Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az emberi agy képes valahogy...

Az emberi agy képes valahogy tárhelyet felszabadítani, ritkán használt információktól megszabadulni?

Figyelt kérdés
2015. dec. 11. 17:27
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Egyrészt rengeteg mindent elfelejtesz (nekem még középiskolás emlékem sincs túl sok - nem, a 30-35 emlék nem sok), másrészt talán nem fér valami az agyadba? Harmadrészt van ott hely amúgy is.
2015. dec. 11. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Persze, folyamatosan ez történik. Az érzékszerveid által begyűjtött információ 99,99%-a "fel se fogódik", tehát tudatosan nem is lesz értelmezve. Hosszú távon meg a maradékból is csak a töredéke marad meg. Ha mindig mindent megjegyezne az agy, az felesleges lenne, és rengeteg erőforrást emésztene fel.
2015. dec. 11. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Persze! A ritkán használt információktól történő megszabadulást hívják köznapi nyelven felejtésnek. :)
2015. dec. 11. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Igazából szigorúan véve egyik előttem lévő válasz sem jó. Az emberi agy nem úgy működik mint valami pendrive, hogy egyszer csak betelik a tárhely, ezért törölni kell, ha még új információkat akarsz benne tárolni. Ez másképp van.


A felejtés az nem azt jelenti, hogy törlődik az agyadból az információ. Most mondok egy durvát: az agyadból semmilyen információ nem törlődik, ami a hosszútávú memóriába kerül! Az ember agy "tárhelye" ugyanis végtelen, az agy nem tud információktól megszabadulni, ha azok már bekerültek a hosszútávú memóriába.


Az agy másképpen működik, a lényeg igazából nem az információk mennyiségén van, hanem azon, hogy a tudatod mennyi információhoz tud hozzájutni. Az információk között ugyanis kapcsolatok vannak az agyban, és mindig azok között az információk között van a legtöbb és legbonyolultabb kapcsolat, amiket éppen használsz. Ha már nem használod őket, azokhoz az információkhoz a kapcsolataid ritkulni kezdenek, majd a végén kikerül a tudatod látómezejéből a bizonyos információ, erre mondod azt, hogy "elfelejted". De valójában ez nem azt jelenti, hogy az információ megszűnt létezni, mert továbbra is az agyadban marad, csak a tudatod nem jut el hozzá.


Mondok egy példát. Biztos volt már veled olyan, hogy olyan helyre kellett elmenned, ahol már jártál egyszer-kétszer, de amikor ismét el kellett menned, féltél, hogy el fogod téveszteni a házszámot, mert nem tudtad konkrétan felidézni, hogy hová is mész... Amikor viszont megérkeztél az adott utcába, hirtelen ismerőssé vált a környék, és rájöttél arra, hogy hová kell menned.


Az ilyen esetekben is az történik, hogy amíg nem érkezel meg, nem tudod felidézni a helyet, mert elfelejtetted, viszont amikor ott vagy, az agyad hirtelen újra hozzájut az elfelejtett információkhoz, és felismered a környéket.


Vagy pl. elítéltek felismerésénél is ez így működik. Ha valaki mondjuk fegyveresen kirabolt, akkor hetek múlva lehet, hogy nem tudod felidézni az arcát, de ha megmutatják, akkor 100 ember közül is felismered. Tehát nem vesztek el az információk az arcáról, csak megritkultak az agyadban az információk, de amikor újra megláttad, akkor ismét létrejött a kapcsolat a fejedben tárolt, elfelejtett információ és a tudatod között...


Vagy másik példa. Biztos volt már veled, hogy 10 éve nem látott ismerőssel, régi baráttal találkoztál. Ilyenkor az embernek, ha meglátja a rég nem látott barátot, rögtön régi történetek ugranak be, amiket már régen elfelejtett. Maguktól ezek a történetek lehet soha nem jutnának eszedbe, már rég elfejtetted őket, de a rég barátod arca valahogy felidézte benned őket. Ez is azért van, mert a régi történetek információinak megritkultak a kapcsolatai a tudatottal, de felelevenedtek csak egy arc látványától, mert ehhez az archoz, a barátod emlékeihez voltak kötve az információk.


Tehát ha egy régi információ felfrissül az agyadban, az magával vonja azt is, hogy mégtöbb, elfelejtett információ frissül fel újra. Az információk kapcsolatban vannak egymással, és egyik felidézése magával vonja a másik felidézését is. Dogánál is néha úgy jutnak eszedbe dolgok, hogy arra koncentrálsz, hogy a könyv képe hogy nézett ki és erről jut eszedbe az információ. Vagy lehet, hogy az órán a tanár mond egy viccet és a viccről jut eszedbe az évszám, mert pont akkor mondta, amikor azt az évszámot tanultátok. Egyik információ felidézése magával vonja a többi felidézését is.


Na tehát az a lényeg, hogy ami egyszer a hosszútávú memóriádba kerül, az utána életed végéig ottmarad, nem törlődik ki, és végtelen számú információ kerülhet bele. A kulcs igazából ott van, hogy milyen jól tudod az információkat, és mennyit tudsz felidézni.

2015. dec. 11. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Bocsi elég ratyi módon fogalmaztam meg a válaszomat, csak közben zaklattak facebookon és többfelé kellett figyelnem :D
2015. dec. 11. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

"végtelen számú információ kerülhet bele"

Ezt azért érdemes volna újra átgondolni.

Ez fizikailag és az információ tudomány szerint is lehetetlen. Kivéve persze, ha a fejed (és az agyad) képes a végetlenségig növekedni vagy az információ tárolási technika folyamatosan fejlődik benne.Itt elsősorban valamiféle információ tömörítés technika vagy egyéb ilyesmi dolgokra gondolok.Sajnos az első nem lehetséges a másodikat meg az információ feldolgozási sebessége korlátozná.

2015. dec. 12. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Na jó, nem úgy mondom, hogy végtelen - lehet, hogy ez így tényleg hülyeség, hanem inkább úgy, hogy nincs ismert korlátja.
2015. dec. 12. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Meg nem is lenne érdemes törölni, mivel minél több információ van benne, annál könnyebben raktározza el az újakat.


Ha egy háló sűrű, több dolog akad fenn rajta.

2015. dec. 12. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


@Sfadn Hogy értendő, hogy nincs korlátja? Az agy térfogata nem jelent egyértelmű korlátot?


@Utolsó Biztos ez? Én valahol úgy hallottam, hogy éppen káros, mert nagyobb az esélye a különféle agybajoknak.

2015. dec. 13. 21:55
 10/11 anonim ***** válasza:
Ezt nem úgy kell elképzelni, hogy van egy zsákod (agy térfogata) és töltöd bele a krumplit (információk), és egyszer csak megtelik a zsák, és több krumpli már nem fér bele.
2015. dec. 13. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!