősíkjára merőleges gyorsulás komponens.
2015. nov. 28. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

@Sztrogoff:

A kidolgozott feladat, amit épp megérteni próbáltam, (mg*sin α)-t úgy közölte, mint mg párhuzamos összetevője, azt nem írta, hogy ez miért egyenlő az eredő erővel. A linkelt ábra az eredő erőt Fny és mg összegeként láttatja, és így rögtön beugrott, hogy Fny-nek azért nincs soha párhuzamos komponense, mert a merőleges bázisvektor konstansszorosa, és a választott bázis ortonormált.

Késő volt, és korán keltem; az idő nagy részében nem vagyok ilyen hülye.


Az első koma meg egy 'miért igaz?' típusú kérdésre azt bírta reagálni, hogy "nyilván igaz". Ezt azért nem válasz, mert nem tartalmaz több információt, mint maga a kérdés.

2015. nov. 28. 22:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!