Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kiskoromban mondták, hogy vmi...

Kiskoromban mondták, hogy vmi a villám és a mennydörgés közötti időt számolva, megtudhatom milyen messze volt a villámcsapás. Hogy is volt pontosan?

Figyelt kérdés

ezt le lehetne vezetni számításokkal? én próbálkoztam, de nem sikerült...

ha tudjátok, lécci írjátok le ! előre is köszi XD


2010. márc. 22. 21:13
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
A hang másodpercenként kb. 330 m sebességgel terjed. Ha a villámláskor lekezded a másodperceket számolni és utána megszorzod ezzel a számmal, akkor megkapod, hogy hány méterre volt töled a villámlás helye. (3 másodperc = kb 1000 m = 1 km).
2010. márc. 22. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
akkor én félre voltam vezetve. nekem 1 mp 1km- t montak. kiskoromban. és eszembe sem jutott számolgatni. késöbb sem.
2010. márc. 22. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Az első válaszoló módszerével valóban meg lehet határozni a távolságot, de van ennél egy könnyebben megjegyezhető forma is.


A hangsebességet kerekítve 333m/s-nak vehetjük.

Ekkor írható

v = 333[m/s] = 1000/3[m/s] = 1/3[km/s]


Az s=v*t képletbe helyettesítve

s = t/3[km]

===========

adódik.


Tehát: ha a villámlás és a dörgés között MÁSODPERC-ben eltelt időt elosztod 3-mal, jó közelítéssel megkapod a villámlás helyének távolságát KILOMÉTER-ben.


Szerintem egyszerűbb pl. 12-t elosztani 3-mal, mint megszorozni 333-mal.


DeeDee

*********

2010. márc. 23. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
kösz a válaszokat XD
2010. márc. 23. 21:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!